Film z Dożynek

Tradycyjnie w sierpniu świętowano w Skokach obrzęd dożynkowy. Rolnikom, za ich wysiłek włożony w zbiór plonów, dziękowano w kościele i na stadionie.

Msza święta odprawiona została bardzo uroczyście. Uświetniły ją: Orkiestra Dęta OSP w Skokach, dzieci z darami, udział starostów dożynkowych, pocztów sztandarowych i delegacji wieńcowych oraz zaproszonych gości.

KOROWODEM PRZEZ MIASTO
Sprzed kościoła pw. Św. Mikołaja Biskupa wyruszył długi, barwny szereg osób prowadzony przez Marka Gramzę –  Komendanta Gminnego OSP w Skokach. Tuż za nim kroczyli przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji dumnie niosąc sztandary. Wśród pocztów sztandarowych zaproszenia na dożynki przyjęli: Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Łosińcu, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Skokach, Ochotnicza Straż Pożarna w Skokach, Ochotnicza Straż Pożarna w Kakulinie, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach, 7. Skocka Drużyna Harcerska im. Gen. Stanisława Sosabowskiego, Koło Łowieckie BORSUK nr 57 w Skokach, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach, Klub Sportowy Wełna Skoki i Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 120 w Skokach. Podczas przemarszu przygrywała kapela Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”.

Przemarsz w korowodzie był okazją do podziwiania licznych  dekoracji ze słomy. Kilkanaście udekorowanych balotów pojawiło się niemalże w całym mieście. Ich twórcami były następujące sołectwa: Brzeźno, Budziszewice, Chociszewo, Glinno, Grzybowo, Jabłkowo, Jagniewice, Kakulin i Biblioteka Publiczna.

Starostami dożynkowymi wybrani zostali: Małgorzata Bielawska z Kakulina i Arkadiusz Sommerfeld z Rejowca.

NA STADIONIE
Uczestników korowodu ze sceny przywitał w roli konferansjera Jacek Dukszta. Wśród delegacji wieńcowych zaprezentowali się przedstawiciele następujących sołectw: Roszkowa, Łosińca, Rejowca, Niedźwiedzin, Brzeźna, Roszkówka, Pomarzanek, Sławicy, Jabłkowa, Potrzanowa, Bliżyc, Kakulina, Kuszewa. Zgromadzonych przed sceną, ze szczególnym ukłonem dla twórców wieńców, powitał ze sceny Tadeusz Kłos – Burmistrz Miasta i Gminy Skoki.

OBRZĘDOWO, ZWYCZAJOWO, TRADYCYJNIE
Jednym z najważniejszych momentów podczas uroczystości święta plonów jest obrzęd przekazania chleba gospodarzowi przez starostów dożynkowych. Przy wtórze kapeli, śpiewów i tańców ludowych Małgorzata Bielawska i Arkadiusz Sommerfeld wręczyli chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce Tadeusza Kłosa Burmistrza Miasta i Gminy Skoki. Gospodarz życzył zebranym, aby nikomu chleba nie brakowało.

TURNIEJ PO RAZ DZIESIĄTY
Siedemnaście drużyn wystartowało w  10. TURNIEJU SOŁECTW GMINY SKOKI. Pierwszą konkurencją było zaproszenie na wieś, dalej tradycyjnie dojenie sztucznej krowy. Rzucano też ziemniaki do wiadra z wodą. Uczestnicy złączyli się w sołecką gąsienicę i strzelali piłką do bramki.  Sędzia Krzysztof Mańka i główny informatyk turnieju – Michał Bejma, wkrótce po zakończeniu zmagań przekazali oficjalne wyniki zawodów. PIERWSZE MIEJSCE zajął Łosiniec. Wielkie brawa!!! Na drugim uplasowała się ekipa z Bliżyc, trzecie miejsce zdobył Kakulin.  Na medale zasłużyły wszystkie sołectwa i takowe każdemu zawodnikowi wręczył Burmistrz Tadeusz Kłos. Turniej prowadził Jacek Dukszta, rolę sędziów pomocniczych pełnili: Kamila Fredrych, Zuzanna Szamocka, Karol Kłos, Agata Ruta, Agata Wieczorek i Tomasz Smacha. O muzykę w trakcie turnieju zadbał zespół Akces, który bawił publiczność do późnej nocy. W przerwie między konkurencjami zaprezentował się Jacek Mania w wierszu autorstwa Marii Malinowskiej pt. „ Legenda o moim małym miasteczku – Skokach”.

DLA ANTKA WOJOWNIKA
Przez cały czas trwania dożynek działała akcja charytatywna na rzecz Antka „Wojownika” SMA. Dla zmagającego się z chorobą Antosia ze Skoków zbierano pieniądze, sprzedawano losy i gastronomię. Na dzień dzisiejszy policzono kwotę 14 tysięcy złotych. Nie są to jeszcze wszystkie zebrane środki. Dokładną kwotę podamy Państwu – darczyńcom i ofiarodawcom niebawem. Dzisiaj już w imieniu ekipy SMA  gorąco dziękujemy za okazaną pomoc. Jeśli ktoś jeszcze zechciałby wesprzeć kosztowny proces leczenia dziecka odsyłamy na Fb https://www.facebook.com/Antek-Wojownik-SMA-1304714846245388/

CELNE OKO SIĘ PRZYDAJE
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach zorganizowało zawody strzeleckie. Cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Były puchary  i nagrody dla zwycięzców.  A zwyciężyła dziewięciolatka!!!

DLA DZIECI DOŻYNKOWO
Najmłodsi mogli do woli bawić się na urządzeniach dmuchanych oraz brać udział w warsztatach garncarskich i tworzenia biżuterii. Można było porozmawiać z rzeźbiarzem i poznać jego dzieła oraz podziwiać rękodzielnictwo ludowe Polski i Ukrainy. Dostępna była również atrakcyjna fotobudka.

KONCERTOWO
Disco Polo górą!!! Tłumy widzów zgromadzonych przed sceną podczas koncertów Łobuzów i Voyager’a mówiły same za siebie. Bawili się mali i duzi, młodzi i starsi. Muzyka połączyła wiele pokoleń i o to przecież chodziło.

BEZPIECZNIE
Nad bezpieczeństwem biesiadników czuwała Agencja Ochrony Bond Guard Security z Wągrowca oraz ratownicy z Rescue Med Team w Wągrowcu.

Pomocnymi dłońmi i zaangażowaniem w zorganizowanie Dożynek Gminy Skoki służyli: Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA w Jabłkowie, Baza Paliw nr 4 w Rejowcu, Orkiestra Dęta OSP w Skokach pod batutą Artura Pokorzyńskiego, Komisariat Policji w Skokach, Marek Gramza – Komendant Gminny OSP w Skokach, Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Jarosław Berendt – Dyrektor ZSP w Wągrowcu, Wiesław Sierzchuła – Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Skokach, Karolina Stefaniak,  Krzysztof Wendland, KS Wełna Skoki, Halina i Jerzy Patelscy z Łosińca, Danuta Berendt z Łosińca, Wioleta Kubisz, Janusz Szymaś, Aneta Matuszak, Paweł Biały, Ryszard Kobus, wspomniane sołectwa i sędziowie, Orliki, Amelka i Zuzia Jeske, Ania Wojewoda, Łukasz Kłosowski.

Głównym organizatorem Święta Plonów, 26 sierpnia 2017,  była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach.