Dzień Dziecka w Lechlinie na sportowo i rekreacyjnie

Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym  z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w szkołach organizowane są konkursy i zabawy oraz dostaje się  słodycze. W naszej szkole odbyły się zabawy rekreacyjne, tańce, malowanie na folii, wyścigi rzędów, a w przerwach lody i drożdżówki oraz inne piknikowe słodkości. Przygotowane atrakcje zapewniły obecnym udaną zabawę i mnóstwo radości, która niezmiernie cieszy nas nauczycieli.

Joanna Tomczak

Dzień Dziecka w Rejowcu

„Uśmiech dziecka- największym skarbem…” Dzień Dziecka w rejowieckim przedszkolu upłynął bardzo radośnie. Podczas zajęć dzieci miały okazję zaprezentować swoich ulubionych YouTuberòw, a także swoje kanały. Na koniec dnia przedszkolaki otrzymały wymarzone lody.

Agata Zielińska

Egzamin na kartę rowerową

Mamy kolejnych „rowerzystów”.  W dniach 7-9 czerwca kolejni uczniowie naszej szkoły podeszli do egzaminu na kartę rowerową. Dzieci musiały wykazać się wiedzą teoretyczną, techniką jazdy i poprawną jazdą na ulicy. Wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu zaliczyli go pomyślnie. Gratulujemy i życzymy szerokiej drogi!

Justyna Graczyk

Koła taneczne

Czerwiec to miesiąc podsumowań całorocznej pracy, także tej rozwijającej zainteresowania. Koła taneczne, działające w Jabłkowie, Lechlinie i Rejowcu mimo, że działały z przerwami z uwagi na naukę zdalną, mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami. Poznane układy taneczne zaprezentowano przed społecznością szkolną, dając pokaz swoich umiejętności. Dziękuję wszystkim dziewczynkom za aktywny udział, systematyczną pracę, energię i radość czerpaną ze wspólnych spotkań. Tanecznych wakacji!

Joanna Tomczak

Konkurs historyczny

W 2021 roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tego powodu w naszych szkołach został przeprowadzony konkurs wiedzy na jej temat. Głównym celem konkursu było  uświadomienie uczniom znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddanie hołdu tym, którzy przyczynili się do powstania tego aktu – myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu wiedzy.

Oto zwycięzcy:
Szkoła Podstawowa w Jabłkowie: Eryk Eliński – klasa VI, Nikodem Baszczyński Chmiała – klasa VI – Filia Rejowiec

Serdecznie gratulujemy!
Paulina Słomian
Anna Mazurek

O bezpieczeństwie przed wakacjami wspólnie z policjantami

22 czerwca skoccy policjanci przeprowadzili spotkania z  uczniami naszych szkół dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.

Funkcjonariusze przypominali, że wakacje  to czas odpoczynku i swobody, ale także wtedy  należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.  Poinformowali, że bez względu na porę roku zawsze jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Musimy pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na znaki drogowe ponieważ one informują nas jak mamy postępować. 

Policjanci podkreślili również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, informując jednocześnie, że odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze przedyskutowali także z uczniami jak bezpiecznie zachowywać się w domu czy na placu zabaw, przypominając jednocześnie kto to jest osoba obca i co zrobić kiedy ktoś taki będzie zaczepiać na podwórku. Funkcjonariusze omówili również podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów nad wodą czy w góry jednocześnie informując jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest słuchanie ratowników.

Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie, podczas którego padło wiele pytań do policjantów, zostało podsumowane receptą, że udane wakacje to właściwe przygotowanie się do nich, skrupulatne planowanie wypoczynku, świadomość i unikanie zagrożeń, tak aby pamiątką z nich nie były przykre wspomnienia, tylko radość z mile spędzonych chwil.

Joanna Tomczak

Preorientacja zawodowa

Uczniowie naszej szkoły i przedszkola, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z preorientacji zawodowej. Prelekcje przeprowadziła p. Beata Nowak-Szmyra, radca prawny.

Spotkanie zawierało szereg cennych informacji i wiadomości, które przybliżyły uczniom charakterystykę tego zawodu i związanych z nim obowiązków, uprawnień i ciekawostek. Bardzo dziękujemy naszemu Gościowi za tak cenne i wartościowe zajęcia, które wtajemniczyły nas w tajniki zawodów prawniczych.

