Biblioteka rozpoczęła akcję letnią 24 czerwca 2017 i działała wakacyjnie przez kolejnych 7 tygodni.

Z wakacyjnej przygody skorzystało niemalże 400 dzieci i młodzieży szkolnej!!!

Zorganizowane zostały zajęcia stacjonarne i wyjazdowe. Odwiedziliśmy: Karpacz ze „Skoczkami”, Kopalnię Soli „Kłodawa”, Park Orientacji Przestrzennej, JuraPark w Solcu Kujawskim, DeliPark w Trzebawiu, Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie w Uzarzewie, Chalin i Poznań – z Bibliomaluchami i Bibliostarszakami. Było edukacyjnie i aktywnie, przyjemnie, z adrenaliną, radośnie, odkrywczo, zaskakująco, słonecznie i przede wszystkim bezpiecznie!!!

W działania Biblioteki zaangażowali się wspaniale rodzice.

Tworzyliśmy: ukraińską sztukę ludową, decupage, papieroplastykę, metaloplastykę, teatr, lalki, lepiliśmy z gliny, tańczyliśmy zumbę. Były animacje dla dzieci i filmy z popcornem.

Statystyki, które cieszą:

W ciągu 63 wakacyjnych dni wypożyczono 5202 książki. Najwięcej, bo aż 1398 wypożyczeń dokonali dorośli czytelnicy w przedziale wiekowym: 25-44 lata. Według wykonywanych zajęć (zawodów) prym w czytaniu książek wiedli pracownicy umysłowi – 1463, emeryci – 1086, młodzież ucząca się – 894, dzieci – 740 i pozostali łącznie ze studentami. Przybyło 121 nowych czytelników.

Najchętniej czytano następujące książki: „Tylko ty”/Gabriela Gargaś, „Światło między oceanami”/M.L .Stedman, „Za zamkniętymi drzwiami”/B.A. Paris, „Pokój”/Emma Donoghue, „Szczęście na wagę”/Agnieszka Olejnik, „Złudzenie”/Charlotte Link, „Kilka dni lata”/Małgorzata Sobieszczańska, „Lampiony”/Katarzyna Bonda, „Kasacja”/Remigiusz Mróz, „Jutra może nie być”/Gabriela Gargaś.

Dzieci najczęściej sięgały po następujący księgozbiór: „Nela Mała Reporterka”, „O wróżce zębuszce”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Zwiadowcy” i „Harry Poter”  – to nadal ulubione pozycje książkowe wśród młodzieży.

Grą planszową numer jeden w okresie wakacyjnym okazał się ”Buzzer”, filmem DVD – „W głowie się nie mieści”, zaś audiobookiem – „Dziadek i niedźwiadek”/Łukasz Wierzbicki.

W słonych podziemiach Kłodawy

Obowiązkowe założenie kasków, podpisanie się na liście zwiedzających, wysłuchanie wskazówek przewodnika i udanie się do szybu. Dalej niezapomniana podróż w otchłań ciemności. Ponad 600 metrów zjazdu w ciągu 100 sekund  wyzwala adrenalinę!!!

Największa podziemna trasa turystyczna – Kopalnia Soli w Kłodawie – otworzyła przed uczestnikami „Lata z Biblioteką” swoje tajemnice.

To stąd przemaszerowaliśmy ponad 2,5 km kopalnianymi chodnikami. Skala i wielkość kopalni jest niewyobrażalna. Kto nie widział, ten niechaj zobaczy!!!A dla turystów dostępny jest przecież ułamek procenta całej kopalni. Komory wyrobiskowe są tak wielkie, że każda mogłyby pomieścić kilka domów mieszkalnych. Widok niesamowity!!! Po drodze mijaliśmy punkty informacyjne, na których przedstawiono bardziej szczegółowo zagadnienia związane z funkcjonowaniem kopalni – a to dotyczące materiałów wybuchowych i ich zastosowania przy wydobyciu, w innym miejscu prezentujące gatunki i rodzaje soli produkowanej w Kłodawie. Jest wśród nich zarówno klasyczna sól biała, stosowana w kuchni czy kosmetyce, ale także wyjątkowo piękna sól różowa. Prawdziwą rzadkością są kryształy soli zabarwione na błękitno. Na dłuższy czas przystanęliśmy przed kaplicą świętej Kingi – patronki górników.  Uwaga, wagoniki wiozące urobek! Proszę zrobić miejsce na przejazd, słychać głos przewodnika. Kopalnia pracuje przecież pełną parą. Pozdrowiliśmy górników gromkim „Szczęść Boże” i udaliśmy się dalej.

Dwie godziny we wnętrzu ziemi, to lekcja pokory dla poszanowania trudnej pracy górnika. To także wspaniała przygoda połączona z przydatną wiedzą.

Organizatorem wycieczki w dniu 2 sierpnia 2017 była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach.

Letnie zajęcia w Bibliotece

Wkrótce po zakończeniu pierwszego turnusu półkolonii „wyjazdowych” rozpoczęliśmy w Bibliotece cykl zajęć stacjonarnych. Różnorodność działań zachęciła do skorzystania z nich 260 dzieci i młodzieży. O zajęciach w skrócie.

  1. Jak zrobić prostą lalkę stolikową? W jaki sposób uruchomić wyobraźnię, by wyrazić emocje przez pacynkę lub samą dłoń? Jak przez animację lalki złapać do siebie dystans? Podczas warsztatów teatralnych tajemnice tworzenia lalek odkrywała przed dziećmi absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, aktorka teatralna – Magdalena Pawelec.
  2. Metaloplastyką, papieroplastyką i lepieniem z gliny zainteresowała uczestników warsztatów absolwentka Uniwersytetu Artystycznego Grażyna Szymała – Wołyńska. Dziecięca wyobraźnia nie zawiodła. Powstały więc liczne artystyczne przedmioty.
  3. Z powodzeniem tańczono zumbę. Tutaj instruktorski prym wiodła utalentowana tancerka, niezwykle energetyczna i profesjonalna – Marietta Kiszka.
  4. Tradycyjnie już odbyły się warsztaty z ukraińskiej sztuki ludowej. Panie Luba i Luda z Białej Cerkwi jak zawsze stanęły na wysokości zadania. Efekty ich instruktarzu można podziwiać w Bibliotece.
  5. Zadziwienie i silne emocje wzbudziły magiczne pokazy iluzjonistki – Michelle Christian. „Była to iluzja na wysokim poziomie” zgodnie przyznali uczestnicy.
  6. Sztuką decoupage’u zainteresowała Lidia Wróbel. Uzdolniona plastycznie i teatralnie nauczycielka wprowadziła w tajniki sztuki zdobniczej dzieci i ich rodziców.
  7. Kino letnie także miało swoich zwolenników. Szczególnie przyciągało do Biblioteki najmłodszych. Cieszymy się z Waszego uczestnictwa w oferowanych przez Bibliotekę działaniach. Z pewnością zajęcia te rozwijają wyobraźnię, integrują i w sposób nieprzeceniony zmieniają codzienność w niecodzienność.

W czasie wakacji biblioteka przeżywa prawdziwe oblężenie czytelników. Widok rozczytanych mieszkańców i zaczytanych turystów nikogo nie dziwi. Cieszy niezmiernie panie bibliotekarki, które na sezon urlopowy oferują specjalnie dobrany księgozbiór: lekki, letni i przyjemny.