Kolędy, pastorałki i ich historia, muzyka i prawdziwie wigilijne dania. To wszystko podczas spotkania wigilijnego w świetlicy wiejskiej w Potrzanowie odbyło się pod wieczór 6 grudnia.

Organizatorem była rada sołecka na czele z sołtysem Marcinem Reszelskim oraz miejscowe koło gospodyń wiejskich.

Zanim zabrzmiały kolędy i pastorałki zebrani mogli wysłuchać ich niebywałych niekiedy historii. Przypomniano również dawne tradycje adwentowe i sposoby organizowania świąt. To wszystko przeplatane było śpiewem w wykonaniu Gabrysi i muzyką na saksofonie w wykonaniu muzyka Teatru Wielkiego w Poznaniu, obecnie mieszkańca Potrzanowa Sławomira Heinrychowskiego.

Barbara Surdyk, Danuta Janecko, Aneta Nowak, Danuta Białachowska, Marta Załuska i Anna Kaczmarek, wspomagane przez uczniów, zaprezentowały bardzo ciekawy sposób wizerunek czasu przedświątecznego oraz znaczenie kolęd i pastorałek. Spotkanie uświetnili swoim występem muzycy i wokaliści: Sylwia i Mateusz Łabiakowie.

Gośćmi mieszkańców Potrzanowa byli m.in.: burmistrz Tadeusz Kłos, Blanka Gaździak – Sekretarz Gminy, Zbigniew Kujawa – przewodniczący rady miejskiej oraz jej wiceprzewodnicząca Wiesławą Surdyk – Fertsch, którym towarzyszyli radni: Piotr Babrakowski, Stanisław Janecko, Marian Gruszka, Łukasz Kubiński, Leszek Gronowicz. Obecny był również Piotr Kaczmarek, radny rady powiatu.

Burmistrz Tadeusz Kłos wraz z Blanką Gaździak i Zbigniewem Kujawą wręczyli obecnym mieszkańcom Potrzanowa cyprysy, a dzieciom słodkie upominki.

A potem na stołach pojawiły się: zupa grzybowa, barszcz, zupa rybna, pierogi, śledzie i smażony karp oraz kapusta z grzybami. Nie zabrakło na deser świątecznych słodkich wypieków. Nikt nie miał prawa być niezadowolonym.

Teks i zdjęcia ze spotkania Franciszek Szklennik: