25 sierpnia br. w Bliżycach rolnicy z Gminy Skoki świętowali doroczne Święto Plonów- Dożynki 2007. Towarzyszyli im gospodarz Gminy – Burmistrz Tadeusz Kłos i Przewodniczący Rady Zbigniew Kujawa oraz radni Rady Miejskiej i licznie przybyli mieszkańcy i działkowicze. (poznaniacy, dla których uroczystości dożynkowe były nie tylko niecodziennym wydarzeniem, ale także dla wielu wspomnieniem z czasów dzieciństwa i młodości)

Szczególnymi gośćmi uroczystości byli Senator Rzeczypospolitej Janusz Kubiak, przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych władz administracyjnych i organizacji rolniczych, w tym Starosta Michał Piechocki oraz Przewodniczący Rady Powiatowej Krzysztof Migasiewicz.

Uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy prowadzony przez Prezesa Zarządu Gminnego OSP Mirosława Hamere, w którym oprócz Starostów Dożynek: Hanny Sudoł i Feliksa Kaczmarka oraz delegacji wieńcowych przemaszerowały poczty sztandarowe, zespoły artystyczne wraz Chórem „Harfa” i kapelą Romana Witka oraz uczestnicy uroczystości.

Dożynki to też podziękowanie Bogu, przez ludzi rolniczego trudu za uzyskane plony. Toteż, po przemieszczeniu się korowodu na boisko sportowe i złożeniu wieńcy przez delegacje wsi i wieńca Gminy, który to wieniec, w niedziele 26 sierpnia br. reprezentował naszą Gminę na Powiatowym Święcie Plonów w Gołańczy, rozpoczęła się msza św. dziękczynna, połączona z intencją o pomyślność dla rolników, sprawowana przez proboszcza parafii Raczkowo-Jabłkowo księdza Marka Stajkowskiego, który w trakcie kazania wygłosiła wzruszające słowa o poszanowaniu wyników pracy, nie tylko rolnika, ale i każdego człowieka oraz o szacunku dla ludzi pracy.

W trakcie mszy św. nastąpiło poświęcenie wieńcy dożynkowych i chleba symbolizującego tegoroczne zbiory, który następnie Starostowie Dożynek przekazali na ręce Burmistrza wraz z życzeniami by chleb ten dzielił mądrze i sprawiedliwie. Uroczystą oprawę nabożeństwa zapewniły Grupa Artystyczna „Skoczki” i kapela pana Romana Witka.

Teraz nastąpiło dzielenie się przez Burmistrza i Starostów Dożynek chlebem z uczestnikami uroczystości, a następnie miały miejsce wystąpienia i życzenia przedstawicieli władz i organizacji rolniczych, którzy dziękowali rolnikom za ich codzienny trud i życzyli im satysfakcji z wyników tej pracy.

Uroczystości dożynkowe stały się też okazją do wyróżnienia społeczności wiejskich wykazujących niezwykłe zaangażowanie na rzecz swych środowisk. Nagrody „Złotego Kłosa” otrzymali: za działalność kulturalno- sportową Rada Sołecka wsi Budziszewice, za działalność społeczno-kulturalną Koło Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie.

Po uroczystościach oficjalnych nadszedł czas na zabawę, a więc na część artystyczną, w której wystąpili: Grupa Artystyczna „Skoczki” oraz „Walentynki”- zespół reprezentujący dzieci ze szkół Fundacji „Pomoc Dzieciom Wiejskim” w Bliżycach, oraz na Turniej Wsi. W Turnieju zmagały się reprezentacje 12 wsi, a więc: Bliżyc, Budziszewic, Glinna, Kakulina, Kuszewa, Lechlina i Łosińca, a także Pawłowa Skockiego, Potrzanowa, Rejowca i Rościnna oraz Szczodrochowa.

Niezwykle widowiskowe konkurencje: dojenie sztucznej krowy, rzut balotem słomy, rzut gąbką przez ścianę, ujeżdżanie byka na „rodeo” oraz quiz „czy znasz swoją wieś?” wywołały wiele emocji zarówno wśród zawodników jak i ogromne zainteresowanie połączone ze szczerym dopingiem i aplauzem publicznośći.

Stąd też trudne zadanie mieli, zarówno sędzia Turnieju Krzysztof Uciński, jak i komisja sędziowska w składzie: Blanka Gaździak, Mirosław Hamera oraz Michał Rosik, która już wcześniej ogłosiła wynik konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Tytuł ten zdobył wieniec wykonany i zaprezentowany przez mieszkańców Lechlina.

Zwycięstwo w Turnieju wywalczyło sołectwo Budziszewice. Tym samym do Budziszewic wkrótce zawita urządzenie Placu Zabaw Dla Dzieci. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Potrzanowa, a trzecie drużyna z Lechlina. Oni też, wraz z pozostałymi reprezentacjami otrzymali nagrody rzeczowe.

Na zakończenie części artystycznej zgromadzeni podziwiali występ wokalisty Krzysztofa Koniarka, którego z Gminą Skoki łączą lata spędzonego tu dzieciństwa oraz duet śląski „Baba z chopym”, czyli biesiada dożynkowa na 102.

Tegoroczne Gminne Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna, na której do tańca przygrywał zaspół „Denver”.

Wszyscy uczestnicy dożynek mogli skorzystać z wiejskich przysmaków, była więc kawa i placek i liczne napoje chłodzące oraz tradycyjny bigos i żurek, a także kiełbaska, kaszanka, salceson i pasztet z nieodłącznym chlebem ze smalcem i kwaszonym ogórkiem.

Uroczystość przygotowali mieszkańcy wsi Bliżyce przy pomocy pracowników Biblioteki Publicznej w Skokach, pod kierownictwem dyrektora Elżbiety Skrzypczak która też była jej głównym reżyserem.

Edmund Lubawy