Już po raz dziewiąty pasjonaci rowerów oraz piechurzy, miłośnicy nordic walking wyruszyli z 8 miejsc w obrębie Puszczy Zielonka, by spotkać się w ilości 244 osób na mecie w Wierzenicy, gmina Swarzędz. A wszystko za sprawą rajdu pieszo-rowerowego „Puszcza Wpuszcza”. Pogoda i humory – jak zawsze dopisały.

Rowerzyści startowali z Kiszkowa, Owińsk, Pobiedzisk, Poznania, Murowanej Gośliny i Skoków. Kierownikami na trasach byli: Roman Królak, Jerzy Baranowski, Krzysztof Wolf, Sławomir Malec, Łukasz Ogórkiewicz i Roma Dukat. Piechurzy, z kijkami lub bez, spotykali się przy kościele drewnianym w Wierzenicy, by tam pod przewodnictwem instruktorów nordic walking Magdaleny Lamentowicz i Artura Krysztofiaka przejść trasy: prawie-górską lub rekreacyjną. Meta rajdu w Wierzenicy czynna była od godz. 12:00 do 14:00.

Po dotarciu do celu na uczestników czekała grochówka, konkursy dla najmłodszych oraz test z wiedzy o Puszczy Zielonka dla nieco starszych. Dodatkowo mieszkańcy sołectw Wierzenica i Wierzonka serwowali kiełbasę z grilla, kawę i herbatę. Biuro rajdu w osobach: Eugeniusz Jacek (komandor), Ewa Buczyńska (miejscowa regionalistka), Magdalena Malińska-Murek (UMiG Swarzędz) oraz Arkadiusz Bednarek (ZM „Puszcza Zielonka”) sprawnie ogarniało całą imprezę, wydawało talony na jedzenie i pamiątkowe znaczki.

Rajd od dziewięciu lat organizuje Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” z gminami związkowymi: Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki, Swarzędz oraz partnerzy, którymi w tym roku byli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, PTTK Oddział Nowe Miasto, Koło Turystyki Rowerowej „Viator” w Czerwonaku, Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie, Nadleśnictwo Łopuchówko, Nadleśnictwo Durowo, Nadleśnictwo Babki. Główny ciężar organizacyjny z racji mety w Wierzenicy przejęła Gmina Swarzędz ze Swarzędzkim Centrum Sportu i Rekreacji.

Turystów, miłośników puszczańskich szlaków zapraszamy na nasze kolejne imprezy.

Wszystkim, wymienionym wyżej osobom oraz podmiotom – bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w organizacji rajdu.

Autorzy zdjęć: Magdalena Lamentowicz, Natalia Kazuś, Sławomir Malec i Łukasz Ogórkiewicz