Brat Andrzej Tatara Królem Zielonoświątkowym AD 2021- II etap Uroczystości Zielonoświątkowych w Bractwie Kurkowym

19 czerwca odbył się II etap Uroczystości Zielonoświątkowych w Skockim Bractwie Kurkowym, których głównym punktem programu był wybór Króla Zielonoświątkowego AD 2021. 

Wybór Króla tradycyjnie rozstrzygnął się w drodze strzelania z KBKS do Tarczy Królewskiej, w którym najlepszy wynik osiągnął i Królem Zielonoświątkowym AD 2021 proklamowany został brat Andrzej Tatara. Tytułami I i II rycerza uhonorowani zostali bracia Stanisław Gołembowski i Tomasz Futro, którzy zdobyli kolejne wyniki w tym strzelaniu.

brat Andrzej Tatara z rycerzami: Stanisław Gołembowski i Tomasz Futro
trzymają pamiątkowe dyplomy 
W dole tarcza królewska.

Strzelanie to, które odbyło się na Strzelnicy Brackiej i po którym nastąpiła seria strzelań towarzyszących, poprzedziły tradycyjne uroczystości Zielonoświątkowe. Rozpoczęły się one już o godzinie 8:30 przed głównym wejściem na cmentarz parafialny, gdzie pod Tablicą Pamiątkową ku czci Powstańców Wielkopolskich, bracia i goście im towarzyszący odśpiewali Hymn Państwowy i Hymn Bracki oraz odmówili modlitwę za zmarłych Powstańców i członków Bractwa. Tutaj też Król Zielonoświątkowy AD 2020 Janusz Stoiński z żoną Elwirą zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów.

Po tej ceremonii uczestnicy przemieścili się do Restauracji  „MORAŚ”, gdzie po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, Król Janusz wraz z małżonką wydał pożegnalne Śniadanie Królewskie.

W jego trakcie, na ręce ustępującego Króla były składane życzenia i gratulacje od braci i sióstr oraz gości. Życzenia w imieniu Burmistrza Tadeusza Kłosa oraz swoim własnym, złożył Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki, a prywatnie przyjaciel Bractwa – Zbigniew Kujawa.

Z życzeniami pospieszył też często goszczący w Bractwie i zawsze mile witany, Wicestarosta Wągrowiecki  Michał Piechocki. Na zakończenie „Biesiady Królewskiej”, jej gospodarz – Król Janusz zaprosił uczestników do udziału w wspomnianym przez nas na wstępie – Zielonoświątkowym Turnieju Strzeleckim.

Wszyscy uczestnicy spotkania przed restauracją MORAŚ

W Turnieju tym, Strzelaniu o Tytuł Króla Zielonoświątkowego, towarzyszyły niemniej atrakcyjne i cieszące się powodzeniem strzelania, których wyniki przedstawiamy poniżej:

W Strzelaniu do Tarczy Darczyńców tryumfował i Tarczę zdobył Mikołaj Koteras. II miejsce zdobył Przemysław Bagrowski, a III Krzysztof Jachna.

W Strzelaniu Punktowym z wiatrówki zwyciężył Krzysztof Jachna. II miejsce wywalczył Mikołaj Koteras, a III Michał Rosik.

Turniej Zapadkowy wygrał Mikołaj Koteras. Na II miejscu uplasował się Krzysztof Jachna, a na III Grzegorz Misiak.

Kura zestrzelił i na pamiątkę zdobył Krzysztof Jachna. II miejsce zdobyła Urszula Jerzak, a III Andrzej Tatara.

Zaległe z powodu zagrożenia korona wirusem Strzelanie do Tarczy 3 Maja upamiętniającej uchwalenie w  1791 roku przez Sejm Konstytucji 3 Maja, wygrał i Tarczę zdobył Andrzej Tatara. II miejsce wystrzelał Grzegorz Misiak, a III Mikołaj Koteras.

Najcelniejszym strzałem dnia popisał się Andrzej Tatara.

Zielonoświątkowe Uroczystości  Brackie zakończyły się Rautem Królewskim wydanym przez „nowo panującego” Króla Andrzeja.

Na podstawie relacji uczestnika Uroczystości – brata Stanisława Grzegorzewskiego Edmund Lubawy

Galeria zdjęć z uroczystości przedstawia uczestników wydarzenia, zdjęcia: Iwona Migasiewicz