Światłowód w naszej gminie

106

W Gminie Skoki cały czas występują miejsca, które nie mają dostępu do szybkiej sieci światłowodowej. Teraz jest szansa na zmianę. Firma Deltafon Sp. z o.o. z Poznania, prowadzi prace projektowe pod sieć światłowodową. Obecnie bardziej niż, kiedykolwiek Internet jest częścią naszego życia, dlatego dla wielu mieszkańców to może być krok w przyszłość.

Budowa sieci światłowodowej to złożony, długotrwały i wymagający dużego zaangażowania projekt. Bez wsparcia ze strony mieszkańców proces ten znacznie może się wydłużyć w czasie.

To dla mnie bardzo ważne, aby mieszkańcy mojej gminy mieli dostęp do szerokopasmowych połączeń internetowych po to, by bez przeszkód mogli pracować, komunikować się, a dla dzieci nauka, dzięki stałemu dostępowi do Internetu, stała się przyjemniejsza i łatwiejsza – podsumowuje burmistrz Wojciech Cibail.

W Gminie Skoki nowe przyłącza do sieci światłowodowej, zgodnie z projektem planuje się w takich miejscowościach, jak: Grzybowice, Grzybowo, Lechlin, Lechlińskie Huby, Rościnno, Potrzanowo, Budziszewice, Skoki, Sława Wielkopolska, Sławica, Niedźwiedziny, Dzwonowo, Dzwonowo Leśne, Pawłowo Skockie, Rejowiec, Ignacewo, Antoniewo, Nadmłyn, Chociszewko, Chociszewo, Lechlinek, Łosiniec, Wysoka, Bliżyce, Jagniewice, Glinno, Raczkowo, Jabłkowo Huby, Kakulin, Kuszewo, Jabłkowo, Pomarzanki, Nowiny.

Obecność światłowodu często traktowana jest na równi z innymi mediami, takimi jak: energia elektryczna, czy dostęp do wody lub gazu. Założenia projektowe usytuowania kabla światłowodowego w miejscowościach w głównej mierze zakładają podwieszenie na istniejących słupach energetycznych znajdujących się również na działkach prywatnych.

Sprawna współpraca mieszkańców z projektantami, pozwoli na wybudowanie części zakresu jeszcze w 2024 roku.