W lesie sosnowym pod Lechlinem nasza grupa opiekuje się trzydziestoma własnoręcznie wykonanymi skrzynkami lęgowymi. Budki zastępują naturalne dziuple, których w lasach niestety brakuje. W sezonie lęgowym, od początku kwietnia do sierpnia, ptaki korzystają ze skrzynek, aby zbudować w nich gniazda, złożyć jaja i wychować potomstwo. Natomiast jesienią i zimą to świetne kryjówki na nocleg, które dają schronienie przed chłodem i drapieżnikami.

Postanowiliśmy sprawdzić jakie ptaki w nich nocują. Wieczorem zaopatrzeni w latarki i drabinę ruszyliśmy w teren. Wyrzuciliśmy stare gniazda, a do wnętrza nasypaliśmy trocin, tak aby ptaki mogły się w nie wtulić. Niestety ograniczeni czasem skontrolowaliśmy tylko szesnaście domków. Ku naszemu zaskoczeniu w co drugiej skrzynce nocowały ptaki. W pięciu były kowaliki, a w czterech sikorki bogatki, z czego dwie miały obrączki – jedna obrączkowana 11 października 2009r. jako ptak dorosły, natomiast druga 23 maja 2010r. w tym miejscu jako pisklę. Pozostałe ptaki otrzymały obrączki i z powrotem trafiły do środka.

W wyprawie uczestniczyli: Hubert, Kacper, Paweł i Mikołaj.

Obraz_1301