Joanna Tomczak

Szkolny Dzień Profilaktyki

Ostatnie dni roku szkolnego to zawsze w naszej szkole czas, kiedy organizujemy Szkolny Dzień Profilaktyki. W tym roku postawiliśmy na „Przyjaźń” i każda z filii podjęła szereg działań byśmy zagłębili się w tę tematykę i przemyśleli, co może ona ze sobą nieść, jak wpływa na nasze życie i  jakiego zaangażowania wymaga od nas relacja przyjacielska.

W Jabłkowie rozpoczęto zajęciami w klasach na temat przyjaźni, podczas których rozstrzygano czym jest przyjaźń, jakie są jej cechy i gdzie przykłady przyjaźni możemy odnaleźć w książkach i filmach. Następnie uczniowie zredagowali przepis na przyjaźń oraz zaprojektowali klasowy symbol przyjaźni. Nie zabrakło wyjścia na lody, fotobudki, tanecznych pląsów podczas dyskoteki i prezentacji układów tanecznych przez dziewczyny z koła tanecznego. Dzień został zakończony wspólnym sercem na boisku szkolnym, wykonanym przez uczniów i nauczycieli.

Rejowieccy uczniowie z wychowawcami zastanawiali się nad tym, co to jest przyjaźń, co znaczy mieć przyjaciela, jakie cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel i jakie  to ma dla nas  znaczenie. Następnie obejrzeli filmiki – Kubusiowe opowieści o przyjaźni oraz wykonali plakat. Po zakończonych zajęciach wszyscy stwierdzili, że przyjaźń jest potrzebna i bardzo pomaga nam w życiu. Każdy chce mieć przyjaciela, bo to ktoś, kto pomoże w potrzebie, pocieszy, pobawi się z nami.

Lechlińska społeczność natomiast rozpoczęła dzień od przedstawienia pacynkowego o przyjaźni na podstawie relacji Mieszka i Leszka z bajki Adama Mickiewicza pt. „Przyjaciele”. Celem przedstawienia było przekazać widzom, że czasem warto wybaczyć, umieć postawić się w sytuacji Leszka, mieć w sobie odrobinę empatii. Bo przecież póki sami nie sprawdzimy się w trudnej sytuacji, nie można być pewnym swojego zachowania. Ponadto zwrócono uwagę na to, by nie obmawiać innych, bo słowem też można bardzo skrzywdzić. Między poszczególnymi scenami wystąpiły dziewczyny z koła tanecznego, prezentując układy do piosenek o przyjaźni. Następnie, uczniowie już w swoich klasach, w wyznaczonym czasie, przygotowali interpretację wiersza „Mój przyjaciel” B. Szelągowskiej. Swoją interpretację przedstawiali na forum szkoły.  Kolejnym punktem dnia były zajęcia o przyjaźni, Rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić, żeby znaleźć przyjaciela i jak dbać o niego, aby był przy nas w dobrych i złych chwilach.  Ustaliliśmy kto naszym zdaniem jest prawdziwym przyjacielem. Na zakończenie wykonaliśmy plakaty jak zasadzić przyjaźń i jak ją pielęgnować, gdy już zakwitnie. Wszystkie działania przeplataliśmy zabawami ruchowymi i malowaniem symboli przyjaźni.

Zadania ujęte podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki ukazały uczniom wartości przyjaźni – ważnej relacji w życiu człowieka, istotnego czynnika w jego rozwoju społecznym, emocjonalnym i poznawczym. Przeprowadzone działania miały na celu promować przyjazną, akceptującą atmosferę, integrować grupę, umożliwić głębsze, wzajemne poznanie się uczniów, zaspokoić – szczególnie ważną – potrzebę ruchu, aktywności. Dodatkowym celem było przeżycie radości płynącej ze wspólnej zabawy i działań.

Joanna Tomczak

Turniej warcabowy

W czerwcu rozegraliśmy wśród uczniów klas IV-VI w Lechlinie Turniej warcabowy. Emocji było wiele, wiele pięknych postaw i szlachetnych gestów. Dodatkowo uczniowie rozwijali analityczne myślenie, budowali wytrwałość i determinację, pracowali nad koncentracją. Uczyli się także pięknej rywalizacji – sztuki przegrywania i podnoszenia się z porażek oraz sztuki skromnego wygrywania. Każdy uczestnik turnieju poczuł bowiem smak zwycięstwa oraz gorycz porażki. Podsumowując przeprowadzone rozgrywki, miejsca na podium zajęli odpowiednio:

I miejsce – Ksawery Koterba, kl. VI
II miejsce – Ewa Majchrzak, kl. V
III miejsce – Jakub Bezulski i Jakub Dobrochowski, kl. VI

Dziękuję uczestnikom za stworzenie miłej, sportowej atmosfery oraz gratuluję udziału i zachęcam do rozwijania i doskonalenia swoich umiejętności.

Joanna Tomczak

VI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III szkoły podstawowej

Szkoła Podstawowa w Jabłkowie po raz szósty zaprosiła uczniów klas III szkół podstawowych do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym. Koordynatorem konkursu była pani Joanna Tomczak. Konkurs był trzyetapowy. Na wszystkich etapach miał formę dyktanda. Maksymalnie, w każdym etapie, uczestnik mógł zdobyć 100 punktów.

Celem konkursu było: 

 • Syntetyzowanie i porządkowanie wiadomości i umiejętności ortograficznych uczniów nabytych w cyklu trzyletniego nauczania.
 • Uświadomienie dzieciom aktualnego poziomu ich osiągnięć w zakresie poprawności ortograficznej.
 • Kształcenie czujności i spostrzegawczości ortograficznej.
 • Stymulowanie aktywności emocjonalnej uczniów i wzbudzanie pozytywnej motywacji do uczenia się ortografii.
 • Oswajanie dzieci z samodzielnym radzeniem sobie w sytuacjach trudnych (konkurs).
 • Wdrażanie do respektowania zasad „zdrowej rywalizacji”.

W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne wszystkie trzy etapy uczniowie pisali na terenie swoich szkół. Po II etapie, na podstawie nadesłanych protokołów, organizatorzy konkursu zgodnie z regulaminem, wyłonili 9 uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki i wzięli udział w finale. Po wnikliwym sprawdzeniu wszystkich prac komisja przyznała tytuł „Mistrza Ortografii” uczniom, którzy napisali dyktando bezbłędnie, byli to:

 • Gabriela Gracz, Lechlin – 100 pkt
 • Martin Smak, Lechlin – 100 pkt
 • Sophie Troczyńska, Rejowiec – 100 pkt

Ponadto, zgodnie z regulaminem, wyłoniono także I, II i III miejsce dla laureatów, którzy popełnili najmniejszą liczbę błędów, byli to:

 • I miejsce – Julianna Witt, Rejowiec – 99 pkt
 • II miejsce – Jagoda Grygiel, Lechlin – 97 pkt
 • III miejsce – Dominik Szopiński, Jabłkowo – 95 pkt

Wyniki tegorocznego konkursu były niezwykle wysokie, za co uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy wiedzy w dziedzinie ortografii, która wymaga systematycznej i wytrwałej pracy.

Joanna Tomczak

Wiedza o Polsce

Drugi etap konkursu „Wiedza o Polsce” w Lechlinie za nami. Uczniowie od kilku miesięcy przygotowywali się do konkursu. Celem było poznanie walorów naszej ojczyzny. Wiedza, którą zdobyli przyda się na pewno w dalszych latach nauki.

Warto wiedzieć przecież różne informacje o kraju w którym żyjemy, uczymy się i mieszkamy. Największą wiedzą wykazała się uczennicą klasy V Wiktoria Włodarczak. Gratulacje.

Monika Zielińska

Zakończenie roku przedszkolnego

23 czerwca 2021 roku dla grupy starszaków z Łosińca został dniem, który najpewniej zapamiętają do końca swojego życia.

W tym dniu Muchomorki zakończyły pierwszy etap swojej edukacji.Był to dzień pełen wzruszeń ale i uśmiechu. Starszaki żegnały się z przedszkolem, a młodsze dzieci ze swoimi starszymi kolegami.
W tym dniu gościliśmy również w przedszkolu Panią Anię, która jest policjantką i przypomniała wszystkim dzieciom o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku oraz wręczyła dzieciom upominki.

Kochanym starszakom życzymy udanych wakacji i powodzenia we wrześniu.

Kinga Karczewska

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Nadeszły wakacje, czyli zasłużony czas odpoczynku po okresie nauki. W tym wyjątkowym dniu odbyły się w naszych szkołach uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego 2020/21.

Podczas apeli gratulowano uczniom postępów w nauce i życzono im wspaniałego wypoczynku w czasie wakacji. Podziękowania otrzymali także nauczyciele, dla których zakończenie roku to czas podsumowań, planów i refleksji.

Podczas apeli uczniowie wyróżniający się w nauce otrzymali nagrody książkowe, a ich rodzice listy gratulacyjne. Następnie po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, gdzie nastąpiło wręczenie świadectw pozostałym uczniom oraz pożegnanie z nauczycielami, którzy życzyli wszystkim wspaniałych przygód i udanego, bezpiecznego wypoczynku.

Joanna Tomczak