Łączy ich zamiłowanie do krajoznawstwa, przyrody, sportu i rekreacji, świeżego powietrza i spędzania czasu w doborowym towarzystwie. O kim mowa? O Członkach – Sympatykach Klubu Turystycznego, który za główny cel postawił sobie eksplorację Puszczy Zielonka, ale i wszelkich terenów przyjaznych turystyce.

Pierwsza wycieczka Klubowa odbyła się 19 listopada 2011 r. i jak każe dobry obyczaj wyruszyła z samego serca Puszczy – z Zielonki. Poza aktywną formą spędzenia wolnego sobotniego popołudnia i poza aspektem poznawczym, stanowiła walor edukacyjny. Grupa po krótkiej rozgrzewce udała się trasą rezerwatów: Las Mieszany oraz Klasztorne Modrzewie, pokonując dystans ok. 8 km. Po drodze o walorach przyrodniczych puszczy opowiadał leśnik z zamiłowania – Bartosz Krąkowski. Po przybyciu na metę, uczestnicy udali się do bursy Zielonka. Tam mieli chwilę by się ogrzać, ochłonąć, wypić ciepłą herbatę i porozmawiać o Klubie. Wszyscy chętni otrzymali deklarację członkowstwa oraz regulamin uczestnictwa.

Spośród 50 uczestników, 35 osób podpisało na zakończenie deklaracje członkowskie, wiążąc tym samym wiarę w regularne spotkania klubowe przez okrągły rok. Deklaracje cały czas można nadsyłać na adres Związku, pobierając je ze strony www.puszcza-zielonka.pl (w menu – link „Klub Turystyczny”), po zapoznaniu się z Regulaminem Klubu.

Chętni mogą aktywnie uczestniczyć w Sekcji nordic walking, a z nastaniem pierwszych śniegów – w Sekcji rowerowej. Przewodniczącym Zarządu Klubu został Arkadiusz Bednarek (Kierownik ds. turystyki ZMPZ), a opiekunami Sekcji – założycielki Klubu – Roma Dukat i Patrycja Owczarzak.

Członkowstwo nie wymaga opłacania składek, a jedynie aktywnego korzystania z programu wycieczek, który zakłada wyjścia i wyjazdy w teren mniej więcej raz w miesiącu. W zamian za lojalność, Klub przewiduje okazjonalne upominki, nagrody i specjalne przywileje – np. uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach noridc walking pod okiem fachowych trenerów.

Na najbliższej wycieczce klubowej (10 grudnia 2011 r.) Członkowie otrzymają legitymacje i rozpoczną realizację bogatego programu, który zakłada wyprawy do Puszczy Zielonka, Wielkopolskiego Parku Narodowego, na Pojezierze Międzychodzko – Sierakowskie, do Puszczy Noteckiej… Przed nami stoi otworem cała Wielkopolska. A zatem – ruszamy!

fot. I. Hadzicki