Po dwóch latach pandemii, izolacji, ograniczeniu kontaktów społecznych, przejściu szkół na zdalne nauczanie, nareszcie doczekaliśmy się otwarcia instytucji oświatowych i kulturalnych oraz możliwości spędzenia czasu w większym gronie.

Od razu też został reaktywowany Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych, który podobnie jak w poprzednich jedenastu latach jego organizacji, zainspirował młodych ludzi z Gminy Skoki do wzięcia udziału w szczytnej idei niesienia przesłania profilaktycznego do społeczności lokalnej.

W dwunastej edycji zaprezentowało się 12 grup teatralnych: z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w Skokach, Niepublicznego Przedszkola Językowego „Akademia Rozwoju” w Skokach, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach (2 grupy), Szkoły Podstawowej w Jabłowie z filiami w Lechlinie i Rejowcu (3 grupy), świetlicy w Potrzanowie, świetlicy w Skokach, oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie (3 grupy). Artystyczne prezentacje trwały dwa dni.

29 listopada w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Skokach, która na ten czas zamieniła się w prawdziwy teatr, zaprezentowało swoje spektakle profilaktyczne 7 grup starszych.

Młodzież w bardzo dojrzały sposób przedstawiła problem szkodliwości dla zdrowia stosowania różnych substancji psychoaktywnych, w tym picia alkoholu, zażywania narkotyków i dopalaczy, uzależnień czynnościowych, przemocy rówieśniczej i domowej, ale też skupiła się na wartościach.

Wiele spektakli mówiło o tym jak ważne w życiu są przyjaźń, miłość, szacunek do drugiego człowieka, jego niezależności i odmienności, tolerancja, okazywanie wsparcia, dawanie innym poczucia bezpieczeństwa, empatia i otwartość na potrzeby innych. Podkreślana też była potrzeba dbałości  o zdrowie fizyczne i psychiczne. Pierwszy dzień przeglądu zakończył się niespodzianką przygotowaną przez opiekuna i młodzież ze świetlicy w Potrzanowie – integracyjno-profilaktyczną zabawą andrzejkową dla uczestników, jak i zaproszonej grupy osób niepełnosprawnych.

Propozycje na to, jak utrzymać dobrą formę, miały przede wszystkim młodsze dzieci. Podczas drugiego dnia przeglądu, który odbył się 30 listopada w świeżo wyremontowanej sali Biblioteki Publicznej w Skokach na ul. Ciastowicza, młodzi artyści mieli szanse poczuć się jak prawdziwi aktorzy, a rodzice, opiekunowie i zaproszeni goście obejrzeć swoje pociechy na deskach teatru z kurtynami.

W swoich prezentacjach dzieci zwróciły uwagę na to, że dla utrzymania dobrej kondycji naszego organizmu ważne jest nie tylko unikanie szkodliwych, uzależniających substancji, ale również dbałość o zdrowe odżywianie, ruch czy higienę.

Po zakończeniu prezentacji teatralnych, każdy wykonawca i opiekun otrzymał upominek przygotowany przez samorząd lokalny w podziękowaniu za zaangażowanie w ideę krzewienia wśród społeczności naszej gminy zdrowego stylu życia.

Dwa dni przeglądu minęły szybciutko, ale to co zostało podczas nich powiedziane i zaakcentowane na pewno na długo utkwi w pamięci zarówno wykonawców jak i publiczności. Ciszy fakt, że tak dużo osób, bo ponad 200, chciało w nim uczestniczyć.

W tym miejscu wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego organizacji, składam serdeczne podziękowania, a artystom i opiekunom grup gratuluję wspaniałych występów.

Galeria zdjęć poniżej przedstawia fragmenty niektórych spektakli, zdjęcia autorstwa Katarzyny Przybysz oraz poprane ze strony Facebooka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie: