Mieszkańcy Gminy Skoki w mijającym 2021 roku skorzystali z 2045 bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych sfinansowanych z budżetu Gminy Skoki.

W marcu Gmina Skoki przeprowadziła konkurs na świadczenie gwarantowanych usług z zakresu rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców Miasta i Gminy Skoki. Na zadanie przeznaczono łącznie 30 tysięcy złotych.

Konkurs wygrało Centrum Kompetencji Grupa Szkoleniowo-Doradcza A. Gawrońska Sp.j., które prowadzi gabinet rehabilitacji przy ul. Wincentego Ciastowicza 12a w Skokach.

Do skorzystania z finansowanej przez Gminę Skoki rehabilitacji uprawnieni byli, według kolejności zgłoszeń, mieszkańcy którzy:

  • są w wieku emerytalnym tj.: min 60 lat dla kobiet, min. 65 lat dla mężczyzn,
  • posiadali skierowanie od lekarza rodzinnego, bądź specjalisty świadczącego usługi w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia,
  • nie korzystali z rehabilitacji finansowanej z budżetu Gminy Skoki w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zapisy na rehabilitację prowadzone były bezpośrednio w gabinecie.

W ramach przeznaczonych na ten cel środków udało nam się wesprzeć dość liczną grupę osób mających problemy ze zdrowiem. Oto krótkie podsumowanie przygotowane przez fizjoterapeutkę świadczącą bezpośrednio usługi rehabilitacyjne dr Małgorzatę Koszutską-Błaszczyk.

MiesiącIlość osób Korzystających z fizjoterapiiKobietMężczyznIlość zabiegów
Kwiecień13103195
Maj17125227
Czerwiec13112207
Lipiec13112231
Sierpień17143249
Wrzesień12111240
Październik862192
Listopad1091234
Grudzień981270
   RAZEM2045

Łącznie z możliwości fizjoterapii w warunkach ambulatoryjnych skorzystało 109 osób oraz 3 w warunkach domowych. Odbyło się łącznie 898 wizyt fizjoterapeutycznych, gdzie zrealizowano 2045 zabiegów.

Każdy mieszkaniec/pacjent zaplanowaną miał realizację  fizjoterapii w serii -10 dni zabiegowych. Fizjoterapia w warunkach ambulatoryjnych odbywała się codziennie natomiast wizyty domowe odbywały się u pacjentów 1 – 2 raz w tygodniu.

Pacjenci w czasie fizjoterapii mogli skorzystać z zabiegów fizykoterapeutycznych: elektroterapii, światłolecznictwa, laseroterapii, sonoterapii, magnetoterapii i krioterapii oraz  kinezyterapeutycznych – ćwiczeń indywidualnych, instruktażu ćwiczeń profilaktycznych.

Każdy pacjent miał możliwość indywidualnej konsultacji fizjoterapeutycznej w trakcie terapii -dotyczącej jego stanu zdrowia- związanego z prowadzoną fizjoterapią oraz uzyskaniu informacji dotyczącej  przyczyn problemów i schorzeń układu ruchu oraz zaleceń na kontynuację  prozdrowotnych zachowań w codziennym życiu.

Fizjoterapia została zrealizowana dla:

  • osób z przewlekłymi przeciążeniowymi zespołami bólowymi kręgosłupa oraz dużych stawów,
  • po zabiegach ortopedycznych (protezoplastykach) oraz innych urazach,
  • pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi,
  • pacjentów reumatologicznych

Rehabilitacja prowadzona na terenie gminy pomogła pacjentom na możliwie szybką realizację skierowania NFZ na fizjoterapię oraz poprzez zastosowanie zindywidualizowanego programu usprawniania na powrót do sprawności i poprawę jakości życia (zmniejszenie dolegliwości bólowych).

W uchwalonym 14 grudnia budżecie Gminy Skoki na 2022 rok, na świadczenie gwarantowanych usług z zakresu rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców Miasta i Gminy Skoki zwiększono kwotę do 50 tysięcy. Jednostka świadcząca usługi rehabilitacyjne zostanie wyłoniona w ramach konkursu ofert, który planujemy przeprowadzić w pierwszym kwartale 2022.