Tydzień liczby Pi w Szkole Podstawowej w Skokach

14 marca przypada Międzynarodowy Dzień liczby Pi. Data jest nieprzypadkowa, o czym dowiedzieli się uczniowie w ramach Tygodnia Liczby Pi, który przypadał w dniach od 14 do 18 marca.

Mimo, że liczbę Pi uczniowie poznają dopiero w kl. 8, to skojarzenia dotyczące symbolu i znaczenia tak ważnej dla nauki liczby pozostaną na dłużej. Na lekcjach matematyki lub godzinach wychowawczych uczniowie obejrzeli film poświęcony tej szczególnej liczbie, z którego dowiedzieli się na przykład dlaczego 14. 03 jest Dniem Liczby Pi, czy o tym, że liczba jest weną dla  poetów, a nawet muzyków. Informacje na temat tej magicznej liczby pojawiły się głównym holu szkoły, a w salach powstały tematyczne gazetki konkursowe.

W piątek, na zakończenie Tygodnia Liczby Pi, uczniowie szkoły ustawili się na boisku, tworząc grecki symbol liczby. Efekt został uwieczniony na zdjęciach oraz sfilmowany z drona przez naszego absolwenta Kaspra Grzegorzewskiego.

Poza znaczeniem matematycznym symbol swoimi kolorami nawiązywał do jedności z Ukrainą. 

Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyczynili się do urozmaicenia nauki poprzez praktyczne działania, bardzo dziękuję.

W imieniu matematyków
Danuta Senger

Zdjęcia poniżej autorstwa Ilony Węglewskiej i Kaspra Grzegorzewskiego przedstawiają uczniów tworzących liczbę Pi widzianą z lotu ptaka:

Srebrny dyplom!

W sobotę 12 marca nasza uczennica Gabriela Kmieć wyśpiewała srebrny dyplom w VII Wielkopolskim Konkursie Szkolnej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.

Satysfakcja tym większa, że wykonawców oceniali wykwalifikowani profesorowie, a konkurs odbył się na poznańskiej Akademii Muzycznej. Uczennica przygotowywała się pod czujnym okiem p. Aleksandry Urbańskiej.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości i sukcesów młodej artystki! W ten sam dzień przyszły wyniki 2. Międzynarodowego Internetowego Festiwalu Piosenki Rozrywkowej Your Song 2022, w którym Gabrysia dostała się do finału! Odbędzie się on na platformie youtube.com 10 kwietnia.

Młodej artystce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy bardzo dumni.

Aleksandra Urbańska

Zdjęcia poniżej przedstawiają Gabrielę Kmieć z Aleksandrą Urbańską na schodach przed Akademią Muzyczną oraz zdjęcia otrzymanych dyplomów:

Rozstrzygnięcie konkursu ,,Szkolne wierszowanie na wiosny powitanie”

Powiadają, że wiosna jest najpiękniejszą porą roku. Z pewnością wiele w tym prawdy – to wiosnę najczęściej opiewają poeci, przyroda budzi się do życia z zimowego uśpienia, świat pięknieje z dnia na dzień, a miłość kwitnie na równi z kwiatami!

To właśnie w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny rozstrzygnięto konkurs pt. „Szkolne wierszowanie na wiosny powitanie”, którego celem było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, upowszechnianie żywego słowa, kształtowanie języka, wyobraźni, promowanie talentów recytatorskich.

Uczniowie klas młodszych  recytowali wiersze znanych polskich poetów o tematyce wiosennej. Po obradach jury z przyjemnością informujemy iż, w kategorii klas pierwszych:

I miejsce zdobyła Aleksandra Królczyk z klasy 1a

Wyróżnienie otrzymała Anna Sękowska z klasy 1c

W kategorii klas drugich i trzecich: I miejsce uzyskała Gabriela Kmieć z klasy 3d

Wyróżnienie dla Gabriela Kantorskiego z klasy 2a, Jagody Michalskiej z klasy 3a, Wiktorii Michalak z klasy 3d, Anny Pilnej z klasy 3d.

Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

Paulina Marszewska i Estera Kruszka 

Zdjęcia poniżej przedstawiają dzieci biorące udział w konkursie:

Dzień Św. Patryka

Irlandia, shamrock, węże, Leprechaun czy garnek złota ukryty na końcu tęczy. Co łączy te wszystkie rzeczy? Odpowiedź jest prosta 17 marca i osoba św. Patryka.

Chcąc zrozumieć ten dzień i poczuć się chociaż przez chwilę jak mieszkaniec zielonej wyspy, jak nazywana jest Irlandia, uczniowie zostali postawieni przed szeregiem zadań i quizów do rozwiązania. Podczas kulturowej lekcji języka angielskiego dowiedzieli się kim był św. Patryk i dlaczego jest on patronem Irlandii. W podróży przez Dublin, Boston czy Chicago odkrywali jak świętowany jest 17 marca.

Najwięcej śmiechu dostarczyły uczniom żarty i rymowanki charakterystyczne dla wyspowego poczucia humoru.

Rośliną, która jest symbolem Irlandii i uznawana jest za tą, która przynosi szczęście, jest koniczynka. Na szczęście, jak co roku, najbardziej liczą uczniowie klas 8, którzy przygotowują się do końcowych egzaminów. Z tego też powodu, z życzeniami szczęścia i powodzenia każdy ósmoklasista otrzymał swoją koniczynkę.

Ramkę do zdjęcia wykonali uczniowie klasy 4a z drugiej grupy językowej.

Magdalena Jeske

zdjęcia przedstawiaj m.in. młodzież pozującą do zdjęć w okolicznościowej ramce:

Konkurs na gazetkę klasową „Liczba π

Z okazji „Światowego Dnia Liczby Pi” przeprowadzono w szkole przeprowadzono konkurs na gazetkę. Uczniowie klas IV-VIII mieli za zadanie zebrać i przedstawić informację ze stałą matematyczną, z którą ludzie zetknęli się już w starożytności.

Symbol liczby  zawładnął prawie każdą klasą. Uczniowie poznali historię tej liczby, wzory matematyczne, w których wykorzystuje się liczbę π oraz próbowali w ciekawy sposób zapisać jak najdłuższe rozwinięcie tej liczby.

Komisja nie miała łatwego zadania. Oczywiście informacje były ważne, ale estetyka i sposób ich przekazania odgrywał wiodącą rolę. W ocenie liczyło się ogólne wrażenie estetyczne, oryginalność pomysłu i sposób jego przedstawienia. Z prac uczniów można się dowiedzieć, że liczba π zwana inaczej Ludolfiną ma zastosowanie w wielu dziedzinach zarówno w matematyce, jak i fizyce.

I miejsce zdobyła gazetka wykonana przez klasę VIII b, która przedstawiła liczbę π bardzo czytelnie. Estetyka i przejrzystość zwyciężyły.

II miejsce – gazetka wykonana przez klasę VIII f pokazała zróżnicowanie i dużą pomysłowość oraz ciekawe informacje.

III miejsce  należy do klasy IV a, dla  której pojęcie liczby π  jest jeszcze zbyt  abstrakcyjne, a mimo to bardzo trafnie i ciekawie uchwyciła tematykę.

Wyróżnienie otrzymała  klasa  VIII c, która oprócz gazetki udekorowała całą klasę symbolem π.

Konkurs na klasowa gazetkę przybliżył uczniom tę najsłynniejszą liczbę świata, a przy okazji pogłębił zainteresowanie matematyką bo „Matematyka kołem się toczy, a liczba π nas nie zaskoczy”.

Beata Cibai

Poniżej zdjęcia nagrodzonych gazetek: