ZOBACZ_FILMJeszcze nie przebrzmiały echa noworocznego koncertu, a w Skokach kolejny, drugi już koncert? Tak, tak właśnie było – w drugą niedzielę stycznia w naszym mieście zagrała, już po raz dwunasty, niezwykła orkiestra – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To jedyna chyba tak liczna orkiestra, gdzie zamiast instrumentów rytm wyznacza bicie serc i dźwięk wrzucanych do puszek wolontariuszy „drobniaków”.

Kto pamięta początki wielkoorkiestrowego grania w naszej gminie, ten wie, że głównym jego dyrygentem jest obecna dyrektor skockiej biblioteki, która zaraziła wielu podobnych sobie entuzjastów do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu, a które, czy ktoś tego chce czy nie, stało się naszym polskim produktem godnym opatentowania.

Jako pierwsi dla orkiestry zagrali siatkarze, którzy w przeddzień XXII finału spotkali się w hali widowiskowo – sportowej skockiego gimnazjum, by wziąć udział w turnieju wielkoorkiestrowym. Do sportowej rozgrywki stanęło 10 drużyn, reprezentujących instytucje nie tylko z naszej gminy. Byli także siatkarze z Wągrowca, Mieściska i Sienna.

Turniej zakończył się następującą klasyfikacją:

I miejsce – drużyna z Potrzanowa

II miejsce – drużyna z Komisariatu Policji w Skokach

III miejsce – drużyna z Antoniewa,

a kolejne miejsca zajęli reprezentanci Przedszkola Samorządowego w Skokach, Mieściska, Sienna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wągrowcu (ul.Kościuszki), Powiatowego Urzędu Pracy z Wągrowca, Rościnna i Urzędu Miasta i Gminy w Skokach. Wszyscy, oprócz ogromnego serca do sportowej rywalizacji, pokazali także serce dla idei WOŚP, wrzucając do puszki całkiem pokaźną sumkę 738,00 złotych.

Krócej niż zwykle w niedzielę spało 50 wolontariuszy, którzy od wczesnego rana wylegli z puszkami na ulice Skoków i okolicznych wsi, by dać szansę każdemu, kto chce i może, wzięcia udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu, jakim jest WOŚP. Zbierali pieniądze przedszkolaki i uczniowie szkół, którym towarzyszyli dorośli opiekunowie. To tak naprawdę wolontariusze tworzą ten niepowtarzalny klimat wielkoorkiestrowy. To ci młodzi, radośni ludzie, którzy w każdych warunkach atmosferycznych co roku zaludniają nawet najbardziej odległe zakątki, zadają kłam opiniom, że ta dzisiejsza młodzież jest aspołeczna i nastawiona tylko na konsumpcjonizm. Na efekty ich zbierania, od godziny dziesiątej czekali w Antoniewie orkiestrowi „kasjerzy”, by na bieżąco liczyć zawartość puszek i skrupulatnie prowadzić buchalterię. Wolontariuszom orkiestra zawdzięcza 7085,99 zł.

Oficjalne rozpoczęcie finału poprzedziło jeszcze jedno wydarzenie o charakterze sportowo-rekreacyjnym – grupa piechurów zameldowała się przed skocką halą przed godziną dwunastą, by pod wodzą Karoliny Stefaniak wziąć udział w Marszu po Zdrowie. Rozpiętość wieku uczestników spora – od małolatów po seniorów, tak jak to zawsze bywa w marszu z kijkami. Oprócz swego wysiłku fizycznego i czasu oddali na rzecz Orkiestry symboliczne „wpisowe”, by zasilić orkiestrowe konto o 131,48 zł.

A w hali huczało, roiło się od osób, które donosiły swoje dary dla orkiestry, od ekip rozkładających swoje stanowiska, od pierwszych mieszkańców, którzy nie czekając do godziny 14,30 zjawiali się całymi rodzinami, by uczestniczyć w tym pełnym radości, muzyki i zabawy wydarzeniu.

U drzwi witali ich wolontariusze i aniołki wyprodukowane na tę okazję w antoniewskiej manufakturze przez młodzież z tamtejszej placówki. Do ich kupna zachęcali sami ich producenci, potrząsając dyskretnie orkiestrową puszką. Dochód ze sprzedaży aniołków to 322,60 zł, a przy wejściu głównym do puszek wrzucono 626,20 złotych.

W holu pełną parą pracowała, tradycyjnie jak co roku, kawiarenka gotowa posilić każdego, kto dorzuci się do orkiestrowego grania. 1227,94 zł – to pieniądze zebrane przez kawiarnianą obsługę.

Na scenie swoje instrumentarium rozkładali pierwsi artyści czyli zespół „LOTOS”, no a potem….. oj, się działo!

Kulturalne menu wielkoorkiestrowe jak zwykle bogate: od występów muzycznych, wokalnych i tanecznych miejscowych artystów po występy zawodowców, nawet ze stolicy!

Byli więc najmłodsi czyli śpiewające przedszkolaki oraz Grupa Artystyczna „Skoczki”, która na koniec swego występu zaśpiewała hymn specjalnie napisany na skockie finały WOŚP. Byli też artyści „z importu”. W rytmie reggae do tańca podrywali nas Mademoiselle Carmel & The Zebras, a jednego z widzów skusili zakupem biletu na ich koncert (za 400 złotych na rzecz orkiestry, oczywiście), za co w nagrodę został włączony na krótko do występu scenicznego. Artyści z warszawskiego teatru Buffo, tworzący zespół Szafa Gra, brawurowo wykonywali światowe przeboje sprzed lat, ciesząc szczególnie uszy nieco starszych widzów. Temperaturę na sali podniosły dziewczyny z grupy Cheerleaders Kolejorz Girls, które towarzyszą ważnym występom drużyny poznańskiego Lecha, a w Skokach dały popis swoich artystycznych umiejętności i urody.

A poza tym na uczestników finału przygotowano mnóstwo innych atrakcji dla ciała i ducha, takich jak ścianka wspinaczkowa czy możliwość potrenowania swojej kondycji na urządzeniach rekreacyjnych, ciesząca się wielkim zainteresowaniem najmłodszych – baloniada (zebrano 747,26 złotych) oraz malowanie twarzy.

Hol wejściowy to nie tylko kawiarenka czy urządzenia do ćwiczeń, to także miejsce, gdzie można było stanąć do zdjęcia z prawdziwymi (no, prawie prawdziwymi) komandosami czyli z członkami 82nd AIRBORNE Reenactment Team, ubranymi w wojskowe stroje i wyposażonymi w ekwipunek bojowy (a właściwie jego doskonałą imitację). I okazało się, że za mundurem nie tylko panny sznurem, bo przystojni panowie zarobili dla orkiestry 709,51 złotych.

Przerwy między artystycznymi popisami wypełniała rywalizacja „Kto da więcej?” czyli licytacja gadżetów podarowanych Orkiestrze przez licznych ofiarodawców, którzy w ten sposób włączyli się w to pozytywne szaleństwo. I tu nie sposób nie wspomnieć dwojga wspaniałych młodych „zwierząt estradowych” – na co dzień artystów występujących w grupie artystycznej Skoczki czyli Martyny Frąckowiak i Kacpra Kujawy. Toż to urodzeni na scenę ludzie. Ich entuzjazm, zaangażowanie i umiejętność poderwania skockiej widowni do udziału we wspólnej zabawie to prawdziwy majstersztyk. Swych sił spróbował także Edward Surdyk, ale chyba wrodzona nieśmiałość nie pozwoliła mu pokazać wszystkich swoich możliwości. Tak czy inaczej, nie wiadomo kiedy wyrosła konkurencja panu Piotrowi Wiśniewskiemu, który dotąd wraz z panią Elą prowadził tę zabawę.

Wszystko było cudowne i magiczne: pogoda, która dopisała, publiczność, która nie zawiodła i ten niepowtarzalny klimat i atmosfera wspólnoty. Jedyne czego zabrakło, to jak zwykle czasu, ale i na to znaleziono sposób.

Gdy odleciało Światełko do Nieba, które przyciągnęło uwagę nie tylko tych, co byli na hali, ale sprowadziło przed nią wielu obserwatorów, najwytrwalsi uczestnicy zabawy powrócili, by uczestniczyć w dalszej zabawie „Kto da więcej?” Dopiero, gdy opustoszał stolik z gadżetami Orkiestra zakończyła swoje granie, a licytacja przyniosła kwotę 9340,00 złotych.

Ale to nie był przecież koniec imprezy, bo trzeba było tej sali koncertowej przywrócić jej dawny charakter, podobnie jak i innym pomieszczeniom, które na co dzień służą skockim gimnazjalistom, a w niedzielę były szatniami, a nawet w jednym z nich odbywał się turniej szachowy. Tak, tak, kto chciał mógł stoczyć bój na szachownicy ze skockim Kasparowem, czyli panem Mirosławem Piechockim.

A na koniec liczenie pieniędzy, które w tym roku przebiegło wyjątkowo sprawnie i zakończyło się, chyba po raz pierwszy, sporo przed północą. Jakaż była radość, gdy po dokładnym zsumowaniu wszystkich kwot z puszek stwierdzono, że udało się zebrać ponad 21 tysięcy złotych. Zadeklarowana przez Sztab kwota to 21. 591,91 zł . Dokładna podana zostanie po przeliczeniu pieniędzy przez bank za około 3 tygodnie.

Szczodrość mieszkańców przekroczyła najśmielsze oczekiwania, za co bardzo dziękujemy, tym bardziej, że są to pieniądze tylko z naszej gminy, a nie jak w poprzednich latach także zebrane przez wolontariuszy w Popowie Kościelnym i Mieścisku. Ale nie rekordy są najważniejsze. Dużo większe wrażenie robił przemieszczający się cały czas tłum ludzi, którzy zaświadczali o tym, że poczucie solidarności i potrzeba bycia razem są ważną wartością w ich życiu.

Dziękujemy Wam Skoczanie, że po raz kolejny swoją obecnością daliście nam ogromny zastrzyk energii do kolejnych działań.


Wielkoorkiestrowy sztab szczególnie gorące podziękowania kieruje do:

Artystów:

 • Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Skokach wraz z opiekunkami
 • Członków Grupy Artystycznej Skoczki z opiekunami
 • Członków Zespołu LOTOS ze Skoków
 • Zespołu Mademoiselle Carmel & The Zebras
 • Zespołu Szafa Gra z Teatru Buffo w Warszawie
 • Cheerleaders Kolejorz Girls z Poznania
 • Zespołowi Rosses z instruktorem

Wolontariuszy, a byli nimi w tym roku:

 • Szymon Adamowicz
 • Anna Adrych
 • Agnieszka Bieszke
 • Robert Blejwas
 • Oliwia Chmielak
 • Izabela Dobska
 • Kamil Dokuczał
 • Dominika Drews
 • Paulina Gałkowska
 • Sandra Gramza
 • Oliwia Grochowska
 • Kamil Jakubowski
 • Natalia Koczorowska
 • Kacper Konieczny
 • Patrycja Kordelewicz
 • Agata Królczyk
 • Daria Krupa
 • Julia Kubiak
 • Łukasz Kubiak
 • Paulina Kubicka
 • Małgorzata Kubicka
 • Magdalena Lisewska
 • Gracjan Loręcki
 • Roma Markiewicz
 • Gabriela Mistrzak
 • Krzysztof Neldner
 • Jacek Mania
 • Jagoda Owczarzak
 • Jacek Owczarzak
 • Patryk Pendziński
 • Kamila Przywarska
 • Michał Rosiński
 • Sara Sapieja
 • Daniel Sapieja
 • Maria Siuchcińska
 • Kacper Sonnenberg
 • Małgorzata Surdyk
 • Aleksandra Szymaś
 • Jacek Śrama
 • Wiktoria Urbaniak
 • Julia Wasylewicz
 • Klaudia Załęska
 • Mikołaj Załęski
 • Anna Zrobczyńska
 • Joanna Bryszak
 • Karolina Nowak
 • Paulina Nowak
 • Magdalena Trela
 • Paweł Sommerfeld
 • Julia Jakubowska

Darczyńców i sponsorów:

Tadeusz Kłos Burmistrz Miasta i Gminy Skoki

Michał Piechocki Starosta Wągrowiecki

 • Firma Handlowa BASTION 69 Tomasz Obst ul. Osiedlowa 11ze Skoków
 • „EVELINE” Ewelina Konwińska ze Skoków
 • SALON STYL Agnieszka Garnec z Wągrowca
 • Heliocenter. Pl LARS Roland Szymański
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Laboratorium Medyczne „ Analityk” z Wągrowca
 • Sławomir Mielnik Specjalista ginekolog-położnik z Wągrowca
 • Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Lek. med. Ewa Warduleńska z Wągrowca
 • Profilaktyka Stomatologiczna lek. med. Maria Piszczyńska – Dumania z Wągrowca
 • Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Waldemar Doczekalski Lekarz specjalista chorób oczu z Wągrowca
 • Lek. med. Krzysztof Nowak specjalista otolaryngolog z Wągrowca
 • Sylwia i Jacek Świergiel z Wągrowca
 • Sklep Ogólnospożywczy Marzanna Jędrzejczak z Wągrowca
 • Cafe & Snack BAR before and after z Wągrowca
 • Maria i Stanisław Tkacz ze Skoków
 • Gabinet Kosmetyczny METAMORFOZA z Wągrowca
 • Salon Psi Styl „Dejzi” z Wągrowca
 • Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów w Skokach
 • Usługi Weterynaryjne Alicja Serdyniecka z Wągrowca
 • Sklep zoologiczny WODNIK w Wągrowcu
 • Pralnia Szop Pracz Damian Góralski z Wągrowca
 • Krzysztof Skiba lider zespołu Big Cyc”
 • Fundacja WOŚP – Warszawa
 • Księgarnia Muszyńscy – Wągrowiec
 • Anna Loręcka Sklep obuwniczy „Ania” w Skokach
 • Robert Kowalewski – Skoki
 • Apteka Centrum Zdrowia, ul. Mikołaja Reja – Wągrowiec
 • Anna Kaczmarek Sklep Metalowy – Skoki
 • Sklep UPOMINEK – Skoki, ul. Wągrowiecka
 • Grzegorz Owczarzak Sklepy SZYSZKA – Skoki
 • Beata Pytlińska Sklep Kram – Skoki
 • Arleta i Andrzej Pilaczyńscy Sklep Va- Bank – Skoki
 • Zofia Gronowska Kwiaciarnia „Bacara” – Skoki
 • Karol Herman z Wągrowca
 • Natalia Byczyńska z Wągrowca
 • Stacja Paliw Stan – Pol
 • Sklep „NIKA” w Skokach,
 • Tatiana Kubiak ze Skoków
 • Bernarda Serwatka właściciel Dworku Róża Poraja w Budziejewie
 • Szkoła AFF.COM.PL Sky Camp Silesia
 • P.U. Studio Florystyki Ślubnej i Okolicznościowej „Gabi” Marietta Kiszka – Skoki
 • Aquapark Wągrowiec Sp. z o. o. – Wągrowiec
 • Brajan Szulc z Wągrowca
 • Marzanna Bachorska ze Skoków
 • Stanisław Grzegorzewski ze Skoków
 • Mini Delikatesy Sieć 34 Ul. Mickiewicza 3 Skoki Magdalena, Paweł Kubiccy
 • Wioleta Kwiatek – Skoki
 • LOTOS Kwiaciarnia Zofia Mietlicka – Skoki
 • Pizzeria Verona ul. Wągrowiecka 12 Skoki
 • F.H. „AGRO –BUD” Hurtownia Materiałów Budowlanych Zygmunt Wojtasiak
 • Kinga Anders Salon Kosmetyczny URODA – Skoki
 • Auto – Moto – Wielobranża Leszek Kwiatek – Skoki
 • Apteka św. Łukasza Krystyna Wacław Wojciechowscy – Skoki
 • Zuzanna Kozdęba – Skoki/ Wągrowiec
 • Meble Kaczmarek Tomasz Kaczmarek – Skoki
 • Gabinet kosmetyczny Katarzyna Senger – Wągrowiec
 • Anonimowy darczyńca
 • Pizzeria Italiana Ewa Kopeć – Skoki
 • PAPIRUS Zenon Czerwiński – Wągrowiec
 • Ewa Rybicka – Wągrowiec
 • Gabinet Urody Magdalena Bartkowiak – Skoki
 • Leszek Dominiczak – Wągrowiec
 • Hotel Pietrak – Wągrowiec
 • Kwaciarnia Amarylis – Skoki
 • Ewa Stawna
 • Leszek Jankowski – Skoki
 • Beata Druciarek – Skoki
 • Euforia Dance Studio Paulina Mikulska
 • Małgorzata Wiśniewska Niepubliczne Przedszkole Artystyczne w Potrzanowie
 • Małgorzata Dziurka
 • Zespołu Mademoiselle Carmel & The Zebras
 • MDK Wagrowiec
 • Hotel Pietrak w Wągrowcu
 • Dar i Dar
 • Mobilna Firma Gastronomiczna Bartosz Wołkow – Skoki
 • Piekarnia Grochola – Skoki
 • Piekarnia EMKA Krzysztof Migasiewicz – Skoki
 • Cukiernia Jan Dziurka – Skoki
 • Danuta i Piotr Białachowscy – Potrzanowo
 • Kazimiera Głazowska z Potrzanowa
 • Przemysław Piotrowski ze Skoków
 • Wągrowiecka Oficyna Wydawnicza
 • Wojciech Glinkiewicz ze Skoków

Instytucji i osób, które pomagały przy organizacji i sprawnym przeprowadzeniu finału:

 • Przedszkole Samorządowe im. Kubusia Puchatka w Skokach
 • Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
 • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach
 • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Antoniewie
 • Urząd Miasta i Gminy w Skokach
 • Państwo Natalia i Artur Glapa ze Skoków – baloniada
 • Państwo Magdalena i Bartosz Wołkow – kawiarenka wielkoorkiestrowa
 • Mirosław Piechocki ze Skoków – turniej szachowy
 • Wiesław Sierzchuła – organizacja turnieju siatkarskiego
 • Hanna Węglewska – organizacja turnieju siatkarskiego
 • Drużyny siatkarskie:
  – Urząd Miasta i Gminy w Skokach
  -Sołectwo Rościnno
  – PUP w Wągrowcu
  – ZSP nr 2 w Wągrowcu
  – OSP Sienno
  – Gmina Mieścisko
  – MOW w Antoniewie
  – Komisariat Policji w Skokach
  – Potrzanowo
  – Przedszkole Samorządowe w Skokach
 • Piotr Wiśniewski – prowadzenie finału
 • Karolina Stefaniak – marsz po zdrowie, obsługa fotograficzna i pomoc w ogóle
 • Gabriela Bałażyk – pomoc non stop
 • Sylwia Popadowska – przyjmowanie skarbon
 • Aleksandra Gajewska – pomoc przy licytacji
 • Daria Bielecka – pomoc non stop
 • Karol Kłos – pomoc non stop
 • Zuzanna Szamocka – pomoc non stop
 • Łukasz Ogórkiewicz
 • Iwona Grzegorzewska
 • Marzena i Maciej Dureccy
 • Kinga Orylska
 • Ireneusz Żak
 • Błażej Widziński
 • Katarzyna Kopersa
 • Ilona Węglewska
 • Zbigniew Kowalewski
 • Irena i Antoni Kasicowie
 • Lidia Wróbel
 • Elżbieta Berendt
 • Mirosława Ważniewicz
 • Małgorzata Zrobczyńska
 • Adam Pohl
 • Arkadiusz Różnowski
 • Sylwia Widzińska
 • Kamila Drzewosz
 • PZERi I w Skokach
 • Alicja Kramer
 • Marzena Warzbińska
 • Aldona Lubiatowska
 • Magdalena Trela
 • Anna Krzyżańska
 • Andrzej Surdyk
 • Marta Bryszak
 • Joanna Sapieja
 • Tatiana Kubiak
 • Natalia Kuklińska
 • Magdalena Kubicka
 • Tomasz Wojtkowiak
 • Włodzimierz Kliczbor
 • Towarzystwo Wspierania Rodziny i Dziecka „ Alia” w Antoniewie
 • Policja w Skokach
 • OSP w Skokach
 • Feliks Kaczmrek – sołtys sołectwa Bliżyce,
 • Henryka Kluj – sołtys sołectwa Budziszewice
 • Jan Rybicki – sołtys sołectwa Brzeżno,
 • Monika Komasińaka – sołtys sołectwa Chociszewo,
 • Alojzy Maciejewski – sołtys sołectwa Glinno,
 • Andrzej Zaranek – sołtys sołectwa Grzybowo,
 • Małgorzata Napierała – sołtys sołectwa Jabłkowo,
 • Urszula Przybysz – sołtys sołectwa Kakulin,
 • Krystyna Gruss – sołtys sołectwa Kuszewo,
 • Paweł Grabiński – sołtys sołectwa Lechlin,
 • Danuta Berent – sołtys sołectwa Łosiniec,
 • Zofia Hytra – sołtys sołectwa Niedźwiedziny,
 • Rafał Nowak – sołtys sołectwa Potrzanowo,
 • Ewa Zygmaniak – sołtys sołectwa Rejowiec,
 • Krystyna Mikołajczak – sołtys sołectwa Roszkowo,
 • Hubert Czarnecki – soltys sołectwa Rościnno
 • Daniel Gapiński – sołtys sołectwa Sławica

Pewnie nie wszystkich, którzy pomagali przy organizacji i przeprowadzeniu kolejnego finału udało się wymienić, więc proszę o wybaczenie, jeśli kogoś pominięto.

Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna. Jesteście wielcy, naprawdę!

Sie ma!

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/luSMv9ED33M?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]