Burmistrz Tadeusz Kłos, Sekretarz Gminy Blanka Gaździak, Skarbnik Gminy Anna Kałek – Witucka, kierownicy referatów oraz pracownicy UMiG w Skokach spotkali się z sołtysami.

Burmistrz Tadeusz Kłos już na wstępie zaznaczył, że jednym z najważniejszych zadań Gminy jest sprawne i efektywne realizowanie Programu „Ciepłe Mieszkanie oraz już wcześniej zaczęty Program „Ciepłe Powietrze”.

Dbałość o kondycję środowiska naturalnego jest w interesie nas wszystkich. Negatywne skutki spowodowane działalnością człowieka mają także wpływ na generowanie kosztów ich niwelowania. Gmina Skoki robi wszystko, aby zagwarantować wszystkim chętnym środki na udział w tych programach – powiedział m.in. burmistrz.

Założenia uczestnictwa w Programie „Ciepłe Mieszkanie” dla wspólnot mieszkaniowych przedstawiła Monika Cytlak. inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych. Program skierowany jest do wspólnot mieszkaniowych obejmujących od 3 do 7 lokali mieszkaniowych i motywuje do instalowania wspólnego źródła ciepła.
Aby Urząd Miasta i Gminy w Skokach mógł zabiegać o niezbędne środki na realizację Programu, niezbędne jest zebranie deklaracji podpisanych przez wspólnoty. Program umożliwia również pozyskanie środków na ocieplenie przegród budowlanych czy zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej dostarczenie do Deklaracje należy składać do Urzędu Miasta i Gminy w Skokach do 31 października 2023 roku.
Druk deklaracji można pobrać ze strony internetowej urzędu. Dofinansowanie w wysokości 60 proc. kosztów może wynieść nawet 375 tys. złotych. Szczegóły znajdą Państwo na stronie UMiG, bezpośrednio w referacie lub na łamach „Wiadomości Skockich”.

Nadal trwa też nabór wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła dla osób fizycznych będących właścicielami wydzielonego lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym na terenie gminy Skoki.

Aleksandra Frankowska, inspektor ds. ochrony środowiska poinformowała zebranych o działaniach związanych z likwidacją azbestu. Według szacunków na terenie gminy występuje jeszcze ponad 2 tys. ton głównie pokryć dachowych. Rocznie likwidowanych jest kilkadziesiąt ton. Usunięte pokrycia dachowe należy zastąpić np. blachodachówką, co przy wzroście cen materiałów dachowych powoduje niekiedy spadek ilości wymienianych elementów. Rozwiązaniem jest – szczególnie przy dużych powierzchniach – etapowa wymiana pokryć.
Urząd zwraca się z prośbą o aktualizację danych dotyczących istniejących jeszcze pokryć zawierających azbest.

Burmistrz Tadeusz Kłos poinformował sołtysów o najważniejszych problemach związanych ze sprzedażą przez prywatnych właścicieli gruntów i działaniami nabywców, którzy zamierzają przeznaczyć te grunty na działki budowlane. Powstawanie nowych zbiorowisk nieruchomości mieszkaniowych generuje dla Gminy koszty związane z podłączeniem mediów, kwestię komunikacji, a także problem miejsc w przedszkolach i żłobkach, itp. Dochody Gminy nie wystarczają na pokrycie tych wszystkich wydatków. Regulacje ustawowe stoją raczej po stronie budujących domy, a w sprzeczności niekiedy z miejscowymi planami i budżetem.

Jeśli Gmina ma zabezpieczyć niezbędne potrzeby mieszkańców nowych skupisk, to musi znaleźć środki w budżecie, a one pochodzą w jakiejś części ze zobowiązań podatkowych i opłat ze strony wszystkich mieszkańców. Sprzedający grunty i inwestorzy budowlani nie biorą tych czynników niekiedy pod uwagę.

