Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Biegamy za prezentami, robimy domowe porządki, zakupy, ubieramy choinki, stroimy domy, pieczemy pierniki, przygotowujemy wigilijne potrawy.

W tym całym rozgardiaszu społeczność skocka nie zapomina jednak o tym, żeby świąteczny nastrój wprowadzić do swojego serca, uduchowić się, zatrzymać i zamyślić nad tajemnicą.

Właśnie o takim podejściu może świadczyć liczna frekwencja na sobotnim koncercie Poznańskiego Chóru Kameralnego „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Małgorzaty Kwaśnik – Chmielewskiej w ramach Nocy Kościołów Puszczy Zielonki. Pomimo przejmującego zimna, zarówno wykonawcy jak i słuchacze na półtorej godziny oddali się w oplatające ramiona dźwięku.

Zabrzmiały utwory adwentowe i kolędowe z różnych epok, ze średniowiecza i współczesności, polskie i obce, w tradycyjnych i niekonwencjonalnych opracowaniach.

Podczas Mszy św. mogliśmy wysłuchać utworów Wacława z Szamotuł: Kryste, Dniu naszej światłości Pieśń o Narodzeniu Pańskim. Natomiast podczas koncertu: Andrzeja Koszewski – Magnificat (antyfony śpiewanej podczas Nieszporów). Anonima z  XV wieku – Bądź wiesioła Thomasa. Louisa da Vittorii – Ave Maria, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego –  Ave Maris Stella, Mikołaja Góreckiego – Zdrowaś Bądź Maryja, Marka Jasińskiego – Ave Maria Oto Pan Bóg przyjdzie – w opracowaniu chórzysty Jarosław Kostki, Archanioł Boży Gabryjel – w opracowaniu Jarosława Kostki. Jana Sebastiana Bacha – Jesu bleibet meine Freunde – w opracowaniu Jarosława Kostki. Fragmentu z Magnificatu Johna Ruttera – Et misericordia, w którym to utworze partię solową zaśpiewała młoda wokalistka Eliza Kowalska, a akompaniowała jej Małgorzata Kwaśnik – Chmielewska.

Chórowi towarzyszyli pianista Jarosław Kostka i kontrabasista Piotr Wiśniewski, którzy wykonali z utworów wykonali w duecie, w wersji wokalno-instrumentalnej.

Zwieńczeniem koncertu były kolędy polskie, łacińskie, angielskie i francuskie, wykonane przez chór a”capella, jak również przez chór, solistów i zespół instrumentalny.

Usłyszeliśmy: Narodził się Jezus Chrystus, Adeste fideles, Przybieżeli do Betlejem, This is truth send from above (partie solowe wykonały: Małgorzata Szpendowska – Wylegalska i Teresa Kaczmarek), Il est ne, le Divin Enfantes, Pasterze mili  (partie solowe wykonały Eliza Kowalska i Jolanta Borkowicz), Ding, dong!

Artystom za występ miłymi słowami i drobnymi upominkami podziękowali ks. Proboszcz Karol Kaczor oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos.

Na koniec koncertu wraz z publicznością chór wykonał kolędę: Pójdźmy wszyscy do stajenki.

Organizatorem tego niezapomnianego wieczoru był Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”.

zdjęcia z koncertu: