ZOBACZ_FILMAle się działo! I to wszystko na dniach Miasta i Gminy Skoki obchodzonych 14 i 15 czerwca br. pod hasłem „Wszystkie drogi prowadzą dziś do Skoków”, w trakcie których organizatorzy – Biblioteka Miasta i Gminy oraz stowarzyszenia i instytucje z nią współpracujące zadbały o to, by każdy przybyły mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Bo przecież, chociaż impreza odbywała się w STYLU COUNTRY, były też koncerty, konkurencje i pokazy na wskroś nam współczesne.

Świętowali wspólnie mieszkańcy Gminy oraz przyjaciele i sympatycy Ziemi Skockiej, nie tylko z kraju, ale i z gmin partnerskich, z Bardowick w Niemczech i z Drechterland w Holandii. To właśnie, spotkanie władz samorządowych oraz stowarzyszeń współpracujących z tymi gminami i uczestników marcowej wycieczki do Niemiec oraz majowej wycieczki do Holandii, odbyte w przeddzień uroczystości w „Stajni Pod Lasem” miało na celu zacieśnienie i nawiązanie nowych przyjaźni i kontaktów między mieszkańcami tych trzech gmin.

Zgodnie z programem tegoroczne Dni rozpoczęły rozegrane w godzinach przedpołudniowych w sobotę – 14 czerwca na jeziorze Rościńskim Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skoki (szerzej w artykule pod tytułem Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza. W godzinach przedpołudniowych miał też miejsce Konkurs Ortograficzny „O Pióro Burmistrza”, mający wyłonić mistrzów ortografii z Gminy Skoki.
Tyle niejako w przedbiegach. Bo oficjalne otwarcie Dni przez Burmistrza Tadeusza Kłosa, łącznie z powitaniem uczestników i zachęceniem wszystkich do wspólnej zabawy nastąpiło w tym dniu na boisku sportowym „Wełny” o godzinie 16:00. Słowa te poprzedziła parada motocyklistów i ich ognitych rumaków oraz występ Chóru „Harfa” pod dyrekcją Antoniego Wiśniewskiego, który w nowych strojach w stylu Country słowami specjalnie przetworzonej na tę okoliczność przez dyrygenta piosenki zachęcał mieszkańców i wszystkich przyjaciół do przybycia do Skoków, a wszystkich obecnych, w tym uczestniczące w uroczystości zespoły do wspólnego śpiewu i wspólnej zabawy.
Teraz scena należała do młodych skoczan. Były więc występy taneczne w stylu Country Zespołu „Skoczki” i Zespołu „Płomień” z Młodzieżowego Ośrodka w Antoniewie, a po nich pokazy hipiczne – skoki konne przez przeszkody i kawalkada będąca wspaniałą prezentacją koni i jeźdźców w wykonaniu członków Klubu „Sokół” z Damasławka. A że obecny 2008 rok, to 15 rok powstania i działalności scenicznej „Skoczków”, były też dla nich wielkie życzenia od ich „starszych kolegów po fachu”, to jest od Zespołu Harfy.
Przerywnikiem w pokazach hipicznych był koncert Zespołu „Klakson Bodara”. Natomiast o godzinie 19 ponownie na scenie zapanowała strefa Country, a w jej trakcie zaprezentował się Zespół „Country Show Band”. Dużym zaskoczeniem był wspaniały, okolicznościowy tort którym przedstawicielki organizatorów częstowały zgromadzonych. Tradycyjnie już w program Dni Skoków wpisały się: proklamacja Brackiego Króla Zielonoświątkowego i ogłoszenie wyników Konkursu Ortograficznego „O Pióro Burmistrza”. Nie inaczej było i obecnie. Zgromadzeni dowiedzieli się że Brackim Królem Zielonoświątkowym 2008r. został Brat Jan Kamiński, a także że zwycięzcami w Konkursie Ortograficznym zostali: w kategorii szkół podstawowych – Natalia Witkowska, w kategorii szkół gimnazjalnych – Sebastian Seyda, a w kategorii licealistów i osób dorosłych – Anna Kaczmarek.

Tego wieczoru byliśmy również świadkami niecodziennego wydarzenia. Martin Rudolf, wieloletni przyjaciel Gminy Skoki uhonorowany został Nagrodą Herbu Powiatu Wągrowieckiego. Nagrodę tę, przyznaną przez Zarząd Powiatu na wniosek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Skokach za animację współpracy i partnerstwa międzynarodowego między Gminą Bardowick, a Gminą Skoki wręczył wyróżnionemu osobiście obecny na Dniach Skoków Starosta Michał Piechocki.
Sobotnie występy estradowe zakończył koncert Andrzeja Cierniewskiego, w trakcie którego zgromadzeni usłyszeli m.in. „Słodką Karolinę”, „Jedną małą łzę” i „Dwie Morgi Słońca”.
Tradycyjnie już sobotni wieczór zakończyła Zabawa Taneczna, w trakcie której przygrywał Zespół „Nelon Snipers” z Wągrowca, a na której doskonale bawili się skoczanie i goście.

Uroczystości w niedzielę, 15 czerwca rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji mieszkańców, której wzniosłość podkreślał udział pocztów sztandarowych oraz towarzyszące modlitwom pieśni w wykonaniu Chóru Kameralnego pod dyrekcją Andrzeja Kaliskiego, który po nabożeństwie mszalnym dał również koncert w kościele.
Następnie, od godz. 14 – tej na scenie prezentowały się najmłodsze gwiazdeczki skockiej estrady, a więc Zespoły: „Sweet”, „Skoczki”, „Walentynki”, „Fantazja” i „Forte”. Nie zabrakło też atrakcji dla wszystkich spragnionych mocnych wrażeń, a dostarczył ich mecz „Strong Man”, w trakcie którego w licznych konkurencjach zmierzyła się reprezentacja Polski i Węgier, a który ostatecznie zakończył się zwycięstwem naszych rodaków.
Po występach siłaczy na scenie ponownie pojawili się artyści, a więc: Zespół „Mini Brathers” oraz „Akademia Tańca Metrum”, pomiędzy występami których prezentowały się nasze rodzime Zespoły tj. „Akcent”, „Skoczki” i „Rosses”.
W dalszej części programu widzowie gorącymi brawami witali Krzysztofa Koniarka – Skoczanina z urodzenia oraz występy Zespołu „Skaner”.

Wymienionym prezentacjom towarzyszyły liczne, dla wielu nie mniej interesujące atrakcje, a więc: wioska westernowa, zabawy indywidualne rodem z Dzikiego Zachodu, warsztaty kowalskie, wesołe miasteczko, urządzenia pneumatyczne, pokazy motoparalotni i strzelanie z wiatrówek oraz bogata oferta gastronomiczna.
Tak więc, Dni Skoków – „Skoki 2008″ przeszły do historii. Pozostało wiele wrażeń oraz wspomnień wspaniałej zabawy i nowe przyjaźnie. I nic to, że z uwagi na tragiczne zdarzenie, jakiego doznali członkowie Zespołu „Polak, Rusek i Niemiec” fanom Rocka nie było dane podziwiać jego występu. Może zobaczą go w przyszłości. Może już za rok. Dni Skoków – „SKOKI 2009″ już przed nami. Tymczasem zapraszamy na stronę www.gmina-skoki.pl gdzie znajdziecie Państwo obszerną galerię zdjęć z minionej imprezy, oraz film zrealizowany przez Wągrowiecką Telewizję Internetową www.itvwagrowiec.pl będąca patronem medialnym minionej uroczystości.

E. Lubawy


[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/aV1m8JankDI?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]