Podsumowanie dotacji do odnawialnych źródeł energii

154

Kolejny rok z rzędu gmina Skoki prowadziła program dotacji celowej na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Niezmiennie właściciele nieruchomości mogli uzyskać z budżetu gminy 4.000,00zł, jednak nie więcej niż 100% wartości poniesionych i udokumentowanych kosztów.

Z dofinansowania skorzystało 10 właścicieli nieruchomości: 6 z terenu gminy (z miejscowości Kakulin, Bliżyce, Potrzanowo i Sława Wielkopolska) oraz 4 z miasta Skoki.

Podobnie jak w latach ubiegłych najbardziej popularne były układy kolektorów słonecznych, do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, których zainstalowano aż sześć. Pozostali właściciele nieruchomości zdecydowali się na montaż paneli fotowoltaicznych.

Z kolejnym naborem wniosków ruszamy z początkiem stycznia 2024 roku. Zgodnie z zapisami uchwały nr VII/56/2019 Rady Miejskiej Gminy Skoki z 9 maja 2019 w sprawie zasad, trybu udzielania oraz rozliczania dotacji celowej na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii dofinansowanie można uzyskać na: ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, mini elektrownie wodne.

Pamiętajmy o korzyściach wynikających z montażu odnawialnych źródeł energii:

• nie emitują do środowiska szkodliwych produktów spalania, dzięki czemu nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza,
  • wykorzystują darmową i praktycznie nieskończoną odnawialną energię ze słońca, wody czy wiatru,
  • pozwalają znacząco zmniejszyć rachunki za prąd czy wodę,
  • instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła pracują automatycznie, dzięki czemu oszczędzają czas domowników,
  • cechuje je wysoka wydajność, jeśli zestawić odnawialne źródła energii z tradycyjnymi paliwami,
  • większość instalacji wykorzystujących OZE ma długoletnią gwarancję.