3 maja br. Polska i Polacy obchodzili 228 uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalona w 1795 r. Konstytucja stanowiła drugą w świecie i pierwszą  w Europie nowoczesną ustawę zasadniczą i była próbą ratowania Ojczyzny przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wprowadzała polityczne zrównanie mieszczan i szlachty, stawiała chłopów pod ochronę państwa i w ten sposób łagodziła najgorsze nadużycia pańszczyzny a znosząc liberum veto miała wyprzeć istniejącą anarchię na rzecz monarchii konstytucyjnej. Zdaniem jej twórców- Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja Konstytucja, chociaż nigdy nie weszła w życie, „była ostatnia wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.  

Kurkowe Bractwo Strzeleckie dla uczczenia i uatrakcyjnienia tego wydarzenia obchodzonego jako Święto Państwowe zorganizowała na swej strzelnicy zawody strzeleckie w różnych kategoriach. W tym miejscu chciałbym wspomnieć ,że Turniej  poprzedził udział pocztu sztandarowego Bractwa w odprawionej o godzinie 10,00  w kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa  uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny.

O godzinie 12.00 Bracia i goście min. Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kujawa zebrali się na Strzelnicy przy ul. Parkowej. Tu po statutowych ceremoniach brackich obejmujących min odśpiewanie Hymnu Państwowego i Hymnu Bractwa nastąpił wspomniany Turniej Strzelecki. W Turnieju tym w poszczególnych Kategoriach zwyciężyli i kolejne dwa miejsca zajęli:

– Strzelanie do Tarczy Brackiej– wygrał i tarczę „uniósł” Janusz Stoiński. II miejsce wywalczył Wojciech Glinkiewicz a III Krzysztof Jachna.

– Strzelanie do Tarczy Darczyńców– wygrał i tarcze zdobył Przemysław Bagrowski. II miejsce „wystrzelał” Mikołaj Koteras a III Krzysztof Jachna.

W  Strzelaniu zapadkowym – najlepszym okiem wykazał się Paweł Ślósarczyk. Na II miejscu uplasował się Jan Przykucki a na III Krzysztof Jachna.

W Strzelaniu punktowym:

w Kategorii Kobiet- zwyciężyła Irena Szymaś,II miejsce wystrzelała Zofia Kateras a III Czesława Kiełczewska.

– w Kategorii Mężczyzn- pierwsze miejsce wystrzelał Mikołaj Koteras, II miejsce zdobył Paweł Ślósarczyk a III Krzysztof Jachna.

Najmłodsza uczestniczka Turnieju Anna Frąckowiak wystrzelała puchar.

Strzelanie o Kura – wygrał i Kura zdobył Andrzej Tatara. Na miejscu II uplasował się Krzysztof Jachna a na III Adam Mroziński.

W Turnieju punktowym otwartym – zwyciężył Mikołaj Koteras, II miejsce zdobył Robert Koteras a III Paweł Ślósarczyk.

Pamiątkowe Tarcze z okazji 3 maja wylosowali: Krzysztof Jachna, Michał Rosik i Janusz Stoiński.

Najcelniejszy strzał Turnieju oddał Przemysław Bagrowski.

Uroczystości 3 Maja poprzedził w niedzielę 28 kwietnia udział delegacji brackiej w składzie: Król Żniwny Stanisław Grzegorzewski, Wojciech Glinkiewicz, Tadeusz Jerzak oraz Michał Rosik z małżonką Ewą i Jan Kamiński w uroczystościach Świętego Wojciecha połączonych z obchodem 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny i Gniezna. W trakcie tych uroczystości, Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski. Po Ewangelii Prymas Polski Metropolita Gnieźnieński  Wojciech Polak przekazał Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii Świętej Ksiądz Arcybiskup Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski w Polsce poświęcił i nałożył Krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia pracy apostolskiej na terenach misyjnych.

Modlitwom podczas Mszy świętej towarzyszyły dźwięki  skockiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej połączonej z Orkiestrą z Gniezna. Po Mszy świętej zgromadzeni na błoniach jej uczestnicy mogli też posłuchać muzyki w wykonaniu „naszej orkiestry” koncentrującej pod batutą kapelmistrza Artura Pokorzyńskiego.        

Stanisław Grzegorzewski