18 października przespacerowaliśmy się z kijkami nordic walking 6,5 km do Budziszewka. A dlaczego właśnie tam? Przeczytaj relację prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej, pani Iwony Migasiewicz:

Dotychczasowym spacerom przyświecała myśl, aby prezentować wybrane miejscowości naszej gminy i ich dawnych, niepospolitych mieszkańców. Tym razem jeden z członków naszego Towarzystwa, pan Mirosław Piechocki, zaproponował przechadzkę do sąsiedniej gminy, w której 190 lat temu przebywał Adam Mickiewicz.

ok 20 piechurów z kijkami nordic walking stoi przy tablicy Budziszewko

Wydawać by się mogło, że tym samym odbiegamy od głównej idei. Nie jest tak jednak do końca, chociaż niewątpliwie pozwalamy sobie na pewne nadużycie, jakim jest uzurpowanie prawa do zauważenia związków Mickiewicza z naszym miastem i parafią. W poniedziałkowe popołudnie 17 października br. ruszyliśmy więc do Budziszewka (nazwa ta obowiązuje od 1939 roku, wcześniej było to Budziszewo).

Adam Mickiewicz przebywał tu na zaproszenie właścicieli majątku Józefa i Konstancji Łubieńskich w 1831 roku, którzy skorzystali z wizyty w Wielkopolsce tak znamienitego gościa i poprosili go, by został ojcem chrzestnym ich córki Marii Tekli. Miała ona już wówczas cztery lata, więc może dziwić czas tej uroczystości. Prawdopodobnie pierwszy chrzest był „z wody” i odbył się zaraz po urodzeniu. Natomiast ten z udziałem poety to „chrzest z oleju”, będący uroczystym dopełnieniem pierwszego. Miał miejsce 26 września 1831 r. prawdopodobnie w kościele w Budziszewie, który od połowy XVII wieku aż do 1958 roku należał do parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Skokach. 

Dokumentem potwierdzającym fakt, że poeta Adam Mickiewicz został ojcem chrzestnym jest zapis w księdze chrztów sporządzony przez ówczesnego proboszcza skockiego ks. Ksawerego Borowskiego. Obecnie dokument ten znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, ale przez dziesiątki lat był przechowywany w kancelarii parafialnej w Skokach, o czym – jako szczególnej ciekawostce- informowały różne przewodniki turystyczne.

Dzięki uprzejmości księdza Przemysława Franka mogliśmy obejrzeć wnętrze świątyni w Budziszewku i poznać jej interesującą historię.

Wnętrze kościoła w Budziszewku, uczestnicy wycieczki siedzą w ławkach, ksiądz opowiada o kościele

Pochyliliśmy się również nad mogiłą rodziny Łubieńskich.

Następnie udaliśmy się do szkoły podstawowej. Tu od 1983 roku znajduje się Izba Pamięci Adama Mickiewicza, po której oprowadziła nas, ciekawie omawiając zgromadzone liczne eksponaty, nauczycielka tejże szkoły, pani Hanna Jarmolińska.

Uczestnicy wycieczki oglądają wnętrze Izby Pamięci Adama Mickiewicza z zebranymi pamiątkami

Uczestnicy spaceru byli zaskoczeni tak ciekawymi miejscami znajdującymi się tuż za miedzą, co organizatorów tego cyklu zajęć bardzo usatysfakcjonowało i zachęciło do planowania kolejnych, na które już teraz wszystkich chętnych serdecznie zapraszam. Zgodnie z naszą tradycją spotkamy się dwukrotnie – wiosną i jesienią 2022 roku. Będziemy wdzięczni za sugestie, które miejsca chcieliby Państwo zobaczyć.

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za udział w spacerze. Miło było się spotkać i spędzić popołudnie z kijkami i historią w tle. Słowa podziękowania za owocną współpracę kieruję też do pani Karoliny Stefaniak.

Iwona Migasiewicz- Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej

Galeria zdjęć autorstwa Karolina Stefaniak przedstawia uczestników marszu, wizytę w kościele oraz szkole podstawowej w Budziszewku: