„Jest takie miejsce u zbiegu dróg,
Gdzie się spotyka z zachodem wschód…
Nasz pępek świata,
Nasz biedny raj…
Jest takie miejsce,
Taki kraj.”

Sala wypełniona do ostatniego miejsca, łzy w oczach publiczności powodowane widokiem wypędzonych kobiet i dzieci, spontaniczne wybuchy śmiechu na wspomnienie kolejki z PRL- u, drżenie ciała będące efektem wysłuchania fragmentu homilii Jana Pawła II, grymas twarzy na przypomnienie stanu wojennego i nade wszystko wielka radość bycia Polakiem. Wydawałoby się, że taki mix emocji, u widza, wywołać mogą jedynie zawodowi aktorzy lub uznani artyści.

A tymczasem sprawili to Skoczanie! Tak Skoczanie przez duże „s”! Kilka pokoleń mieszkańców czterotysięcznego miasteczka zaprezentowało swoje artystyczne, pełne przejawów patriotyzmu, umiejętności. Niemalże 300 osób, 11 listopada 2018, zagrało w widowisku historycznym.

Spektakl zatytułowany: „100 lat Polski” przepełniony miłością do ojczyzny, ukazujący historię Polski i zwycięską walkę narodu o wolność, był kontynuacją ubiegłorocznego dzieła zatytułowanego  „Przybyli ułani pod okienko” Reżyser widowiska – Barbara Surdyk i współtworzący inscenizację nauczyciele: Izabela Biała, Elżbieta Słoma, Magdalena Jeske, Alina i Krzysztof Gapińscy, Katarzyna Dziel, Anna Macioszek, Małgorzata Kapczyńska i Andrzej Surdyk odkryli przed kilkusetosobową widownią 100 kart historii kraju nad Wisłą. Artyści tańczyli, grali, śpiewali, opowiadali, recytowali, wchodzili w autentyczne role – wszystko po to, aby najbardziej wiarygodnie odwzorować losy ojczyzny i jej bohaterów zawarte w scenariuszu kreatywnych nauczycieli. Nie sposób opisać wrażeń, jakie towarzyszyły publiczności. Z serca i wielkim ukłonem podziękował twórcom i wykonawcom spektaklu – Burmistrz Miasta i Gminy Skoki – Tadeusz Kłos. Tort, który idealnie wkomponował się w trzykrotne sto lat, nie miał sobie równych w całej Wielkopolsce. Cały jadalny i podzielony wśród mieszkańców, smakował doskonale, stanowiąc zwieńczenie wyjątkowej uroczystości w Skokach. Elżbieta Skrzypczak

Galeria zdjęć: Kinga Lubawa