W najdłuższą trasę w historii rajdów rowerowych organizowanych przez Burmistrza MiG Skoki, bo liczącą 80 km w obydwie strony wyruszyła grupa 15 wytrwałych Skoczan i nie tylko ze Skockiego Rynku w dniu 28 czerwca br. Rajd ten współorganizował także Wójt Gminy Czerwonak, Koło PTTK Viator z Czerwonaka, oraz Centrum Kultury Fizycznej AKWEN w Czerwonaku.

Na trasie w miejscowości Kamieńsko, czekała na nas ok. 40 osobowa grupa rowerzystów z Czerwonaka i Poznania, z którą to grupą razem pojechaliśmy w kierunku Dziewiczej Góry (143 m n.p.m), która jest najwyższym wzniesieniem na terenie Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka”, na której znajduje się wieża widokowa. Po dużym pożarze w 1992 roku w którym spłonęło 250 ha Puszczy Zielonka oraz kilku mniejszych postanowiono wzmocnić ochronę przeciwpożarową kompleksu leśnego. W 2005 roku na szczycie Dziewiczej Góry Nadleśnictwo Łopuchówko wybudowało przeciwpożarową wieżę obserwacyjną. Wieża służy również jako punkt widokowy turystom. Żelbetowa wieża na planie koła ma 40 m wysokości. Poziom kabiny obserwacyjnej to 33 m, a pod nią na wysokości 30 m znajduje się taras widokowy z którego rozciąga się piękny widok na Poznań.

Przed ostatecznym pokonaniem góry podzieliliśmy się na dwie części, jedna z parkingu weszła na szczyt pieszo, druga natomiast próbowała wjechać na nią rowerem, niektórym nawet udało się to bez zatrzymania i dotknięcia nogą podłoża. Ze skockiej grupy była to pisząca ten artykuł, co uważam z zwój osobisty sukces.

Samo wejście, czy wjechanie na szczyt nie było końcem wędrówki w górę, musieliśmy pokonać jeszcze 172 stopnie wieży by móc podziwiać przepiękną panoramę Poznania i Puszczy Zielonka.

Po zejściu z wieży zostało jeszcze do przejechania kilka km do mety rajdu, która znajdował się nad brzegiem Warty w należącej do AKWENU akwenmarinie. Na mecie jak zwykle ciepły posiłek, pyszny placek i konkursy z nagrodami. Mogliśmy się zmierzyć w takich konkurencjach jak: rzut dętką rowerową na odległość, zwijaniu sznurka na czas, czy slalomie rowerowym.

Po podsumowaniu wyników i rozdaniu nagród wyruszyliśmy w powrotną drogę, część pociągiem, ale byli też tacy, którzy zdecydowali się pokonać powrotną drogę także rowerem. Do grupy rowerzystów którzy przekroczyli 80 km należeli: Aleksandra Urban, Iwona Jerzak, Karolina Stefaniak i Ziemowit Ranke ze Skoków oraz państwo Małgorzata i Remigiusz Florysiakowie ze Sławicy. GRATULUJEMY

Raj ten był także pierwszą z cyklu imprez zaplanowanych przez Związek Międzygminny Puszcza Zielonka pod nazwą „Lato z Przewodnikiem w Puszczy Zielonka”.
W oba wakacyjne miesiące do Państwa dyspozycji będą przewodnicy, którzy oprowadzą po najciekawszych zakątkach Puszczy. Do wyboru są zarówno wycieczki piesze, rowerowe jak również autokarowe. Udział we wszystkich przedsięwzięciach jest bezpłatny. Wyżywienie oraz transport na start i metę – we własnym zakresie.
Harmonogram wszystkich przedsięwzięć w ramach programu przedstawia się następująco: