Pod hasłem „Wakacyjne podróże z Biblioteką” skocka książnica zorganizowała wypoczynek dla dzieci w wieku 7-12. Podczas półkolonii jej uczestnicy po prostu podróżowali i poszerzali wiedzę o podróżach w ogóle.

Dzieci poznały wszelkie środki lokomocji, również zabytkowe. A te ostatnie w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji(największa w Europie kolekcja parowozów) i w Żninie(Żnińska Kolej Powiatowa). Przejazd tzw. wąskotorówką, cmentarzysko wagonów(wagony naprawcze i ratunkowe, pług odśnieżny, drezyna ręczna, lokomotywa z możliwością ”zajrzenia do jej serca”), parowozownia, zrobiły nie lada wrażenie. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy bilet, który mógł własnoręcznie skasować za pomocą zabytkowego kompostera. Dzieci bardzo dokładnie przeszukały ruiny Zamku Weneckiego na chwilę przenosząc się w czasie do wieku XIV. Diabła Weneckiego nie dało się usłyszeć, ani ujrzeć, wszak straszy tylko o północy.

Port Lotniczy i jego zwiedzanie przerosło dziecięce najśmielsze oczekiwania. Jako jedyna grupa w okresie lata(biblioteczna) zakwalifikowana została do programu edukacyjno-poznawczego „POZnaj Ławicę” I poznaliśmy. Najpierw halę główną, ogólnodostępną, a dalej już miejsca zastrzeżone wyłącznie dla pasażerów i dla naszej grupy. Każde dziecko otrzymało imienną kartę pokładową po uprzednim udaniu się do punktu odprawy pasażerów. Następnie przeszło przez kontrolę bezpieczeństwa przy użyciu specjalistycznych urządzeń technicznych do hali odlotów a stamtąd autobusem dzieci objechały płytę lotniska. Start samolotu na wyciągnięcie ręki – ale frajda. Dzięki uprzejmości Organizatorów: Portu Lotniczego Poznań – Ławica Sp. z o.o. oraz POZ AIPORT SERVICES Sp. z o.o. dzieci zwiedziły strażnicę i najnowocześniejsze wozy bojowe oraz specjalistyczny ambulans. Mogły wejść do wnętrza pojazdów(zapraszamy do galerii zdjęć). Dalej zwiedziły całkiem nową halę przylotów i taras widokowy. Na zakończenie otrzymały po firmowym lizaku. Było wspaniale.

Kolejny dzień letniego wypoczynku upłynął pod znakiem pływania. Rejs statkiem, zwiedzanie hotelu „Pietrak”(witano nas po królewsku) i Biura Usług Turystycznych i Rekreacji „Maria” dostarczyły wiedzy, wrażeń i mnóstwa atrakcji.

W czwartek 12 lipca podróżowaliśmy na wysokości w Cascader Parku w Kobylnicy. Nie było łatwo. Całą trasę przeszła zaledwie połowa grupy. Zabawy w parku linowym nie tylko podniosły adrenalinę, ale przede wszystkim okazały się niezbędne dla ogólnej sprawności fizycznej. Nauczyły dzieci pracy zespołowej, odpowiedzialności i rozważnego postępowania.

Czas na podsumowanie wypoczynku i konkursy związane z podróżowaniem. Zwyciężyła grupa: OGNIKI, na miejscu drugim uplasowali się FANI KOLEJORZA, a tuż za nimi WYCIECZKA DO BARCELONY.

Dzieciom dziękujemy za wspólną zabawę i mówimy do zobaczenia za rok.

Wypoczynek w skockiej Bibliotece sponsorowali:

– Gmina Skoki,

– Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach,

– Dom Trzeźwości w Poznaniu: Franciszek Jan Szklennik i Roman Pomianowski

– Hubert Wojciech Student – „Hubertus” w Potrzanowie

– rodzice dzieci (odpłatność uczestnika wynosiła 50 zł/tydzień )

Sponsorom najserdeczniej dziękujemy.