ZOBACZ_FILMkalejdoskopKiedy raz w roku przekracza się wejście hali widowiskowej w Skokach kryzysu nie widać! A dzieje się tak z okazji dorocznej Gali Produktów Regionalnych Tradycyjnych i Lokalnych, która 20 października w Skokach odbyła się po raz VIII. A świadczy o tym za każdym razem coraz większa liczba wystawców i odwiedzających, którzy oglądają, degustują oraz chętnie kupują unikatowe wytwory ludzkich rąk.

W tym roku w Gali udział wzięli:

 1. Zakład Aktywności Zawodowej – Gołaszewo
 2. Marek Siuda – Dopiewo
 3. Mieczysław Kogut – Ludomy
 4. Teresa Jankiewicz – Wągrowiec
 5. Giwer Art. – Wałcz,
 6. Sławomir Piasecki – Gniezno
 7. Cichoń Mirosława – Poznań
 8. Elżbieta Kamińska – Skoki
 9. Barbara Tokarska – Nowe Miasto nad Wartą
 10. Teodozja Białek – Izak – Poznań
 11. Agnieszka Reszelska – Potrzanowo
 12. Anna Garbatowska – Wągrowiec
 13. Beata Najdek – Oborniki Wlkp.
 14. Leszek Lisiecki – Czerwonak
 15. Joanna Szczepanek – Łopienno k. Janowca Wlkp.
 16. Mariusz Czajkowski – Luboń
 17. Mariola Roszak – Murowana Goślina
 18. Mirosław Nadolski – Mieleszyn
 19. Kamila Wojtczak-Zych – Murowana Goślina
 20. Zofia Dymek – Lubasz
 21. PHU Michał Bodziany – Janikowo
 22. Leszek Drabikowski – Inowrocław
 23. Jacek Drzymała – Poznań
 24. Anna Mańkowska – Szamotuły
 25. Maria Mendyk – Kaczory
 26. Dorota Ścibut – Kcynia
 27. Małgorzata Stachowiak – Gniezno
 28. Marek Grądzki – Lwówek
 29. Krzysztof Koszuta – Oborniki
 30. Małgorzat Florysiak – Sława
 31. Hieronim Cichocki – Antoniewo
 32. Drapała Janusz – Lubicz
 33. Monika Zawierowska – Srocka – Rybno Wielkie
 34. Katarzyna Pańczak – Pikok – Pobiedziska
 35. Ewelina Stoińska – Luboń
 36. Anna Przybylska – Luboń
 37. Żaneta Ogrodnik – Wągrowiec
 38. Ireneusz Witczak – Nowy Tomyśl
 39. Karolina Gościniak – Długa Goślina
 40. Grażyna Żołądkiewicz i Bronisław Frąckowiak – Pobiedziska
 41. Władysław, Adam i Maciej Gębiak – Wapno
 42. Danuta Paczkowska – Mieścisko
 43. Angelika Pilarska – Gościejewo
 44. Tomasz Szalczyński – Rogoźno
 45. Kozłowska Elżbieta – Janowiec Wielkopolski
 46. Damian Kosicki – Mieścisko
 47. Bilska Violetta – Damasławek
 48. Barbara i Ireneusz Patro – Laskownica Wielka
 49. Halina Pietrzycka i Jankiewicz Jadwiga – Wapno
 50. Aniela Wierzbińska – Garbatka
 51. Marzena Jędrzejak – Luboń
 52. Sztuka Ludowa Republiki Ukrainy
 53. Świetlica Terapeutyczna przy OPS w Skokach
 54. Koło Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie
 55. Eugeniusz Jucha –Podolin
 56. Karczma Kołodziej w Skokach
 57. Gospodarstwo Rybackie w Skokach
 58. Muzeum Regionalne w Wągrowcu

Nie zabrakło także warsztatów rękodzielniczych, gdzie oprócz rogownictwa oraz biżuterii artystycznej w tym roku po raz pierwszy można było malować drewniane koguciki oraz poznać tajniki wykonywani tradycyjnych ludowych kwiatów pałuckich z krepy którymi niegdyś gospodynie przyozdabiały swoje domostwa.

