Przybyli, zobaczyli, otworzyli…”Szlak kościołów drewnianych”

 

Dzień 26 kwietnia 2008 r. to data oficjalnej inauguracji „Szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka”. Dzień ten został zorganizowany pod hasłem „Kościoły zapraszają!” i w związku z tym tytułem wszystkie świątynie na Szlaku miały szeroko otwarte drzwi dla zwiedzających.

Dla przypomnienia nasza gmina ma na swoim terenie cztery drewniane kościoły: w Skokach, Rejowcu, Jabłkowie i Raczkowie.

O każdej pełnej godzinie pomiędzy 10:00 a 15:00 można było je zwiedzić z przewodnikiem, w którego rolę wcielał się ksiądz proboszcz, regionalista, albo też wolontariusz. W tym czasie turyści docierali w dowolnie wybranej przez siebie kolejności do kolejnych świątyń.

Dodatkową atrakcją były projekcje filmu promującego Szlak, pt. „Poczuj natchnienie”. W naszej gminie projekcja odbyła się dwukrotnie: w Jabłkowie i Rejowcu.

Kościoły odwiedzali pojedynczy turyści, rodziny z dziećmi, rowerzyści oraz zmotoryzowani. Mogli oni dowiedzieć się wielu ciekawostek o poszczególnych kościołach, obejrzeć i poczuć ich specyficzną, drewnianą atmosferę.

Wszystkie ścieżki pielgrzymie skrzyżowały się w Rejowcu. Tutaj, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15:00 rozpoczął się koncert poznańskiego barda Jacka Kowalskiego, który w tym dniu śpiewał o kościołach drewnianych przy akompaniamencie lutni renesansowej, na której grała artystka z Małopolski, Milena Bukowska.

Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, Pan Tomasz Łęcki przywitał wszystkich przybyłych gości oraz gości specjalnych:

  • Jana Grabkowskiego – Starostę Poznańskiego,
  • Dariusza Pilaka – Wicestarostę Gnieźnieńskiego,
  • Krzysztofa Migasiewicza – Przewodniczącego Rady Powiatu Wągrowieckiego,
  • przedstawicieli gmin Związku, w tym: Przewodniczącego Zgromadzenia – Mariusza Poznańskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Skoki – Tadeusza Kłosa, Wójta Kiszkowa – Tadeusza Bąkowskiego,
  • Nadleśniczego Nadleśnictwa Łopuchówko – Zbigniewa Szeląga i Danutę Śliwę z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego,
  • Andrzeja Billerta, pomysłodawcę, „ojca-założyciela” Szlaku,
  • ks. Andrzeja Kaczmarka z Sanktuarium w Dąbrowce Kościelnej.

Po koncercie wszyscy udali się na plac przed figurą Serca Jezusowego, gdzie nastąpiło wyjątkowe otwarcie szlaku. Gospodarz parafii – ks. Henryk Badura poświęcił szlak specjalnym „pielgrzymim” błogosławieństwem. Następnie zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi – została porąbana siekierką mała drewniana deska, której dwie części zostały podzielone pomiędzy Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” a wspomnianą parafię – jako pamiątka po otwarciu Szlaku.

Po wszystkich wydarzeniach przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie.

Z pewnością do sukcesu otwarcia przyczyniła się pogoda – słoneczna i bezwietrzna – wiatr powiał niczym Duch Święty (żart duchownego) dopiero w momencie święcenia Szlaku.

Dziękujemy wszystkim obecnym za „uśmiechniętą obecność”, dobre słowo i familijną atmosferę. Było „jak w domu”. Nic dziwnego – wszak w Domu Bożym…

Szczególne podziękowania dla Księdza Proboszcza, Henryka Badury za bezproblemowość, życzliwość i uczynność oraz dla Pani Sołtys wsi Rejowiec – Ewy Zygmaniak, za bezinteresowną pomoc przy organizacji.

Patrycja Owczarzak
Specjalista ds. promocji i turystyki Puszczy Zielonka

Więcej informacji na temat „Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka na stwonie http://www.koscioly-drewniane.info/


klikni zdjecie żeby powiększyć