Gmina Skoki pozyskała duże środki na inwestycje, bo bez nich wiele projektów pozostałoby wyłącznie na papierze. Duże inwestycje prowadzone obecnie na terenie miasta i gminy możliwe były dzięki środkom z budżetu państwa. Niektóre z nich wymagają kolejnych wielomilionowych nakładów i nasz samorząd z nadzieją spogląda na rozstrzygnięcia w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Jako burmistrz wypowiadam się bardzo pozytywnie o współpracy z radą miejską. – Być może dla wielu nasze obrady są nudne i nie dzieje się w relacjach: rada – kierownictwo urzędu nic, co przykuwałoby uwagę. Ale każda uchwała podjęta podczas sesji rady poprzedzona jest wnikliwą analizą, dyskusją i myśleniem na co najmniej kilka lat naprzód. Radni wykazują się znajomością strategii i sami również wnoszą do niej ważne elementy – ocenił burmistrz.

Dr inż. Krzysztof Mańka, kierownik Referatu Ochrony Środowiska, przedstawił wnioski i wytyczne wynikające z uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w zakresie działań antysmogowych. Obejmuje ona graniczne daty likwidacji określonych źródeł ciepła i zastępowania ich proekologicznymi. Ważne są również rozwiązania dotyczące rodzajów opału.

Kinga Pilna, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa, poinformowała o najnowszych danych dotyczących występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Obecnie na terenie kraju zlokalizowano 27 takich ognisk, a jedno z nich wystąpiło na terenie Długiej Gośliny, czyli w sąsiedztwie naszej gminy. Kolejne oznaczono w Starczanowie. W związku z tym na terenie gminy umieszczone zostały specjalne tablice oznaczające strefy zagrożone wystąpieniem ASF. Kinga Pilna poinformowała również, jakie działania są podejmowane w stosunku do stada, w którym wykryto ASF, jakie są podstawowe zasady bioasekuracji oraz jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?

Sołtysi poproszeni zostali również o systematyczny przegląd infrastruktury będącej własnością Gminy, a będącej do dyspozycji sołectw: świetlice, place zabaw, itp.

Anna Kałek – Witucka, Skarbnik Gminy zwróciła się do sołtysów z apelem o stosowanie się do zasad rozliczania kosztów i dokumentów finansowych. Ważne jest, aby przestrzegać terminu składania dokumentów, ponieważ środki finansowe przeznaczone dla sołectw nie przechodzą na następny rok.

Blanka Gaździak, Sekretarz Gminy, przypomniała o funkcjonowaniu 15 października dodatkowych obwodowych komisji wyborczych na terenie gminy. Wynika to ze znowelizowanego Kodeksu wyborczego zmniejszającego liczebność obwodów głosowania. Ustawodawca nałożył również na samorządy obowiązek zabezpieczenia transportu osobom powyżej 60 lat do siedzib OKW. Samorządy nie mają jeszcze gwarancji, że te koszty zostaną im zwrócone, niemniej Gmina Skoki przygotowała się do realizacji zadania.

Zwróciła się także do sołtysów z prośbą o aktualizację zamówień na „Wiadomości Skockie”, ponieważ sygnalizowany jest miejscowo brak wystarczającej ilości egzemplarzy.

Burmistrz zwrócił się do zebranych w kwestii przypadających 15 października wyborów parlamentarnych: – Od wyników wyborów będzie zależał dalszy los samorządu terytorialnego. Samorządowcy wiedzą, jak gospodarzyć majątkiem i finansami gmin. W nas wszystkich jest nadzieja, że po wyborach będziemy mieli do czynienia ze zdrowymi relacjami; rząd – samorządy, a państwo będzie funkcjonowało w gospodarce i kwestiach społecznych w tym zakresie, który wyznaczony jest ważnym interesem publicznym. Gminy są przygotowane do realizacji zadań zleconych, ale nie może się to odbywać kosztem ich budżetów. Nie możemy być także zdani na łaskę i niełaskę decydentów politycznych i ta uwaga odnosi się niezależnie od wyników wyborów.

zdjęcia Karolina Stefaniak