Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” już za nami. To 10. raz wspólnie, tego samego dnia pochyliliśmy się, niemalże jednocześnie w wielu miejscach Polski oraz poza granicami kraju, nad lekturą wybranego, cenionego powszechnie dzieła literatury polskiej. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach włączyła się w tę akcję po raz 8.

4 września 2021 roku zaszczyciło nas swoją obecnością około 50 osób, z czego 20 odważyło się przeczytać na głos fragment dzieła Gabrieli Zapolskiej. Spotkanie ubarwił nam duet akordeonistów BAYAN BROTHERS w osobach Łukasza Mirka oraz Aleksandra Jakubów.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że czytelnicy naszej niewielkiej książnicy tak chętnie odpowiadają na nasze wezwania i stawiają się w wolny weekendowy czas, by wspólnie poczytać klasykę literatury polskiej.

Dziękujemy i zapraszamy już dzisiaj do czytania za rok.

Pan Prezydent RP zapowiedział, że będą to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Zapraszamy!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach
Ola Gajewska


Swoimi spostrzeżeniami z tego wydarzenia pragnie się też podzielić jego uczestnik Stanisław Grzegorzewski:

W sobotę 4 września miałem okazję uczestniczyć w dziesiątej już edycji Narodowego Czytania. W tym roku zmierzyliśmy się z ,,Moralnością  Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Piękna, słoneczna  pogoda umożliwiła spotkanie w plenerze.

Po krótkich słowach wstępu i powitaniu zebranych wygłoszonym przez panią Sylwię Popadowską, głos zabrała pani Wiesława Surdyk-Fertsch, która odczytała List od Prezydenta.

Następnie rozpoczęliśmy głośne czytanie wcześniej przygotowanych fragmentów utworu.

W tegorocznej edycji udział wzięło 20 osób. Niecodziennym elementem scenografii było przygotowanie przez panie bibliotekarki  pustego krzesła, upamiętniającego naszego zmarłego przyjaciela – Antoniego Wiśniewskiego, który rokrocznie brał udział w tym wydarzeniu. Niestety teraz połączył się z nami wyłącznie duchowo.

Całość spotkania  wzbogaciła muzyka utrzymana w klimacie dramatu, a   wykonana na harmoniach przez panów Łukasza Mirka i Aleksandra Jakubów. Na  zakończenie panie Sylwia Popadowska i Aleksandra Gajewska dziękując wszystkim za przybycie zaprosiły na poczęstunek, wręczyły pamiątkowe dyplomy oraz kubki.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować paniom za przygotowanie tego wspaniałego spotkania. Jeśli pandemia nam nie przeszkodzi, to widzimy się w listopadzie na kolejnym czytaniu.