Jak zwykle podsumowanie kolejnego sezonu brydżowego w naszej gminie kończy sie dwoma turniejami. Pierwszy to Mistrzostwa Gminy Skoki, a drugi to Otwarty Turniej Par – ODNOWA CUP.

Od kilku już lat brydż w naszej gminie trzyma się bardzo dobrze. Może o tym świadczyć fakt, że to właśnie u nas odbywają się zajęcia dla seniorów, w których coraz częściej uczestniczą zawodnicy z terenów Murowanej Gośliny, Obornik czy nawet Nakła.

Zostały stworzone odpowiednie warunki do gry, a w obecnych czasach pokonanie 20 km nie stanowi większego problemu. Jest to też forma spędzania wolnego czasu wśród znajomych, a rywalizacja zawsze stanowiła  esencje naszego bytowania. Nie bez znaczenia jest też otwartość na nasze działania obecnych władz gminy.

W zajęciach seniorów uczestniczy 16- 20 osób. Część z nich swoją przygodę z brydżem rozpoczynała 6 lat temu, gdy został utworzony klub Trefelki Skoki. Oprócz klasycznych seniorów w turniejach wtorkowych uczestniczą gracze, którym do wieku emerytalnego jeszcze daleko.

Coraz trudniej niestety zainteresować brydżem najmłodszych. Obecnie tylko kilkoro z nich uczestniczy w zajęciach.

Co jest powodem?

Przyczyn jest pewnie wiele. Dużo innych atrakcji nie wymagających skupienia na dłuższy czas, oczywiście gry komórkowe czy komputerowe. Kolejne to konieczna koncentracja, skupienie, logiczne myślenie, z którymi jest coraz gorzej.  Ze swej strony mogę tylko zachęcić do poznania tej gry. Decyzja należy do dzieci i oczywiście rodziców. Dodam tylko, że jak zwykle zajęcia są bezpłatne  i będą się odbywały w szkole lub w siedzibie na ul K. Wielkiego. Seniorzy grają tylko w tym drugim miejscu.

Przejdźmy do podsumowania sezonu i dwóch ostatnich  turniejów.

Otwarte Mistrzostwa Gminy Skoki – 4 sierpnia

 1. J. Modlibowski – M.  Futro – 62.96%
 2. I. Węglewska – G. Samol – 60,19%
 3. M. Kowal – Ł. Lis – 57,87%
 4. M. Smętek – J. Grewling – 57,41%
 5. B. Chudziak – S. Przybysz – 49,54%
 6. F. Szklennik – R. Fryska – 48,61%
 7. M. Florysiak – R. Kowal – 45,83%
 8. W. Sierzchuła – T. Mielcarek – 44,91%
 9. B. Rochowiak – S. Kinal – 37,50%
 10. E. Chudziak – W. Tokarski – 35.19%

Nagrody wręczał Burmistrz Gminy Skoki Tadeusz Kłos

VII Turniej Par – ODNOWA CUP – 5 sierpnia

 1. J. Ziętara – R. Junik – 69.05%
 2. M. Smętek – B. Barański – 63,69%
 3. E. Smela – M. Piątek – 62.91%
 4. M. Juszczak – G. Samol – 62,64%
 5. H. Kulikowska – W. Kulikowski – 57,97%
 6. M. Futro – J. Modlibowski – 54.62%

W turnieju uczestniczyło aż 17 par co jest rekordem w tym turnieju. Zaszczycili nas swoją obecnością zawodnicy z Czarnkowa, Rogoźna, Boduszewa, Obornik, Murowanej Gośliny, Boguniewa, Nakła, Trzcianki. 

Nagrody ufundowali Państwo Modlibowscy, Radosław wręczał okazałe puchary i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe gadżety naszej gminy.

Nowy sezon rozpoczyna się już we wrześniu, jeśli jest ktoś chętny dołączyć do grupy tzw. seniorskiej to zapraszam. Tutaj wiek nie ma znaczenia.  Jeśli znajdą się chętni to od września  rozpoczniemy kolejny cykl nauki. Młodych jak zwykle będę mobilizował z początkiem roku szkolnego.  Można o brydżu poczytać w artykułach Franciszka Szklennika umieszczonych na stronie facebooka. Zapraszam – NIKT NIE MOŻE ZABRONIĆ NAM MYŚLEĆ.

Grzegorz Samol, zdjęcia Franciszek Szklennik