Drodzy mieszkańcy !

Coraz częściej odbieramy zgłoszenia telefoniczne bądź osobiste, że POJEMNIKI ZBIORCZE typu DZWON przeznaczone do gromadzenia OPAKOWAŃ Z TWORZYW SZTUCZNYCH, które są ustawione na terenie gminy często się przepełniają. Problem ten dotyczy zwłaszcza okresu letniego, gdzie ilość plastików znacznie wzrasta.

W tym celu 20 maja pracownicy tut. urzędu udali się w teren w celu weryfikacji, czy rzeczywiście problemem jest niewystarczająca ilość zbiorczych pojemników?

Jak się okazało problemem nie jest zbyt mała ilość pojemników, czy worków do selektywnej zbiórki tylko fakt, iż mieszkańcy w 85% nie zgniatają plastikowych butelek !

 W żadnej z odwiedzonych w tym dniu 10 miejscowości w których znajdują się zbiorcze pojemniki na opakowania z tworzyw sztucznych nie były zgniecione plastikowe butelki.

Poniżej przedstawiamy poglądowe zdjęcia:

 

Łącznie na terenie gminy ustawionych jest 174 pojemników zbiorczych, z czego 69 na tworzywa sztuczne, 96 na szkło, 9 na makulaturę.

Przejeżdżając obok pojemników, czy worków z plastikami wystawionych przed posesją trudno nie zauważyć, że duża część z nich, jest bardziej wypełniona powietrzem niż plastikami.

Firma, która odbiera odpady, a dokładnie worki z plastikami, wozi powietrze na samochodach zamiast w pełni wykorzystać powierzchnie ładunkową.

Problem dotyczy także innych opakowań np. po mleku, sokach, napojach, puszek aluminiowych po napojach, opakowań po płynach itp.

120 litrowy worek, taki jaki jest przekazywany mieszkańcom do segregacji odpadów, mieści około 30  butelek pełnych powietrza. Zgniecionych jesteśmy w stanie włożyć do worka do 60 sztuk. 

Poniższe zdjęcia obrazują to najlepiej, żeby włożyć około 120 nie zgniecionych plastikowych butelek potrzebujemy minimum 4 worków, natomiast gdy je zgnieciemy tylko 2!

Niezgniecione opakowania zabierają cenne miejsce we workach i pojemnikach do segregacji, a co za tym idzie muszą być częściej wywożone. Jest to jeden z czynników, który ma wpływ na opłatę za odpady.

DLACZEGO WARTO ZGNIATAĆ BUTELKI ? JAKIE ASPEKTY PRZEMAWIAJĄ ZA TYM ?

  • EKONOMICZNE– rzadszy transport firm wywożących odpady=MNIEJSZE KOSZTY
  • ŚRODOWISKOWE – transport odpadów, a nie powietrza, to mniejsza częstotliwość odbioru tych odpadów = MNIEJSZA EMISJA DWUTLENKU WĘGLA
  • OSOBISTE – wystawiasz worek do odbioru z plastikiem, aż 7 x rzadziej =OSZCZEDZASZ SWÓJ CENNY CZAS
  • OSOBISTE – zamiast gromadzić odpady w kilku workach, wystarczy jeden, który zajmuje o wiele mniej miejsca
  • EDUKACYJE – zmniejszasz objętość zgniecionych butelek w worku o prawie 80% =CHRONISZ ŚRODOWISKO I DAJESZ DOBRY PRZYKŁAD INNYM

Przysłowiowa butelka PET, czyli zrobiona z tworzywa sztucznego, to jeden z najbardziej kłopotliwych odpadów XX i XXI wieku. Jej rozkład może trwać nawet 100 lat. Dzięki zgnieceniu butelki, traci ona 80% swej objętości, a to oznacza nie tylko więcej miejsca we workach/pojemnikach, ale i efektywniejszy transport do zakładu utylizacyjnego.

Mamy wpływ na nasze otoczenie !

DBAJMY O NASZE ŚRODOWISKO I FINANSE!