Loga_do_NW

Ku uciesze organizatorów imprezy chętnych na spacer z kijami w niedzielne popołudnie 7 października nie brakowało. Prawie 50-osobowa grupa zjawiła się w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie, by wyruszyć w 8 km przechadzkę.

Tradycyjnie już spacer poprzedziła rozgrzewka oraz instruktaż techniki nordic walking. Pod przewodnictwem pana Łukasza Ogórkiewicza i pani Anety Bednarek po zwiedzeniu pięknego parku wokół pałacu grupa wyruszyła w kierunku jez. Budziszewskiego, gdzie w promieniach słońca uczestnicy wysłuchali pogadanki pana Ogórkiewicza na temat trasy. Łukasz nie byłby sobą, gdyby nie wplótł w swoją opowieść wielu ciekawostek przyrodniczych, pytania padały podczas całej trasu, która w dalszej kolejności zawiodła nad brzeg kolejnego jeziora, tym razem Rościńskiego.

Na mecie czekał jak zwykle posiłek regeneracyjny, czyli pyszna zupa pomidorowa zaserwowana przez Bartosza Wołkowa i jego przyjaciółkę Magdę.

Po chwili odpoczynku uważni obserwatorzy i słuchacze pana Łuksza mogli spróbować swoich sił w teście krajoznawczym o trasie i Gminie Skoki. W tym dniu zdobywcami trzech pierwszych miejsc zostali: panie Maria Woźniak i Ewa Kujawa oraz pan Jerzy Andrzejewski. Pozostali uczestnicy otrzymali najnowszą mapę turystyczną „Puszczy Zielonka”.

Wycieczka ta była zorganizowana w ramach „cyklu wycieczek nordic walking w Gminie Skoki”, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER za pośrednictwem Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Wełny” w Wągrowcu.

Impreza w dniu 7 października była ostatnią z cyklu wycieczek pieszych zorganizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki w tym roku. Dla przypomnienia spotykaliśmy się od wiosny do jesieni, rozpoczynając w Sławie Wielkopolskiej, dalej spotkaliśmy się w Skokach, następnie w Pawłowie Skockim, przedostatnio w Antoniewie, by zakończyć cykl w Rościnnie. Organizatorzy celowo organizowali imprezy w innych częściach gminy, po to aby mieszkańcom przybliżyć ich najbliższą okolicę oraz by przyjezdnym zareklamować się tak, aby do nas wracali. Ogółem podczas pięciu imprez udział wzięło ok 225 osób.

Mamy nadzieję kontynuować ten projekt w latach następnych. Wierzymy, że uczestnicy wycieczek nie powieszą kijów na przysłowiowym kołku, lecz spotkamy się na szlaku. Przed nami wszak dopiero początek najpiękniejszej pory roku.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować byłemu dyrektorowi Domu Rekolekcyjnego w Rościnnie ks. Tomaszowi Trzaskawce za życzliwość oraz za udostępnienie pałacu uczestnikom wycieczki.