Zbliża się 1 listopada Święto Zmarłych.
Przyłącz się do akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci”

Co roku zapełniamy cmentarze zniczami, kwiatami i bogatymi dekoracjami. Z jednej strony piękny klimat i tradycja, z drugiej – zostają tony śmieci które zostaną z nami na długo.

O czym warto pamiętać wybierając się na cmentarz?

  • Segreguj śmieci – kilka tygodni przed uroczystościami sprzątamy nagrobki naszych bliskich; zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów. Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują na danym cmentarzu.
  • Tam gdzie są wykorzystaj zniczodzielnie albo stwórz własną. To półki ustawione przy wejściach na cmentarze, na których odbywają się zniczowe wymiany. W wielu zniczach wystarczy zmienić wkład – zobacz niżej gdzie znajdziesz takie miejsca w naszej gminie.
  • Wykonaj znicz samemu – do słoika włóż świeczkę i wypełnij słoik kamyczkami, kasztanami lub szyszkami. Ozdób sznurkiem i małymi gałązkami świerku.
  • Jeśli już musisz kupić znicz to wybierz szklane lub gliniane, takie które można poddać recyclingowi. Wybieraj znicze wypełnione woskiem pszczelim lub sojowym. Zwróć uwagę, czy znicz ma wymienny wkład, aby później ponownie go użyć.
  • Zabierz po świętach znicz do domu, przyda się na następną wizytę na cmentarzu, wystarczy kupić sam wkład.
  • Zrób naturalny wianek lub wiązankę. Podczas spaceru zbierz w lesie kilka długich pędów igliwia, dzikiego wina, jarzębiny, gałązek głogu czy dzikiej róży. Można wykorzystać też naturalne trawy, szyszki i kwiaty, by skomponować dekorację.
  • Posadź wokół nagrobka zimozielone rośliny, które pięknie się prezentują przez cały rok.

Pamiętaj, że Dzień Wszystkich Świętych to wspominanie naszych bliskich, a nie konkurs na najbardziej efektowny grób.

metalowa półka ze ze zniczami
wiązanka z naturalnych roślin własnoręcznie zrobiona
samemu zrobione znicze. świeczki w słoikach i kasztany
nagrobki wśród zieleni

Z inicjatywy pracowników Referatu Ochrony Środowiska na wszystkich cmentarzach parafialnych na terenie gminy Skoki (tj. w Skokach, Lechlinie, Raczkowie i Rejowcu) ustawiono regały na znicze do ponownego użytku, tak zwane zniczodzielnie.

Osoby, które nie potrzebują już zniczy mogą je odstawić na półkę, a inni mogą je stamtąd nieodpłatnie zabrać i – po wymianie wkładu na nowy – ponownie wykorzystać. Ważne, żeby znicze, którymi chcemy się podzielić, były czyste i nieuszkodzone.

Proponowana idea to połączenie ekologii z ekonomią. Umożliwia wielokrotne używanie nieuszkodzonych i kompletnych osłon na znicze oraz przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów. Dodatkowo spowoduje oszczędności w naszych domowych budżetach.

Jednocześnie prosimy o zachowanie porządku – w przypadku, gdy na regale nie będzie już miejsca, znicz należy wrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady.