Jan Brzechwa – Żubr
„Pozwólcie przedstawić siebie:
Pan żubr we własnej osobie.
No, pokaż się, żubrze. Zróbże
Minę uprzejmą, żubrze”

Nasz gość to 3,5-letni samiec żubra o imieniu Kopytko. Jak podaje Nadleśnictwo Łopuchówko żubr zmierza w kierunku południowym. Prawdopodobnie przyszedł z okolic Wałcza.

Żubry przetrwały dzięki działaniom przyrodników i leśników – od ponad 90 lat w Polsce trwa program ochrony żubra. Restytucja zaczęła się od przywiezienia do specjalnej zagrody w Puszczy Białowieskiej z ogrodu zoologicznego w Berlinie pierwszych żubrów, które dały początek odtwarzanej populacji. Dziś, dzięki wspólnym wysiłkom leśników i przyrodników możemy cieszyć się największym w Polsce i na świecie stadem żubrów.

Infografika przedstawiająca 90 lat historii introdukcji Żubra w Polsce
Infogragika przedstawiająca fakty o żubrach

Naszego gościa w samych Skokach, w piątek 26 lutego uwiecznił swoim obiektywem Kasper Grzegorzewski:

3,5-letni samiec żubra o imieniu Kopytko w Skokach