„Największą przyjemnością w życiu jest robienie tego, co według innych jest niemożliwe” taką dewizą kierują się organizatorzy Rajdu Przygodowego WERTEPY o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skoki Klub Sportowy Hades z Poznania, który to rajd odbył się 5-6 kwietnia w Skokach.
Rajd Przygodowy WERTEPY odbył się w ramach Adventure Racing Cup, to największy cykl rajdów przygodowych (Adventure Racing) w Polsce.

Rajdy przygodowe to sport wielodyscyplinarny, odbywający się w terenie, w którym zawodnicy przy pomocy mapy i kompasu muszą odnaleźć kolejne punkty kontrolne.
Dyscyplinami z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy rajdu w Skokach były: rower górski, rolki, kajak, bieg na orientację, zadania linowe, ścianka wspinaczkowa.
Rajdy przygodowe wymagają umiejętności współdziałania w zespole, siły zarówno fizycznej jak i psychicznej, odporności na zmęczenie, długotrwały wysiłek, brak snu, ponieważ wyścigi odbywają się non-stop, a uczestnicy sami decydują ile czasu spędzą odpoczywając.

Do Skoków zjechało ponad 100 zawodników z całego kraju i zagranicy.
W zawodach startowały drużyny dwuosobowe w trzech kategoriach Open – 45 km, Profi Men – 117 km (dwóch mężczyzn), Profi Mix -117 km (mężczyzna i kobieta).

Zawodnicy zmagali się także indywidualnie w Trail runningu – biegu terenowym po wyznaczonej trasie. W konkurencji tej wystartowali także Skoczanie: Wiesław Nowak, Magdalena Nowak oraz dwaj uczniowie skockiego gimnazjum: Kacper Frąckowiak i Radosław Nowicki.

Bieg terenowy wystartował ze skockiego rynku i wiódł ulicami Jana Pawła II, Kazimierza Wielkiego oraz Polną w kierunku stawów rybnych. Zawodnicy „Morasiem” wrócili do miasta wbiegając za murami kościoła na ul. Kościelną by przeciąć linię mety w miejscu w którym wystartowali. Bieg liczył 7,7 km a wygrał go Michał Bartoszak 36 w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

Dla niektórych był to koniec zmagań, pozostali w większości ruszyli spod gimnazjum ok. godz. 11:30 w dalszą trasę uzbrojeni w mapę i kompas. Zawodnicy w zależności od swoich umiejętności i kondycji kończyli trasę w różnych przedziałach czasowych, ostatni ok. 7 nad ranem dnia następnego. Wszystkie zespoły ukończyły rajd, nie było żadnej kontuzji, nikt też w czasie rajdu się nie wycofał.

W niedzielny poranek pan burmistrz Tadeusz Kłos w hali gimnazjum dokonał uroczystego wręczenia pucharów i nagród. Zachęcał także organizatorów imprezy aby Skoki stały się w przyszłym roku również miejscem kolejnego etapu edycji rajdów przygodowych, gdyż imprezy przyciągające ludzi z całego kraju są świetnym sposobem promocji naszego terenu.

Niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców naszej gminy była ustawiona na rynku w Skokach ścianka wspinaczkowa na którą mogli wspinać się mieszkańcy. Ścianka cieszyła się powodzeniem głownie wśród dzieci i młodzieży, ale nie brakowało także dorosłych którzy łamiąc sobie paznokcie próbowali zmierzyć się z pionowym przeciwnikiem.