Jednym z założeń Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Skoki jest opieka nad kotami wolno żyjącymi. Realizuje ją gmina, przy współpracy z wolontariuszami. Są to osoby, który swój wolny czas całkowicie bezinteresownie, z miłości do zwierząt, poświęcają na opiekę nad kotami. Wolontariusze zajmują się także kotami „po przejściach” tworząc im dom tymczasowy, do czasu powrotu do zdrowia.

Jednym z miejsc, gdzie znajduje się kilkanaście kotów wolno żyjących jest teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Semafor w Szczodrochowie. Dzięki współpracy z wolontariuszami udało się wszystkie kotki wysterylizować i zaszczepić. Każde zwierzę posiada także książeczkę weterynaryjną. Warto zaznaczyć, że w Szczodrochowie nie ma kotów anonimowych – każdy z nich ma nadane imię, związane ze swoją historią. I tak: Bond to kocur odważny niczym agent, Peronówka została znaleziona na terenie dworca kolejowego, Jeżyna ukryta była w krzewach owocowych, podobnie jak Malina. Największym pieszczochem jest Mizia, Kręcioł ma zakręcony ogon, a dostojnikiem wśród kotów jest Kocurro.

Przy tej okazji chcielibyśmy zachęcić do adopcji kotów. Domu poszukują koty białe i czarne, młodsze i starsze, kotki i kocurki, łagodne i z charakterem, lubiące zabawy i te bardziej leniwe. Jeśli mają Państwo warunki i chcą zaopiekować się zwierzęciem zapraszamy do kontaktu z Referatem Ochrony Środowiska.

Jednocześnie serdecznie dziękujemy wolontariuszom za pomoc, zaangażowanie i serce włożone w opiekę nad kotami.