Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych już na stałe wpisał się w krajobraz imprez organizowanych dla społeczności skockiej. Niewątpliwie jest on ważnym wydarzeniem z uwagi na swój profilaktyczno – edukacyjny charakter.

Przez dwa dni – 7 i 8 grudnia – sala widowiskowa Biblioteki Publicznej w Skokach zamieniona była w teatr. Spektakle w nim przedstawiane traktowały o rzeczach istotnych z punktu widzenia dbałości o zdrowie i rozwiązywanie problemów społecznych takich jak nikotynizm, alkoholizm, narkomania czy przemoc. Dzieci i młodzież w scenicznych prezentacjach omawiały to co dla nich jest ważne, ucząc przy tym innych jak należy zdrowo żyć i jak organizować sobie czas wolny, aby nie sięgać po zgubne używki. Wskazywały na wartości, których rozwijanie chroni przed negatywnymi zachowaniami i postawami doprowadzającymi do uzależnień: rodzinę, miłość, przyjaźń, tolerancję, szacunek, odpowiedzialność, posiadanie celów życiowych, pasji, zainteresowań.

Podczas Jubileuszu, bo był to już V Przegląd, w pierwszym dniu tradycyjnie swoje talenty aktorskie zaprezentowały grupy teatralne ze szkół podstawowych i przedszkoli oraz świetlicy środowiskowej działającej w Potrzanowie. Poza najważniejszymi tego dnia młodymi aktorami, w Bibliotece zjawili się ich opiekunowie, pod okiem których dzieci przygotowywały się do występu, rodzice oraz zaproszeni goście na czele z  Sekretarzem Gminy Skoki – Panią Blanką Gaździak.

W drugim dniu Przeglądu udział wzięli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Skokach oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie. Wśród zaproszonych gości, jak co roku pojawił się reprezentujący Gminę Skoki – Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki – Pan Zbigniew Kujawa.

Podczas tegorocznego Przeglądu następujące grupy teatralne zaprezentowały poniższe spektakle:

I DZIEŃ PRZEGLĄDU – 07.12.2012 r.

 1. „ Czystość i zdrowie” – grupa teatralna „Słoneczka” z Przedszkola Publicznego „Tęczowa Łąka” w Jabłkowie
 2. Scenka antynikotynowa „ Potrafię powiedzieć NIE”- grupa teatralna „Tęczowe Guziki” ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie
 3. „ Myj ząbki Jasiu” – grupa teatralna „Smyki” z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w Skokach
 4. Bajka profilaktyczna „Czerwony kapturek” – kółko teatralno – muzyczne „Magicy” ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie, Punkt Filialny w Rejowcu
 5. „ Myj ząbki Jasiu” – grupa teatralna „Mróweczki” z Przedszkola Publicznego „Tęczowa Łąka” w Jabłkowie, Oddział w Rejowcu
 6. „ Zła godzina” – grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach
 7. „ Jesienny festyn” – grupa teatralna „Biedroneczki” i „Muchomorki” z Przedszkola Publicznego w Jabłkowie, Oddział w Łosińcu
 8. „ Podróż w czasie” – grupa teatralna z Punktu Filialnego w Lechlinie Szkoły Podstawowej w Jabłkowie
 9. „ Ty decydujesz. Twój wybór” – grupa teatralna „Słodkie Goryle” ze Świetlicy Środowiskowej w Potrzanowie

II DZIEŃ PRZEGLĄDU – 08.12.2012 r.

 1. „ Posłuchaj” – grupa teatralna „Dwójka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie
 2. „ Spór o muchę” – grupa teatralna „Iluzja” z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
 3. „ Gdy zgaśnie słońce” – grupa teatralna „Siódemka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie
 4. „ Biały las” – grupa teatralna „Jedynka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie
 5. „ Planety nadziei” -grupa teatralna z klasy IId z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
 6. „ Chcę istnieć” – grupa teatralna „Czwórka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie

Wszystkie występujące grupy zostały nagrodzone za swoje zaangażowanie oraz czas poświęcony na przygotowanie się do występu. Nagrodami dla grup były odtwarzacze CD aparaty cyfrowe, pamiątkowe statuetki oraz pluszaki, które otrzymały grupy przedszkolne. Opiekunowie grup otrzymali drobne upominki w postaci płyt CD, a wszystkie dzieci i młodzież obdarowano smakołykami od Mikołaja oraz jubileuszowymi butonami.

W przerwach teatralnych zmagań młodzi aktorzy i ich opiekunowie mogli posilić się drożdżówką i napojem.

Wartość spektakli docenili dorośli, którzy już teraz zapraszają poszczególne grupy do zaprezentowania ich w gronie seniorów.

Wszystkim miłośnikom i pasjonatom sztuki teatralnej oraz osobom, których sercom bliskie są problemy społeczne serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w Przeglądzie