Strażacy z OSP Skoki odpowiedzieli na apel Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Podhalan, z prośbą o włączenie się w obchody rocznicy Chrztu Polski. Wspólna inicjatywa ma na celu upamiętnienie 1050 rocznicy Chrztu Polski i objęta została patronatem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Głównym założeniem tego wydarzenia jest przemarsz przez całą Polskę ognisk, rozpalanych przez strażaków ochotników, które odpalane były zgodnie z harmonogramem od Południa na Północ kraju. Pierwsze takie ognisko zapłonęło 14 kwietnia o godzinie 20.00 przy krzyżu na Giewoncie. Skoccy druhowie punktualnie o 20.20 rozpalili ogień na placu przed strażnicą OSP. Wśród zebranych druhen i druhów pojawili się również przypadkowi przechodnie, których zainteresowało to wydarzenie. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, a padający deszcz nikogo nie odstraszył i wszyscy w chwili zadumy przy rozpalonym ogniu upamiętnili 1050 rocznicę Chrztu Polski.

tekst: Piotr Kaczmarek
foto: Karolina Stefaniak