Podczas tegorocznej edycji konkursu „Piękna i Zielona Gmina” właściciele ogrodów jak zwykle nie zawiedli. Nie tylko licznie się do niego zgłaszając, ale również zaskakując aranżacjami swoich „zielonych kawałków świata”.

Plebiscyt po raz pierwszy w tym roku zorganizowano w dwóch kategoriach: na najładniejszy ogród oraz najładniejszy „zielony zakątek”.

Zanim komisja konkursowa wyruszyła na wizytację ogrodów, ustalono kryteria, według których wyłoniono zwycięzców. Podczas oceny brano pod uwagę m.in.: różnorodność nasadzeń, wkład pracy własnej, funkcjonalność nieruchomości, oryginalność zagospodarowania posesji oraz ogólne wrażenie estetyczne.

 Trzydzieści ogrodów z terenu miasta i gminy komisja miała przyjemność oglądać na przełomie czerwca i lipca br.. Podziwiano również balkon i taras zgłoszone w nowej kategorii. Należy zaznaczyć, że po raz pierwszy do konkursu zgłoszono więcej ogrodów z terenów sołectw, niż z miasta.

Członkowie komisji mieli okazję zobaczyć pomysłowo zaprojektowane ogrody małe oraz duże, nowatorskie pomysły i rozwiązania. Podziwiano trafność kompozycji z architekturą budynków i z ukształtowaniem terenu, wspaniałe kwiatowe rabaty, liczne gatunki drzew i krzewów, nienagannie przystrzyżone trawniki. Zgłoszony do konkursu balkon i taras udowodnił, że na niewielkiej powierzchni można zaaranżować ciekawy kącik zieleni.

Uroczyste podsumowanie plebiscytu odbyło się 28 sierpnia br. w restauracji „Moraś” w Skokach. Frekwencja podczas finału dopisała i stawili się niemal wszyscy uczestnicy.

Warto zaznaczyć, że laureatami w kategorii „najładniejszy ogród” zostali debiutanci w konkursie. Podium przedstawia się następująco:
I miejsce – Katarzyna i Grzegorz Szewczyńscy (Skoki),
II miejsce – Teresa Majntas (Rościnno),
III miejsce – Iwona i Paweł Tyll (Skoki).

W powyższej kategorii wyróżniono ogrody należące do Pań: Anny Konrad, Haliny Sękowskiej oraz Agnieszki Sołtysiak.

Wynik kategorii „Zielony zakątek”:
I miejsce – Joanna Gołembowska (Potrzanowo),
II miejsce – Ilona i Łukasz Pawłowscy (Skoki).

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, wśród których można było znaleźć m.in.: narzędzia, węże ogrodowe, donice ozdobne, podkaszarki czy leżaki.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i wyrażamy uznanie za ciężką pracę, której efektem są niesamowite ogrody. Zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

Dziękujemy również pani Kindze Lubawej za poświęcony czas i wykonane fotografii podczas podsumowania plebiscytu.

Galeria zdjęć ogrodów oraz z wręczenia nagród: