W dniach 4-6 czerwca 2010r. ponad stu osobowa delegacja mieszkańców gminy Skoki uczestniczyła w uroczystościach 15 lecia podpisania porozumienia o partnerstwie miedzy gminą Skoki a gminami Bardowick w Niemczech i Drechterland w Holandii. Dla naszych obu gmin partnerskich była to również okazja do obchodów 40- lecia partnerstwa miedzy tymi dwoma gminami.

Uroczystość obchodów jubileuszu 15 – lecia miała charakter wielkiego międzynarodowego festynu. Był on okazją nie tylko do spotkania mieszkańców naszych gmin partnerskich, ale także do zaprezentowania dorobku kulturalnego partnerskich regionów.

Uroczystości rozpoczęło wspólne, piątkowe, wieczorne spotkanie podczas, którego burmistrzowie partnerskich gmin, w swoich wystąpieniach, podsumowali dorobek minionych 15 lat współpracy. Była to również okazja do podziękowań ludziom szczególnie zaangażowanym w propagowanie idei partnerstwa. Ze strony polskiej takie podziękowanie za 15 letnie propagowanie idei współpracy otrzymała pani Wiesława Surdyk-Fertsch – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Skoki.

Osobne podziękowania skierowano pod adresem tych którzy od września 2009r. pracowali nad przygotowaniem wspólnych uroczystości jubileuszowych. Stronę polską reprezentowała grupa robocza w składzie: Wiesława Surdyk-Fertsch, Elżbieta Berendt Karolina Stefaniak, Zbigniew Kujawa i Michał Rosik.

Po wzajemnych podziękowaniach i życzeniach przyszedł czas na rozmowy przy kolacyjnym stole. Ten pełen wrażeń wieczór zakończył wspaniały występ Teatru Ognia Beltaine z Jabłkowa , który zachwycił wszystkich obecnych.

Kolejny dzień przyniósł również wiele wrażeń. Obchody jubileuszu partnerstwa przeniosły się na rynek w Bardowick , gdzie o godz. 14.00 otwarty został uroczyście międzynarodowy jarmark. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali burmistrzowie gmin partnerskich: Tadeusza Kłos , Gunter Duber i Rob van den Rit . 
Atrakcyjności jarmarkowi dodawały występy artystów, życzliwie przyjmowane przez tłumnie zgromadzona widownię . 
Naszą gminę reprezentowali: Grupa Taneczna Ross pod opieka p. Wiesławy Hauke, zespól muzyczny Destiny stworzony przez uczniów skockiego gimnazjum Agnieszką. Gadkowską i Macieja. Kujawę. Wystąpili także z osobnymi koncertami wokaliści: Jerzy Muszyński i Wojciech Moliński (wokalista zespołu Rosarium). Wystąpił także Teatr Ognia Beltaine, który po raz kolejny zachwycił wszystkich .

Jarmark był okazją do zaprezentowania smakołyków kuchni regionalnej i tutaj furorę zrobiły polskie potrawy: bigos, chleb ze smalcem, kiełbasa polska oraz pyszne ciasta przygotowane przez panie z koła gospodyń wiejskich z Potrzanowa i Jabłkowa.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane wspólnie przez wędkarzy gmin partnerskich, w który sprzedawano polskie piwo i pyszne kanapki z wędzonymi rybami.
Nie zbrakło także wystaw prac: plastycznych pań: Małgorzaty Zaganiaczyk i Agnieszki Mańki oraz nagrodzonych fotograficznych Witolda Drewicza i Katarzyny Gruszki, a także pokazów rękodzieła artystycznego, które cieszyły się dużym zainteresowaniem . 
W stoiskach polskich , obsługiwanych przez młodzież z gimnazjalnego kółka europejskiego , dużym zainteresowaniem cieszyły się materiały promujące gminę Skoki oraz specjalnie przygotowany wspólnie przez trzy gminy jubileuszowy kalendarz. DO POBRANIA >>>

Uroczystości zakończyły się wspólną, niedzielną, ekumeniczną mszą, która dostarczyła nam wielu przeżyć. Pożegnalna kawa z ciastem była ostatnim akcentem wspólnego święta gmin partnerskich. Po spontanicznych pożegnaniach delegacje powróciły do swoich gmin.