Po raz 4. Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej (TMMSiZS) wraz z gminą Skoki i tym razem jeszcze Związkiem Międzygminnym Puszcza Zielonka było organizatorem 4. rekreacyjnego marszu nordic walking z historią w tle.

Tym razem padło na zwiedzanie 2. z 12., a 4. w gminie Skoki drewnianych kościołach, będących elementami szlaku kulturowo – turystycznego pod nazwą Szlak Kościołów Drewnianych Wokół Puszczy Zielonki (SKD). Były to kościoły w Jabłkowie i Raczkowie.

O SKD dowiesz się więcej ze strony: http://turystyka.puszcza-zielonka.pl/atrakcje-turystyczne/szlak-kosciolow-drewnianych/

Uczestnicy 4. spaceru spotkali się 6 maja, tym razem w Glinnie przy kamiennym pomniku upamiętniającym 100. rocznicę śmierci urodzonego w tej miejscowości Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego po odzyskaniu niepodległości prezydenta miasta Poznania.

Więcej o tej wybitnej postaci oraz historii powstania pomnika staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej, a sfinansowanego przez samorząd gminy Skoki dowiesz się z zamieszczonego poniżej artykułu:

Przy pomniku blisko 40 piechurów przywitała Prezes SMMSiZS Iwona Migasiewicz. Po krótkiej prezentacji historii życia Jarogniewa Drwęskiego uczestnicy spaceru wyruszyli przez las do Raczkowa, a dalej do Jabłkowa, gdzie po 6 km spacerze zasiedliśmy w kościelne ławy, aby posłuchać o jego historii opowiedzianej przez Iwonę Migasiewicz.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy kościół w Raczkowie i tu także jego historię i zabytki przybliżyła nam Iwona Migasiewicz.

Cała nasza wędrówka wyniosła ponad 12 km w bardzo sprzyjającej wiosennej aurze.

Poniżej zdjęcia autorstwa Karoliny Stefaniak dokumentujące wędrówkę oraz zwiedzanie kościołów: