XII Jarmark Bożonarodzeniowy: „Wokół Wigilijnego Stołu” Boże Narodzenie w naszej rodzinnej tradycji

Po raz dwunasty w  hali widowiskowo -sportowej w Skokach odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy pod hasłem: „WOKÓŁ WIGILIJNEGO STOŁU” – BOŻE NARODZENIE W NASZEJ RODZINNEJ TRADYCJI Zainaugurowana przed dwunastoma laty, przez społeczność Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach,  impreza na trwałe wpisała się w krajobraz świątecznych przygotowań .W tym roku , po likwidacji gimnazjum, po raz pierwszy organizowana była przez społeczność Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Skokach z klasami gimnazjalnymi. Zmieniła się nazwa szkoły, ale pozostał ten sam zapał i wzrosła grupa nowych sympatyków. Do grupy dawnych organizatorów – nauczycieli klas gimnazjalnych dołączyła grupa  nauczycieli ze szkoły podstawowej wraz z nowymi pomysłami. Niezawodni, jak zawsze, byli również rodzice i pracownicy obsługi.

Dzięki zapewnieniu bezpłatnych dowozów w Jarmarku  mogli wziąć udział uczniowie i ich rodzice z terenu całej gminy, a nad bezpieczeństwem podczas przewozów czuwali rodzice z Rady Rodziców. Impreza  miała charakter charytatywny, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób i losów loterii świątecznej w rekordowej kwocie: 11 219,12 zł i 0,11 euro zostaną przeznaczone na zakup paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących uczniów i osób samotnych z terenu gminy Skoki. Natomiast  zebrana na stoisku charytatywnym kwota, pomoże małemu Antkowi w walce z jego ciężką chorobą.

Wspólne spotkanie rozpoczęło narodowe czytanie, podczas którego każdy z uczestników czytał otrzymany przy wejściu do hali  fragment książki o tematyce świątecznej. Nad doborem tekstów czuwała pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia Maria Malinowska.

W nastrój świąteczny wprowadził zebranych występ Chóru Kameralnego pod dyrekcją Andrzeja Kaliskiego. Zachwyt zgromadzonej publiczności wywołał  występ debiutującego Studia Gimnastyki Artystycznej  „Feniks” pod kierunkiem Jarosławy Biłorusowej-Fertsch, działającego przy Akademii Rozwoju w Skokach.

Gromkimi brawami nagrodzono niezwykły i nastrojowy występ  wokalny Macieja Kujawy. Zebrani obejrzeli również spektakle teatralne: pierwszy pt.: „Skąd się biorą białe święta ” przygotowany przez Marię Malinowską, Renatę Hamulczyk i drugi: „Królowa Śniegu ” w języku angielskim przygotowany przez nauczycielki języka angielskiego panie: Magdalenę Jeske, Agatę Orzechowską, Renatę Królczyk, Justynę Grzegorzewską i Jowitę Maćkowiak. Wspaniały występ nagrodzono wielkimi brawami, doceniając  wrażliwość, zaangażowanie i zdolności aktorskie, taneczne i językowe wszystkich występujących młodych aktorów.

Wielkimi brawami nagrodzono również występy wokalne: Emeryckiego Zespołu Śpiewaczego „Harfa” pod dyrekcją Antoniego Wiśniewskiego, zespołu „Skoczki” przygotowanego przez Małgorzatę Wiśniewską i Katarzynę Kędziora-Duksztę i Jacka Duksztę oraz zespołu Side Efekt pod opieką artystyczną Kariny Olejniczak i Mateusza Dońca.

Do śpiewu włączyli się także uczniowie wykonując przepiękne kolędy i piosenki o tematyce świątecznej.

Jak zawsze zachwyt publiczności wzbudził występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach pod dyrekcją kapelmistrza Artura Pokorzyńskiego.

Hala skockiego gimnazjum zamieniła się w jarmark , na którym pośród świątecznej, teatralnej dekoracji stanęły liczne stoiska. Wystawiono na nich m.in. przygotowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców: ozdoby, kartki świąteczne, stroiki, ciastka i pierniki – pieczone przez uczniów, nauczycieli i rodziców podczas niezwykłej i pamiętnej nocy piernikowej. Jak co roku największym powodzeniem cieszyło się stoisko świątecznej loterii fantowej, będące  najbardziej obleganym miejscem w hali. Liczba wykupionych losów podczas tegorocznego jarmarku przekroczyła liczbę 1600. Sprzedaż losów loterii przeprowadzili członkowie Towarzystwa Wspierania Dzieci i Rodziny „Alia”.

 Do fundatorów nagród loterii należeli m.in:
Burmistrz Miasta I Gminy Tadeusz Kłos,
Rada Rodziców, nauczyciele, rodzice Szkoły Podstawowej Im. Adama Mickiewicza z klasami Gimnazjalnymi w Skokach,
Centrum Twórczości Dzieci I Młodzieży „Słonecznik” z Białej Cerkwi na Ukrainie,
Robert Zaganiaczyk – Lesniczówka Brzeźno w Nadleśnictwie Łopuchówko,
Roman i Leszek Stoińscy Z Firmy „Krecik”,
Akademia Rozwoju pani Agnieszka Fertsch,
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy W Skokach,
Piekarnia Cukiernia „Emka”- Pan Jakub Migasiewicz,
Państwo: Iwona I Krzysztof Migasiewiczowie, Małgorzata i Jarosław Dziurka, Katarzyna i Michał Łuczak, Magdalena i Paweł Kubiccy,
Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu,
Towarzystwo Wspierania Rodziny i Dziecka Alia w Antoniewie,
Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie,
Świetlica Środowiskowa w Potrzanowie, oraz mieszkańcy Gminy Skoki: Beata Pytlińska, Arkadiusz Sommerfeld, Agnieszka Wasylewicz,

Atrakcją jarmarku była także świąteczna kawiarenka serwująca smaczne wypieki i kiełbaski z grilla, do spróbowania których zachęcali nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców. Świątecznego wystroju kawiarenki dopełniała j wystawa rysunków przygotowana przez Małgorzatę Zaganiaczyk. Czas spędzony na Jarmarku umilały dzieciom warsztaty  artystyczne  w Krainie Lodu, gdzie w obecności Królowej Śniegu  wykuwały skarby z lodu, warsztaty balonikowe i rysunkowe oraz rozmowy prowadzone z Gwiazdorem, Olafem, Elzą, Królową Śniegu i Śnieżynkami.

Uczestnicy Jarmarku mogli także, przy specjalnie przygotowanych stanowiskach, oddawać głosy na Szkołę Podstawową im. A. Mickiewicza w Skokach uczestniczącą w konkursie  w ramach programu „Mały Inżynier”.

Czas spędzony na Jarmarku minął bardzo szybko. Liczne atrakcje, dobre jedzenie, muzyka, wspaniała atmosfera pozwoliły Skoczanom spędzić radosne popołudnie w klimacie oczekiwania na zbliżających się święta.

W imieniu organizatorów Jarmarku dziękuję serdecznie wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do jego zrealizowania.
Za wsparcie finansowe i duchowe , słowa uznania i krytyki, pomysłowość i pracę. Za determinację w działaniu bez, której nie udałoby się zorganizować tak dużego przedsięwzięcia.
Władzom za przychylność i wsparcie, wszystkim artystom za uświetnienie naszej imprezy.
Mieszkańcom miasta i gminy oraz gościom za niezawodny udział.
Dziękuję !
Wiesława Surdyk-Fertsch

Galeria zdjęć z Jarmarku: