20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Naturalne środowisko, w którym pszczoły żyły od tysięcy lat ulega ogromnym zmianom wskutek działalności człowieka. Największe zagrożenie stanowią środki ochrony roślin, ograniczony dostęp do zróżnicowanego pokarmu, pasożyty i choroby.

Jak pomóc pszczołom?

Posadź na podwórku, w ogródku lub na balkonie takie kwiaty, które dają pszczołom nektar i pyłek. Piękne, pachnące rośliny nie tylko urozmaicą pokarm pszczół, dzięki czemu będą one zdrowsze, ale również upiększą nasze otoczenie. Jeśli 10 osób posadzi miododajne kwiaty na powierzchni odpowiadającej jednej doniczce balkonowej, to łączna powierzchnia takich pszczelich oaz będzie odpowiadać 750 boiskom piłkarskim!

Gmina Skoki również podejmuje działania mające na celu pomoc tym pracującym owadom – w 2018 roku pozyskano środki z województwa wielkopolskiego na prace związane z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych, które dały możliwość zakupu sadzonek drzew miododajnych. Na ulicy Wągrowieckiej w Skokach przybyło 51 drzew z gatunku Grusza drobnoowocowa. Lipami drobnolistnymi (36 sztuk) obsadzona została także czasza zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych w Rejowcu.

Trochę ciekawostek o pszczołach i miodzie:

 • na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa,
 • pszczoły miodne żyją w rojach. W jednym roju żyje około dwudziestu tysięcy pszczół choć zdarza się, że nawet do stu tysięcy. Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic,
 • robotnice to samice, ale nie rozmnażają się. Królowa zapewnia potomstwo. Trutnie, to osobniki płci męskiej, nie posiadają żądeł,
 • pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków,
 • taniec pszczoły jest zależny od kąta padania światła słonecznego,
 • podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę,
 • – przeciętny zasięg lotu pszczół wynosi 3 km, a maksymalny może wynieść 10 km i więcej,
 • pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu,
 • podczas jednego „kursu” po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów,
 • pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność jada człowiek,
 • pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat,
 • miód to: 80% naturalnych cukrów, 18% wody, 2% składników mineralnych, witamin, protein i pyłku,
 • o tym jak wielką rolę spełniają pszczoły przy zapylaniu roślin może świadczyć fakt, że na zebranie 1 kg miodu odwiedzają prawie 8 500 000 kwiatów akacji, 4 200 000 kwiatów eksparcety lub 20 milionów kwiatów koniczyny,
 • w wielu krajach utrzymuje się pasieki wyłącznie w celu zapewnienia odpowiedniego zapylenia upraw. Miód jest bardzo cennym, ale dodatkowych „owocem” pracy pszczół,
 • pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki od herbaty,
 • żeby wyprodukować 0,3 kg miodu, pszczoły muszą przelecieć 88 500 km i usiąść na 2 mln kwiatów,
 • przeciętna szybkość pszczoły to tylko 24 kilometry na godzinę,
 • pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego,
 • litr miodu waży od 1,38 do 1,45 kg,
 • w słoiku 0,9 l mieści się około 1,25 kg miodu,
 • królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają około 3 000 jaj dziennie,
 • trutnie żyją 4-5 tygodni,
 • królowa matka waży 0,17 – 0,2 g, pszczoła waży 0,1 g, a truteń 0, 24 g.

(źródło informacji: uratujpszczle.pl, noteckiemiody.pl)