Plebiscyt na nazwę niezwykle oryginalnej sosny, rosnącej na terenie naszej gminy – w Karolewie.

Odkryła i sfotografowała ją Pani Zuzanna Romanowska, która zwróciła się do naszego Towarzystwa z następującą prośbą:

(…) Ostatnio rzuciło mi się w oczy niesamowite drzewo, które ma pnie niczym macki ośmiornicy i wygląda naprawdę oryginalnie. Pomyślałam, że jest na tyle unikatowe, że warto byłoby je objąć ochroną. W związku z tym chciałabym zaproponować ustanowienie go pomnikiem przyrody.

Zamierzam złożyć odpowiedni wniosek do Rady Gminy, tylko we wniosku muszę zaproponować „imię” dla przyszłego pomnika. Nie znam niestety zbyt dokładnie historii Ziemi Skockiej, a myślę że dobrze by było, gdyby jego imię w jakiś sposób było powiązane z miejscem, w którym rośnie. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc – czy mogliby Państwo podać imiona postaci, które w szczególny sposób wpłynęły na historię Skoków? Albo czy mogliby Państwo dopasować imię historycznej postaci do tego drzewa? (…)

Według moich pomiarów wszystkie pnie tej sosny na wysokości 130cm (na niej powinno się mierzyć wymiary drzew pomnikowych) mają łącznie 640cm obwodu.

Najgrubsza sosna w Polsce, sosna Rzepicha, ma w obwodzie 568cm. Oznacza to, że jest możliwe, że sosna w Skokach jest od niej grubsza, ale tutaj na pewno byłoby konieczne wykonanie pomiarów przez biegłego dendrologa.

Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej zaprasza serdecznie do udziału w plebiscycie na imię dla naszej osobliwej sosny. Mile widziane nazwy związane z miejscem, historią naszego miasta i gminy lub skojarzeniami, które to drzewo wywołuje.

Zgłoszenia do 30 lipca br. na Facebooku lub pod adresem towarzystwo-skoki@wp.pl 

Zwycięzcę uhonorujemy okolicznościową pamiątką.