W niedzielę, 1 grudnia w skockiej hali odbył się II Ogólnopolski Turniej Mikołajkowy Grup Rekreacyjnych w Gimnastyce Artystycznej „O PIÓRO FENIKSA” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skoki.

Organizatorami tego wydarzenia sportowego było Studio Gimnastyki Artystycznej „Feniks” przy Akademii Rozwoju w Skokach przy współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Skoki, Szkołą Podstawową  im. Adama Mickiewicza w Skokach i Urzędem Miasta i Gminy w Skokach. Pomysłodawcą i głównym realizatorem idei turnieju była Jarosława Biłorusowa -Fertsch trenerka i założycielka Studia Gimnastyki Artystycznej „Feniks”.

W zawodach wzięło udział 157 zawodniczek z 15 klubów z całej Polski. Reprezentowane były następujące kluby: Pasja – Pabianice, Pasja – Aleksandrów Łódzki, Gracja – Łódź, Gracja – Ząbkowice Śląskie, Gracja – Wrocław, UKS Gliwice, KS Grishina- Warszawa, UKS Elitte – Warszawa, “Leyla”- Bielsko Biała, KS Orion-Łodygowice, Akademia Talentów – Gliwice, Releve – Poznań, Klub Enea Energetyk-Poznań, Diament-Dobczyce i gospodarz turnieju Studio Gimnastyki Artystycznej  Feniks – Skoki.

Każda z  zawodniczek wykonała pokaz turniejowy oceniany przez 8 osobowy międzynarodowy zespół sędziowski obradujący pod przewodnictwem Anny Grishiny, byłej członkini rosyjskiej kadry narodowej, wicemistrzyni Europy, obecnie trenerki i sędziego gimnastyki artystycznej.

Oceniano wdzięk, harmonię ruchów, ekspresję, różnorodność, zgodność układu z muzyką. Po układach obowiązkowych, w drugiej, pokazowej, części turnieju zawodniczki zaprezentowały programy dowolne.

Po zakończeniu pokazów przyszedł czas na ogłoszenie wyników turnieju. Każda uczestniczka odebrała pamiątkowy medal, statuetkę i symboliczne Pióro Feniksa, a zdobywczynie I, II i III miejsc odpowiednio złote, srebrne i brązowe puchary.

Wśród nagrodzonych w swoich kategoriach grupowych i wiekowych były także zawodniczki ze skockiego Studia Gimnastyki Artystycznej Feniks:

Kategoria 2013 i młodsze: II miejsce Zuzanna Szcześniak/ najmłodsza uczestniczka turnieju/ i Laura Stiller  III miejsce

Kategoria  2011 D – Laura Tezja Fertsch – II miejsce,

Kategoria 2008 D light pierwszy start Wiktoria Sznajder – III miejsce,

Kategoria 2007 D-light Joanna Bryszak I miejsce

Joanna Bryszak I,  Hanna Chudzik IV miejsce. Wśród wyróżnionych także nie zabrakło zawodniczek Feniksa.

Wyróżnienie za wyraz artystyczny pokazu otrzymały także Patrycja Skwierzyńska i Martyna Siwakowska startująca w kategorii 2008 D light.

Tuż za podium uplasowały się: Natalia Dudzińska i Hanna Chudzik w kategorii 2011 D-light, Emilia Sierakowska w kategorii – 2009 D-light I start i Martyna Siwakowska w kategorii  2008 D.

Sponsorami zawodów byli: Burmistrz Miasta i Gminy Skoki, Akademia Rozwoju w Skokach, Biblioteka Miasta i Gminy Skoki oraz rodzice. Całość turnieju prowadził, podobnie jak w ubiegłym roku, niezawodny Jacek Dukszta, który w tej roli sprawdził się jak zawsze rewelacyjnie.

Uczestnicy zawodów, sędziowie i trenerzy podkreślali doskonałą organizację turnieju, ciepłą i serdeczną atmosferę, gościnność i doskonałą bazę i wspaniałą dekorację wokół planszy turniejowej autorstwa Barbary Surdyk, która również dzielnie dowodziła turniejową kawiarenką, przeżywającą w porywach  swoiste oblężenie. W obsłudze gości kawiarenki, pracach logistycznych  podczas turnieju doskonale sprawdzili się wolontariusze – uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach. Nie zawiodła również wspaniała skocka publiczność, rodzice i rodziny uczestniczek wytrwale dopingujący występujące zawodniczki.

Wszyscy  uczestnicy deklarowali powrót do Skoków na kolejny turniej mikołajkowy za rok, pozostawili także zaproszenia dla skockiego Feniksa do udziału w turniejach organizowanych w swoich miejscowościach.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim za wsparcie, pomoc i obecność na turnieju, Wiesława Surdyk – Fertsch

Galeria zdjęć z Turnieju autorstwa Ewy Hermann