Gmina gospodarzem gruntów nad jeziorem Włókna w Potrzanowie

wlokna mapaMiniony 2015 upłynął pod znakiem walki o odzyskanie przez Gminę Skoki dostępu do gruntów położonych nad jeziorem Włókna w Potrzanowie. Do tej pory całość gruntów obejmujących dawną działkę nr 500/2 w Potrzanowie, z szerokim dostępem do jeziora, Włókna pozostawała w użytkowaniu Polskiego Związku Działkowców – Okręgowego Zarządu w Poznaniu a konkretnie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Morena” w Potrzanowie.

Podstawę do zmiany statusu użytkowania tych gruntów dała nowa ustawa z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych i złożony przez Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu wniosek o stwierdzenie nabycia z mocy prawa użytkowania działki nr 500/2. W toku prowadzonego postępowania Burmistrz Miasta i Gminy Skoki zdecydował o wyłączeniu ROD „Morena” z części działki nr 500/2, położonej poza ogrodzeniem, przylegającej bezpośrednio do linii brzegowej jeziora Włókna, w tym istniejącej plaży i parku podworskiego.

W oparciu o prowadzone rozmowy i negocjacje z władzami PZD Okręgowego Zarządu w Poznaniu oraz ROD „Morena” udało się wypracować kompromis i dojść obu stronom do porozumienia oraz uzgodnić przebieg granic pomiędzy ROD „Morena” a terenami nad jeziorem Włókna. Dokonane uzgodnienia stanowiły podstawę do zaakceptowania nowego podziału geodezyjnego działki nr 500/2.

W rezultacie przeprowadzonego podziału, Gmina Skoki została gospodarzem nowej działki nr 500/6 o powierzchni 6,2029 ha z szerokim dostępem do jeziora Włókna, łącznie z terenem półwyspu i parkiem podworskim. Stworzone zostały tym samym olbrzymie możliwości do rozwoju bazy turystyczno-wypoczynkowej nad tym jeziorem.

Zbigniew Gronowicz


Plaża zaczęła nabiera nowego kształtu

Na kilka dni przed końcem 2015r. zakończony został kolejny etap robót związanych z budową plaży nad jeziorem Włókna. Sprzyjająca aura pozwoliła na wykonanie prac porządkowych oraz ziemnych obejmujących wyrównanie i plantowanie terenu przyległego do linii brzegowej.

Wycięto trzcinę i mechanicznie usunięto korzenie i muł. Wykarczowano gęsty podszyt, który okazał się zbiorowiskiem wszelkiego rodzaju odpadków. Pozostawiono większy drzewostan, który pełnił będzie funkcję naturalnego parasola ochronnego. Cały teren przykryty został   warstwą drobnego piasku, którego dowieziono w ilości 600 ton. Efektem wykonanych prac jest znaczne powiększenie istniejącej plaży o następne 800 m2. Zamieszczone fotografie dokumentują realizację prowadzonych robót.

 

4 KOMENTARZE

 1. Dobry wieczór,
  bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Mamy w Skokach wiele urokliwych terenów, jednym z nich jest teren jeziora Włókna, wraz z przylegającym do niego pałacem i parkiem-lasem, o którym wszyscy zapomnieli.
  Z przykrością stwierdzam, iż leśniczego to park-las długo nie widział. Drzewa potrzebują pilnej pomocy – przycięcia, podwiązania, etc.

  Tak czy inaczej, plany gminy cieszą – miejsce ma ogromną szansę stać się wizytówką naszej gminy. Miejscem odpoczynku i relaksu dla wszystkich odwiedzających.

 2. Park jest sklasyfikowany jako las, zatem wycinka drzew jak i nowe nasadzenia odbywać się mogą zgodnie z planem urządzania lasu. Oczywiście złamane gałęzie oraz podszyt zostaną na wiosnę posprzątane. Jeśli zaś chodzi o ewentualne zagospodarowanie terenu, to gmina zgłosiła ten teren do projektu Stowarzyszenia 7 ryb. Miałaby tu powstać ścieżka edukacyjna. Czy pomysł przejdzie – czas pokaże.
  Kwestia zakazu dojazdu do plaży została ograniczona postawieniem zakazu wjazdu oraz szlabanu. W ubiegłym roku kilka osób zostało ukaranych mandatem przez gminną policję. Na samej plaży w sezonie letnim stoją śmietniki, zatrudniona jest też osoba do ciągłego bieżącego sprzątania terenu oraz toalet.
  Na chwilę obecną urzędnicy pracują nad budową zejścia do plaży oraz tarasu widokowego. Miałyby one zostać wybudowane albo z bali albo z kamienia. Chodzi o wkomponowanie tych elementów w otaczająca przyrodę.

 3. Dzień dobry,
  Mam pytanie? Co z rewitalizacją parku (przycięciem drzew, krzewów, wywiezieniem śmieci, postawieniem ławeczek, ogrodzenia)?
  Orientują się Państwo co dalej w tym temacie planuje Gmina?

  Proponuję też w jakiś sposób odciąć, ograniczyć dojazd aut pod samo jezioro – pozwoli to zachować porządek i ciszę w tym niewątpliwie pięknym miejscu. Na tą chwilę mamy tam jeden wielki śmietnik.

Comments are closed.