TowarzystwoMilosnikowJest mi niezmiernie miło poinformować wszystkich Czytelników „Wiadomości Skockich”, że 12 maja br. zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki I Ziemi Skockiej.

Towarzystwo zamierza m.in.

Gromadzić wszelkiego rodzaju pamiątki mające związek z miastem Skoki, Ziemią Skocką i ich mieszkańcami.

Odkrywać, dokumentować i popularyzować ciekawe miejsca, zabytki, pomniki przyrody i inne obiekty zlokalizowane na terenie Miasta i Gminy Skoki.

Chronić zabytki kultury materialnej, pomniki przyrody oraz miejsca o szczególnym znaczeniu sentymentalnym dla byłych i obecnych mieszkańców.

Prowadzić działalność szkoleniowo-edukacyjną. Utworzyć i prowadzić muzeum regionalne, wydawać różnego rodzaju publikacje. Współpracować z innymi organizacjami i instytucjami w zakresie działań na rzecz promocji regionu.

Zebranie założycielskie odbyło się 8 listopada 2014. Trzydziestu dwóch członków założycieli powołało komitet organizacyjny upoważniony do reprezentowania stowarzyszenia w składzie: Iwona Migasiewicz (przewod), Franciszek Baranowski , Krzysztof Jachna, Danuta Kęsik, Bożena Kołpowska, Marcin Krzepkowski i Dorota Mrozińska. Powołano również komisję statutową, którą tworzyli: Krzysztof Jachna, Janusz Król, Maria Malinowska, Iwona Migasiewicz, Adam Mroziński i Elżbieta Słoma. Po opracowaniu statutu złożyliśmy dokumenty do sądu rejestrowego.
W oczekiwaniu na rejestrację nie siedzieliśmy z założonymi rękami. W tym czasie opracowaliśmy deklarację członkowską i logo Towarzystwa. Na spotkaniu 7 marca br. postanowiliśmy podjąć działania w sprawie figury św. Jana Nepomucena, stojącej do niedawna na skrzyżowaniu ulic Poznańska-Rogozińska -Rościńska-Kościelna. Uzyskując poparcie ks. proboszcza Karola Kaczora, wystosowaliśmy pisemną prośbę o odbudowę i natychmiastowe przywrócenie jej na dawne miejsce. Adresatami byli: Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wągrowcu oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skoki.
Mając na względzie statutową ochronę dziedzictwa przyrodniczego aktualnie staramy się o zmianę decyzji w sprawie planowanej wycinki drzew przy ul. Kazimierza Wielkiego, Dworcowej i Antoniewskiej. Wystosowaliśmy już petycje do odpowiednich władz miejskich i powiatowych.
Ponadto kilkunastoosobowa grupa osób rozpoczęła pracę nad uzupełnieniem planu miasta i mapy okolic o dawne, często już zapomniane, nazwy nie tylko historyczne, ale również zwyczajowe.
Przed nami wiele ciekawych możliwości na upowszechnianie i promocję wiedzy o dorobku miasta i gminy a także na ocalenie od zapomnienia wszystkiego tego, co bliskie wszystkim skoczanom, tym z urodzenia i z wyboru.
Serdecznie zapraszam obecnych i byłych mieszkańców a także przyjaciół i sympatyków miasta Skoki i Ziemi Skockiej do wstępowania w szeregi Towarzystwa. Będę zaszczycona możliwością współpracy z Państwem ku pożytkowi naszego miasta i jego okolic.

Iwona Migasiewicz

Wkrótce opublikujemy statut Towarzystwa oraz deklarację członkowską do pobrania. Podamy również informacje o możliwości kontaktowania się z nami.