W tym roku wśród wystawców znaleźli się goście spoza naszego kraju, a nawet spoza Unii Europejskiej. Były to panie z miejscowości Biała Cerkiew na Ukrainie. Artystki malarki pokazywały swoje prace oraz swoich podopiecznych z Domu Pracy Twórczej „Słonecznik” w Białej Cerkwii. Dla chętnych były też warsztaty na których można było malować np. pędzlem z sierści kota tradycyjne ukraińskie kwiaty tzw. petrykiwkę. Dla przypomnienia nasi goście z Ukrainy wzięli się tu nieprzypadkowo. Gimnazjum w Skokach kilka lat temu zawiązało współpracę z Gimnazjum w Białej Cerkwi. Pokłosiem tego porozumienia są m.in. wyjazdy naszej młodzieży tam i przyjazdy młodych Ukraińców do naszej gminy.

Podobnie jak w latach ubiegłych na zwiedzających i wystawców czekał konkurs. Ci pierwsi oddawali swoje głosy na tych drugich, którzy z kolei kusili odwiedzjących jak mogli aby zdobyć ich przychylność, pomagał im w tym współprowadzący imprezę Piotr Wiśniewski, który z mikrofonem odwiedzał każde stoisko dając każdemu możliwość zaprezentowania swoich prac i wyrobów. Głosująca publiczność w konkursie na „Najlepszego Wystawcę” brała pod koniec udział w losowaniu cennych nagród.

Według publiczności najlepszymi okazali się:

I Koło Gospodyń Wiejskich z Potrzanowa

II Świetlica Terapeutyczna przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Skokach

III Agnieszka i Marcin Reszelscy z Potrzanowa

IV Elżbieta Kamińska ze Skoków

V Janusz Drapała z Lubicza koło Torunia

Oprócz Gminy Skoki imprezę sponsorowało Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Wełny” z Wągrowca, Gospodarstwo Rybackie w Skokach oraz „Karczma Kołodziej” ze Skoków.

„Dolina Wełny” na Gali promowało swoje najnowsze wydawnictwo. Dwutomowy folder pt. „Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy”, znalazło się w nim około 90 postaci z terenu działania Stowarzyszeni, tj. powiatu wągrowieckiego oraz gmin Rogoźno i Janowiec Wielkopolski. Kilkoro z nich pokazywało swoje prace na Gali. Prezes Stowarzyszenia pan Janusz Woźniak wraz z autorami folderu panami Leonardem Przesławskim i Mirosławem Wojcińskim wręczyli odziękowania zaproszonym na Galę uczestnikom folderu.
Podziękowania w formie pamiątkowych dyplomów wręczył także wszystkim obecnym na Gali wystawcom Burmistrz Tadeusz Kłos. Wspomniani już wyżej zdobywcy pięciu pierwszych miejsc dostali okazałe statuetki z witrażu w kształcie herbu Skoków oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez „Dolinę Wełny”.

Jak co roku Gali towarzyszyła ciekawa oprawa muzyczno-artystyczna. W pierwszej części zagrała Orkiestra Dęta z Murowanej Gościny pod dyrekcją kapelmistrza dr Mateusza MJ Sibilskiego. Obchodząca w tym roku swoje 115-lecie Orkiestra zaprezentowała się m.in. w repertuarze utworów latyno – amerykańskich czy standardów muzyki Glenna Millera.

Finałowy koncert należał do zespołu „Kwartet Pałucki”, który tak naprawdę można było określić sekstetem. Oprócz wykonywanych wcześniej przez muzyków utworów Zespół zaprezentował swoje opracowania specjalnie na tę okazję pieśni z regionu Pałuk. Kilka z nich pochodzi ze zbioru muzyki pałuckiej jaki posiada Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Wykonał je wokalista Zbigniew Zaranek (z pochodzenia Skoczanin) znany bardziej w kręgach muzyki metalowej. Pozostali członkowie zespołu jacy zagrali w Skokach to: lider Grzegorz Tomaszewski – cytry, akordeon, Julia Rauhut – instrumenty perkusyjne, Romuald Jędraszak – dudy wielkopolskie, Karol Szymanowski – wibrafon i Krzysztof Samela – kontrabas.

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/UXqVUh-2C8w?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen] [iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/8B55MOeHcLI?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]