Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

W niemal całym kraju w lasach prognozowany jest trzeci i najwyższy stopień zagrożenie pożarowego w lasach. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie, a także w ich sąsiedztwie! Nie wjeżdżajmy do lasów pojazdami!!!Jeżeli jesteśmy na spacerze i widzimy szklaną butelkę- zabierzmy ją ze sobą !!!

Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że duże zagrożenie pożarowe w lasach, spowodowane suszą i utrzymujące się od wielu tygodni, sprzyja łatwej inicjacji ognia. Jako dodano, w ponad 50 proc. miejsc pomiaru wilgotności ściółki, jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6–8 proc.

IBL przekazał ponadto, że jeżeli przez kilka dni utrzyma się dotychczasowa pogoda, leśnicy zgodnie z przepisami będą zmuszeni zakazać wstępu do lasów.

Link do aktualnej mapy zagrożeń pożarowych http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Od niedzieli nadal płonie Biebrzański Park Narodowy. Szacunki strażaków i parku narodowego mówią o powierzchni ok. 6 tys. ha, które dotąd objął. W działaniach bierze udział kilkaset osób, w tym blisko 360 strażaków zawodowych i OSP oraz 50 żołnierzy WOT, służby parku narodowego i leśnicy, wspierani m.in. przez policję, SG czy okolicznych mieszkańców. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie nieodpowiedzialne wypalanie traw!!!

Przypominamy mieszkańcom, że wypalanie traw zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody jest surowo zabronione!!!


P. S. Zanim chwycisz zapałki, aby wypalić kawałek łąki, zamknij oczy i pomyśl, że Twoje ciało płonie! Fajnie?
Zobacz przykładowe zdjęcia ofiar osób, które wypalają trawy i nie chodzi tu nawet o to, że pożar może wysunąć się spod kontroli- na tym kawałku łąki żyją zwierzęta, które nie uciekną.

A więc jeszcze raz zamknij oczy i poczuj to co one:

To właśnie wypalanie łąk jest według strażaków przyczyną tragicznego pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego!