W niedzielę, 12 września już po raz 6 odbył się Spotkania Dzwonowskie na terenie przyległym do Zaginionego Miasta w Dzwonowie.

Każdy kto wziął udział w tym wydarzeniu mógł cofnąć się w czasie i poczuć jak w średniowieczu. Organizatorzy zadbali o ucztę dla ciała i dla ducha. Dużą uwagę przyciągały zabytki znalezione podczas badań Zaginionego Miasta oraz rekonstrukcja twarzy dawnego mieszkańca stworzona przez antropolożki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zaprezentowano m.in. zbiór monet, noże, grzebienie, zapinki od pasków, a o wszystkim opowiadał znany tropiciel historii – archeolog Marcin Krzepkowski (który był głównym organizatorem wydarzenia).

Stoisko Pracowni Alchemika zaprezentowało średniowieczne metody destylacji, dla pełnoletnich możliwa była również degustacja alkoholi wytwarzanych dawnymi sposobami.

Wsłuchując się w opowieści Res Novae można było odbyć podróż drogą morską do Indii, odkryć Amerykę, dowiedzieć się dlaczego pieprz i papryka mają tak zbliżone nazwy lub czym były i skąd wzięły się na polskich ziemiach złote jabłka (pomo d`oro) znane nam współcześnie jako… pomidory!

Trwogę budził przechadzający się lekarz morowy. Na całe szczęście nie miał nic do zrobienia.

Możliwe, że to również była zasługa Res Novae i ich średniowiecznej apteczki pełnej ziół.

Na przybyłych czekała też przekąska w postaci podpłomyków doprawianych miodem lub dżemem oraz tradycyjna sznytka ze smalcem i ogórkiem.

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Skoki za udzielone wsparcie. Do zobaczenia za rok!

Karol Kłos

Galeria zdjęć autorstwa Jolanty Dawidziak i Karola Kłosa przedstawia opisane stoiska oraz osoby je odwiedzające: