90 rowerzystów, w sobotę, 3 września wyruszyło w trasę 6 Rajdu Rowerowego Dzień Bez Samochodu. Tradycyjnie trasę pokonano w 2 grupach: sportowej (54km) z udziałem 13 śmiałków i rekreacyjnej (22km), którą wybrało 77 uczestników.

Wszyscy spotkali się w Agroturystyce Wesoła Farma w Sławicy, prowadzonej przez Agnieszkę i Krzysztofa Stożków.

Na mecie oprócz posiłku regeneracyjnego: kiełbasy z ogniska, czekały na uczestników panie: Małgorzata Szpendowska – Wylegalska i Alicja Kramer z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Panie nie były tam przypadkiem. Oprócz tego, że nasz Rajd był jak co roku organizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, przypadającego w tym roku w dniach 16-22 września, miał on jeszcze aspekty profilaktyki walki z uzależnieniami.

Oprócz rowerowych odblasków i materiałów promocyjnych chętni mogli pospacerować po torze przeszkód w alkogoglach. Specjalne okulary symulowały stan upojenia alkoholowego o wartości ok 1,5 i 3 promili. Pokonanie łatwego by się wydało slalomu stawało się dla niektórych wręcz niemożliwe.

Alkohol jest dla ludzi podkreślały panie Małgorzata i Alicja, ale trzeba pić go z umiarem i nie łączyć np. z jazdą na rowerze o samochodzie nawet nie wspominając. Alkogogle natomiast pokazują nam jak nasz organizm i nasza percepcja i motoryka zmieniają się pod wpływem alkoholu.

Wesoła Farma okazała się bardzo przyjaznym miejsce dla rowerzystów, piękna soczysta trawa oraz wyśmienita w tym dniu pogoda sprawiła, że uczestnicy rajdu długo zbierali się do powrotu do domu.

Galeria zdjęć autorstwa Tomasza Szwajkowskiego pokazuje rowerzystów na starcie, trasie i mecie rajdu: