Centralna Komisja Egzaminacyjna i OKE publikowała na swojej stronie próbne arkusze egzaminacyjne. Egzamin był nieobowiązkowy, a szkoły same decydowały, czy chcą go przeprowadzić. Jak dotąd nie dotarła do mnie żadna informacja o tym, aby jakaś szkoła nie umożliwiła swoim uczniom szansy sprawdzenia wiedzy. Uczniowie po ściągnięciu ze strony arkusza na swój komputer, rozwiązywali zadania w domu. Każdy, mam nadzieję, pracował samodzielnie.

Właściwe egzaminy ósmoklasistów powinny rozpocząć się 21 kwietnia, ten termin jednak jest zagrożony ze względu na trwającą w szkołach przerwę związaną z koronawirusem. Uczniowie nie mają zajęć dydaktycznych w klasach od 12 marca, a od 25 marca uczą się oficjalnie zdalnie – w domach. Jeżeli po świętach wielkanocnych wrócimy do szkoły, zaznaczam, jeśli, to egzamin odbędzie się w wyznaczonym terminie. Jeśli okres nauki zdalnej zostanie przedłużony, a do szkoły wrócimy dopiero w maju, egzamin siłą rzeczy zostanie przesunięty. Szkoły Podstawowe będą musiały poczekać, aż odbędą się w maju egzaminy maturalne, a dopiero po ich zakończeniu, będziemy mogli mówić o nowym terminie egzaminu ósmoklasisty. Zakładam, że będzie to gdzieś w połowie maja. Na pewno te dwa egzaminy nie odbędą się jednocześnie. Decyzje zapewne będą uzależnione od tego, co będzie się działo z rozwojem wydarzeń związanych ze stanem epidemii. To tylko takie moje przemyślenia i interpretacja docierających informacji. Warunki w jakich ósmoklasiści pisali próbny egzamin były zapewne przeróżne. Nie było oficjalnej oprawy, galowych strojów, członków komisji egzaminacyjnej, a w niektórych domach pewnie i ciszy towarzyszącej podczas egzaminu. Zdaję sobie sprawę, że pracy w domu towarzyszą wszystkie wydarzenia codzienności. Rodzeństwo nie zawsze rozumiejące, że  przez czas próby egzaminu powinno zachowywać się cicho, listonosz, który akurat przeszedł z przesyłką, domowe zwierzęta, które domagały się naszego zainteresowania, piorąca pralka, odgłosy z kuchni innych domowników i pewnie wiele innych czynników wpływających na skupienie i komfort pracy.  To była próba egzaminu i chociaż nie powinno już pojawić się żadnych błędów w technicznej oprawie, to wiem, że pojawiły się one i będą zapewne przedmiotem omawiania przez wychowawców i nauczycieli przedmiotów. Zapewne wielu uczniów zastanawia się nad rekrutacją do szkół ponadpodstawowych. Jeśli termin egzaminu nie ulegnie zmianie, w co zaczynam wątpić, to rekrutacja rozpocznie się 11 maja i zakończy 23 czerwca. Jeśli termin egzaminu zostanie przełożony na maj, to automatycznie rekrutacja zapewne także ulegnie zmianie. Ku pokrzepieniu serc – niedługo świąteczna przerwa w nauce. Wszystkim życzę wytrwałości, cierpliwości, zrozumienia, a przede wszystkim zdrowia, czego również i sobie życzę z wyrazami szacunku.

Pedagog szkolny doradca zawodowy Krzysztof Ołdziejewski