Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
Tłusta oliwa.
Julian Tuwim

W niedzielę 7 czerwca z okazji Dnia Dziecka odbył się specjalny przejazd zabytkowym parowozem CYSTERS. Pociąg wyruszył z Poznani o godzinie 11.47 aby o godzinie 12.44 zawitać do Skoków i ruszyć w dalszą drogę do Wągrowca.

Skoczanie zebrani na peronie z niecierpliwością oczekiwali przyjazdu, pociąg pojawił się na horyzoncie z 10 minutowym opóźnieniem. Kiedy pociąg wjechał na stację wszyscy zebrani ochoczo ruszyli w stronę wagonu nr 5 zarezerwowanego dla mieszkańców naszej Gminy. Po odszukaniu i zajęciu miejsc w wagonie pojawił się konduktor, który z uśmiechem kasował bilety opowiadając anegdoty związane z pociągiem.

W Wągrowcu organizatorzy zaprosili nas na festyn z okazji Dnia Dziecka, odbywający się w jednym z Wągrowieckich parków. Na festynie spędziliśmy ok 2 godziny co wystarczyło na zabawy na dmuchawcach, udział w loterii, udekorowanie pysznego naleśnika oraz zjedzenie gofra.

Z nowymi siłami wyruszyliśmy w drogę powrotną na dworzec aby oczekiwać na nasz ,,magiczny” pociąg.
Z oddali było widać kłęby dymu zwiastujące rychłe jego przybycie. Droga powrotna minęła bardzo szybko i o godzinie 16.00 wszyscy zawitaliśmy na dworzec w Skokach, niektórzy wysiadając z pociągu wspominali stare bilety i kursujące niegdyś podobne pociągi.

Dla dzieci była to okazja, może jedyna w życiu aby przejechać „Lokomotywą” ze znanego wszystkim wiersza Tuwima, a dla towarzyszącym im rodzicom i dziadkom sentymentalna podróż do przeszłości.

Przejazd pociągiem odbył się w ramach Markowego Produktu Turystycznego Stowarzyszenia TurKol.pl. oraz współpracy z samorządami z Gminy Czerwonak, Miasta Murowana Goślina, Gminy Skoki oraz Miasta Wągrowiec i Gminy Wągrowiec.

Agnieszka Fertsch

Galeria zdjęć:

[Not a valid template]