Kto by pomyślał, że we współczesnej, popowo – rockowo – hip-hopowej kulturze, piosenki z autorskiego kabaretu dwóch twórców rozrywki telewizyjnej lat 50 –tych i 60 – tych XX wieku, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, nadal mogą bawić a nawet stanowić inspirację dla twórczych działań młodego pokolenia.

Jednak tak się dzieje i to za przyczyną pani Elżbiety Drygas i pana Jerzego Hamerskiego, którzy prawie od roku współpracują z Małgorzatą Szpendowską – Wylegalską – psychologiem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie w zakresie rozwijania zainteresowań poznawczych młodego pokolenia, zwłaszcza takimi dziedzinami sztuk pięknych jak teatr i muzyka.

Wszystkie te osoby, dzięki swojemu doświadczeniu pedagogiczno – artystycznemu, potrafiły zaangażować młodzież w działania teatralno – muzyczne, rozbudzić w nich pasje i aspiracje, uczyć rzetelnej, ciężkiej i systematycznej pracy, której efektem jest wspólne dzieło w postaci spektaklu teatralnego czy kabaretowego, a w rezultacie dać satysfakcję z włożonego wysiłku, co w dalszej kolejności w znacznym stopniu wpływa korzystnie na budowanie u młodych ludzi poczucia własnej wartości.

Efektem tych dokonań stał się „Kabaret Starszych Dzieci”, przedstawienie, które swoją prapremierę miało dnia 15 czerwca w „Teatrze Stodoła” w Rejowcu a premierę dnia 22 czerwca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Antoniewie.

Przedstawiając kabaretowe scenki o miłości oraz śpiewając znane piosenki wspomnianych autorów, jedenastu utalentowanych uczniów z Antoniewa zaprosiło przybyłych gości, swoich opiekunów oraz koleżanki i kolegów do przywitania lata.

Jak zapewnili zebranych pani Drygas i pan Hamerski – kabaretowi Starsi Państwo – miłość można spotkać wszędzie: w kolejce u dentysty i w przedziale kolejowym, obecna jest współcześnie i towarzyszyła ludziom w czasach szekspirowskich.

Humorystyczne scenki o miłości przeplatane były w przedstawieniu znanymi piosenkami kabaretowymi – widzowie mogli wysłuchać m.in. „Kuplety Starszych Dzieci „ Balladę dentystyczną”, „Stacyjkę Zdrój”, „ Piosenkę zakochanych”, „Zosię i Ułanów”.

Niewątpliwie wszystkim w pamięci zapadnie brawurowe wykonanie piosenki „Ach ten lęk” przez duet – Katarzynę Makarewicz oraz Piotra Łasickiego oraz prezentacja typów męskich. W rolę mężczyzny urlopowego wcielił się Sebastian Słomiński, mężczyzny sekstorpedy – Artur Matysiak, mężczyzny skowroneczka – Piotr Łasicki a mężczyzny zakupowego – Michał Rosiński. Musieli się oni wykazać nie tylko zdolnościami aktorskimi, ale również wokalnymi, a przede wszystkim ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie. Cała jedenastka, jak stwierdzili widzowie, po prostu śpiewała i to piosenki zdawać by się mogło odległe duchem dzisiejszemu pokoleniu a tak naprawdę bardzo im bliskie, bo jak się okazuje prawdziwa sztuka jest uniwersalna a Przybora i Wasowski po prostu nieprzemijający.

Życząc wszystkim wspaniałych wakacji i pięknego lata, dziękując swoim mentorom za ukierunkowanie ich życia i pomoc w przygotowaniu przedstawienia, młodzi kabareciarze rozjechali się do domów – jedni na zawsze, inni na dwa miesiące. Może w przyszłym roku pojawią się w grupie teatralnej nowi członkowie, bo wielu, którzy złapali artystycznego bakcyla, pyta o plany na wrzesień.

fot. Waldemar Wylegalski